Szwajcaria dołącza do systemu „certyfikatów covidowych”, jako pierwszy kraj spoza UE i EOG

UE, certyfikat COVID

Skanowanie unijnych certyfikatów COVID / Zdjęcie: © European Union 2021, EC - Audiovisual Service [Yorgos Karahalis]

Unia Europejska osiągnęła porozumienie ze Szwajcarią w sprawie wzajemnego uznawania cyfrowych certyfikatów COVID-19, poinformowała w czwartek Komisja Europejska. Krok ten ma umożliwić szwajcarskim obywatelom podróżowanie po UE oraz między UE a Szwajcarią.

 

Szwajcaria jest pierwszym krajem spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który dołącza do unijnego systemu certyfikacji. KE zapowiedziała, że certyfikaty wydawane przez Szwajcarię będą uważane za równoważne z unijnym zaświadczeniem COVID-19, obowiązującym na terenie Wspólnoty od 1 lipca.

Krok ten ma pomóc szwajcarskim obywatelom w swobodnym podróżowaniu po krajach UE, co jest szczególnie ważne w obliczu rozpoczętego sezonu turystycznego.

Jednocześnie Szwajcaria będzie uznawała unijne cyfrowe zaświadczenie COVID, które umożliwi odtąd obywatelom UE podróż do tego kraju, podała Komisja w oświadczeniu.

Certyfikat, który można wydrukować lub wyświetlić go na ekranie smartfona, ma postać kodu QR. Zawiera on informację, czy podróżny został w pełni zaszczepiony przeciwko COVID -19, otrzymał ostatnio negatywny wynik testu na tę chorobę lub posiada odporność z powodu niedawnego powrotu do zdrowia po przebyciu COVID-19.