Szwecja przekazała Polsce roczne rotacyjne przewodnictwo w OBWE

Szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde (z prawej) zamyka Radę Ministerialną OBWE, źródło: Twitter/Ann Linde (@AnnLinde)

Szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde (z prawej) zamyka Radę Ministerialną OBWE, źródło: Twitter/Ann Linde (@AnnLinde)

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde przekazała przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na 2022 r. polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi.

 

Formalnie prezydencja Polski rozpocznie się 1 stycznia. Do symbolicznego przekazania przewodnictwa doszło na zorganizowanej w Sztokholmie Radzie Ministerialnej OBWE, która upłynęła w cieniu napięcia wokół wschodnich granic Ukrainy i koncentrujących się w regionie wojsk rosyjskich. Temu poświęcona była większość rozmów w Sztokholmie.

Szczyt zakończono jednak w świątecznej atmosferze, a centrum kongresowe w Sztokholmie zostało udekorowane choinkami i świeczkami. W szwedzkiej stolicy, co w swoim wystąpieniu na koniec szczytu zauważyła Ann Linde, spadł nawet śnieg.

Sztokholm: Rosja zapowiada nowy pakt bezpieczeństwa i ostrzega przed konfrontacją

Rosja ostrzega, że podejmie działania zapewniające jej bezpieczeństwo wobec narastającego zagrożenia ze strony Zachodu, który wspiera Ukrainę.

Polska na czele OBWE od przyszłego roku

Przekazanie przez Szwecję Polsce rocznej rotacyjnej prezydencji w pracach OBWE miało charakter symboliczny. Oficjalnie polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zainauguruje przewodnictwo podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu. To w stolicy Austrii organizacja ma swoją główną siedzibę.

Przewodnictwa w OBWE odbywają się jednak w charakterze trio, aby płynniej prowadzić prace organizacji. Oznacza to, że Polska sprawując swoją prezydencję będzie blisko współpracować z przekazującą je Szwecją, jak i z Macedonią Północną, które obejmie je w 2023 r.

Dlatego juz w Sztokholmie minister Rau spotykał się dwustronnie nie tylko z szefową dyplomacji Szwecji oraz szefem dyplomacji Macedonii Północnej Nikołą Dimitrowem, ale także z ministrami spraw zagranicznych z Ukrainy, Armenii i Azerbejdżanu, a więc krajów, w których istnieje zagrożenie konfliktem zbrojnym.

Ukraina chce rozmawiać z Rosją o rozwiązaniu konfliktu w Donbasie

„Nie boję się bezpośredniej rozmowy” z Władimirem Putinem, podkreślił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Kolejna Rada Ministerialna OBWE w Łodzi

Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z szefami dyplomacji Gruzji, Mołdawii i Uzbekistanu, a także rozmawiał z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid i przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margaretą Cederfelt. Rozmawiał także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

W sumie w 28. Radzie Ministerialnej OBWE w Sztokholmie wzięły udział delegacje z 57 państw, w tym z USA i Rosji. Amerykański sekretarz stany Antony Blinken spotkał się w Sztokholmie w cztery oczy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Ann Linde uznała za „wyjątkowe, gdy mimo wielu napięć, w jednym miejscu rozmawiają przedstawiciele 57 państw.” Następna Rada Ministerialna OBWE odbędzie się w grudniu przyszłego roku w Łodzi.