Szwajcaria: Bez pośpiechu w sprawie umowy ramowej z UE

Prezydent Szwajcarii Ueli Maurer

Prezydent Szwajcarii Ueli Maurer [admin.ch/gov/en/start/department…]

Przebywający w Wiedniu prezydent Szwajcarii Ueli Maurer stwierdził, że nie spodziewa się, aby jego kraj szybko podpisał z Unią Europejską dwustronną umowę ramową. Podkreślił, że Berno potrzebuje więcej czasu i nie może działać pod presją.

 

Umowa ramowa ma skupić wszystkie zawarte dotąd porozumienia między Szwajcarią a UE, zapewniając jednocześnie automatyczne wprowadzanie do nich bieżących zmian zgodnych z prawem unijnym.

W trakcie konferencji prasowej w stolicy Austrii, w której brał także udział austriacki prezydent Alexander Van der Bellen, Maurera zapytano, czy zawarcia porozumienia nie należy przesunąć na następny rok.

Łukaszenka: Nie ma tematu zjednoczenia z Rosją

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że pogłoski o zjednoczeniu z Rosją są „głupie i naciągane”. „Zdecydowaliśmy z prezydentem Rosji jednoznacznie, że nie ma dzisiaj takiego tematu na agendzie relacji dwustronnych” – powiedział prezydent Łukaszenka.
 

Podkreślił także że, Białoruś i …

„To zapewne będzie wynikało z dotychczasowego przebiegu wydarzeń” – stwierdził prezydent Szwajcarii. Przypomniał również, że w bieżącym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a w Szwajcarii wybory parlamentarne i poprosił stronę unijną o jeszcze trochę cierpliwości.

Jak przypomniał, konsultacje w sprawie projektu porozumienia między Brukselą i Bernem zakończą się w Szwajcarii dopiero w połowie roku. „Jeśli trzeba będzie poczekać, aby także po wyborach przyjrzeć się sprawie wraz z nowymi ludźmi, nie byłoby to chyba złe rozwiązanie. Pod naciskiem nie powstaje nic dobrego” – powiedział prezydent Szwajcarii.

W połowie grudnia 2018 roku Komisja Europejska zażądała od Szwajcarii, by sprawa umowy ramowej została sfinalizowana do połowy 2019 roku, wykluczając jednocześnie możliwość renegocjowania istniejącego projektu.

Orban z nadzieją na antyimigrancki Parlament Europejski

Premier Węgier Viktor Orban ma nadzieję, że wybrany w nadchodzących wyborach Parlament Europejski zdominują siły antyimigranckie. Zaznaczył również, że „musi zwalczać” politykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego uważa za lidera sił sprzyjających przyjmowaniu migrantów.
 

Na czwartkowej konferencji prasowej Viktor Orban udzielił …

Szwajcarski prezydent wyraził w Austrii przypuszczenie, że w trwających obecnie konsultacjach „pojawi się bardzo wiele pytań”. Według niego, „zastrzeżenia te będziemy zapewne musieli omówić z Brukselą”, gdyż „to, co teraz przedstawiono, raczej nie zyska  w Szwajcarii akcpetacji większości”.