Szwecja wejdzie do NATO? Parlament podjął decyzję

Szwecja NATO

W latach, które nastąpiły po upadku Muru Berlińskiego, Szwecja ograniczała swoje zdolności wojskowe i w 2010 r. zakończyła obowiązkową służbę wojskową, choć przywrócono ją w 2017 r. Wydatki na obronność Szwecji stanowią obecnie 1,1 proc. PKB. / Foto via twitter [@ItalyatNATO]

Parlament opowiedział się we wtorek (15 grudnia) za możliwością wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

Rząd w Sztokholmie zobowiązany został do wpisania do strategii bezpieczeństwa tzw. opcji NATO. Wcześniej za jej zaaprobowaniem stanowczo opowiedziały się parlamentarne komisje obrony i spraw zagranicznych.

W latach, które nastąpiły po upadku Muru Berlińskiego, Szwecja ograniczała swoje zdolności wojskowe i w 2010 r. zakończyła obowiązkową służbę wojskową, choć przywrócono ją w 2017 r. Wydatki na obronność Szwecji stanowią obecnie 1,1 proc. PKB, ale w kolejnych latach mają znacząco wzrosnąć.

Szwecja: Krok do NATO?

Według przyjętego przez Riksdag głosami opozycji wezwania Szwecja, podobnie jak Finlandia, powinna dopuszczać możliwość wstąpienia do NATO, aby wzmocnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz obronności.

Zapis nie stanowi bezpośredniego zobowiązania do starania się o członkostwo w NATO, ale jednocześnie pozwala poważnie brać pod uwagę taką możliwość, gdyby wymagała tego sytuacja.

Za zapisem o możliwości wstąpienia Szwecji do NATO opowiedziały opozycyjne ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz prawicowi Szwedzcy Demokraci. Projekt poparły również współpracujące zazwyczaj z socjaldemokratycznym rządem Partia Centrum oraz Liberałowie.

Szwecja: Parlament chce możliwości przystąpienia do NATO?

Zdaniem szwedzkich mediów jest to historyczny krok, zbliżający kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szefowa MSZ przeciwko udziału Szwecji w NATO

W poniedziałek w Riksdagu odbyła się debata na temat szwedzkiej strategii bezpieczeństwa. Wniosek opozycji dotyczący możliwości wstąpienia Szwecji do NATO krytykowała szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde (socjaldemokracja).

„Spekulacje na temat udziału Szwecji w NATO nie są dobre dla naszego społeczeństwa”, stwierdziła Linde. W ubiegłym tygodniu komisje obrony i spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu uznały, że do strategii bezpieczeństwa Szwecji może zostać wpisana akcesja do NATO.

Według komentarzy w szwedzkich mediach decyzja parlamentu jest historycznym krokiem zbliżającym Szwecję do NATO. Jesienią 2022 r. odbędą się wybory parlamentarne i temat przystąpienia do Sojuszu z pewnością znajdzie się wśród najważniejszych dyskutowanych zagadnień.

Kraje NATO murem za Grecją w sporze z Turcją? Ostry spór na spotkaniu szefów dyplomacji

Posiedzenie szefów dyplomacji krajów NATO zostało zdominowane przez ostrą wymianę zdań między USA a Turcją.

Szwecja zmienia strategię

Szwecja współpracuje już z NATO, odbywa wspólne ćwiczenia, a jej żołnierze biorą udział w misjach wojskowych tej organizacji. W 2004 r. Szwecja zmieniła zasady funkcjonowania swojej armii zmniejszając stopniowo liczebność armii, jednak w ostatnich latach – przede wszystkim ze względu na działania Rosji – zwiększane są wydatki na obronność, odtwarzane są zlikwidowane kilkanaście lat temu pułki oraz zacieśniania jest międzynarodowa współpraca wojskowa.

W październiku br. po długich negocjacjach ministerstwo obrony Szwecji przedstawiło propozycję budżetu obronnego, zawierającego również projekt reorganizacji jednostek armii. To największy przełom od II wojny światowej w wydatkach na obronność. W praktyce oznaczać będzie zwiększenie budżetu obrony w perspektywie 2021-2025 wraz z wprowadzonymi zmianami do budżetu 2014-2020 o 80 proc..

Do 2025 r. liczba personelu wojskowego ma wzrosnąć z 60 do 80 tys., a co roku szkolenie wojskowe ma przechodzić 8 tysięcy Szwedów i Szwedek. Za zmianą polityki kryje się zagrożenie ze strony Rosji. Aneksja Półwyspu Krymskiego i zwiększona aktywność Moskwy w rejonie Morza Bałtyckiego.

NATO pozostanie w Afganistanie czy wyjdzie razem z USA? "Musimy działać razem"

Podczas gdy Waszyngton stopniowo wyprowadza swój kontyngent z Afganistanu, NATO musi podjąć decyzję o swojej obecności na tym terenie w przyszłości.

Powodem zmian sytuacja w Arktyce?

Jednocześnie w 2016 r. Szwedzki Instytut Badań nad Obronnością (FOI) w swoim raporcie ostrzegał, że Arktyka staje się areną coraz bardziej zaciętej rywalizacji – topniejąca pokrywa lodowa ułatwia wydobywanie surowców naturalnych, Północna Droga Morska, która pozwala skrócić czas żeglugi między Azją a Europą jest żeglowna przez coraz dłuższą część roku, w regionie w związku z tym pojawiają się nowi gracze, w tym Chiny.

W Szwecji mówi się o nowym pułku amfibijnym w Goteborgu, a także nowych jednostkach sił zbrojnych rozlokowanych w Arvidsjaur oraz Uppsali. Ma także nastąpić poprawa obrony w przypadku Gotlandii (większe nasycenie systemami obrony przeciwlotniczej i artylerią) oraz samego rejonu stołecznego. A już w przyszłym roku sąsiednia Finlandia zdecyduje czy kupi szwedzkie myśliwce Saab Gripen.

NATO przeciwne wycofaniu sił z Afganistanu? Stoltenberg: Cena może być wysoka

Zdaniem szefa Sojuszu zbyt szybkie opuszczenie regionu może doprowadzić do odrodzenia się Państwa Islamskiego.

Współpraca nordycka

Na zmianę w szwedzkiej polityce wojskowej wskazuje także zacieśnianie współpracy regionalnej. Ministrowie obrony Finlandii, Szwecji i Norwegii spotkali się w środę (23 września) w miejscowości Lemmijoki w północnej Norwegii, aby omówić „nordycką współpracę obronną i kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym”.

Wybór miejsca spotkania był – jak podkreślały media – nieprzypadkowy. Lemmijoki położone jest na wybrzeżu Oceanu Arktycznego. Sygnalizuje to zaniepokojenie rosnącym strategicznym znaczeniem obszaru Arktyki i coraz większą obecnością nie tylko Rosji, ale także Chin w tym regionie. Spotkanie było kolejnym krokiem w kierunku bliższej współpracy między pozostającymi poza NATO Finlandią i Szwecją, a będącą członkiem Sojuszu Norwegią.

Współpraca w dziedzinie obronności w regionie ma już ugruntowaną pozycję w ramach Nordyckiej Współpracy Obronnej (NORDEFCO), która została utworzona w 2009 r. W celu wzmocnienia krajowych zdolności obronnych oraz zbadania i ułatwienia synergii i wspólnych rozwiązań między Danią, Finlandią, Islandią, Norwegią i Szwecją.