Szkocja: Referendum ws. niepodległości w 2018 r.

Nicola Sturgeon, przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej// Źródło: SNP

Wzrasta przekonanie szkockiego rządu dotyczące perspektywy uzyskania niepodległości względem Wielkiej Brytanii. Referendum niepodległościowe może zostać rozpisane w 2018 r.

Szkockie władze rozważają rozpisanie drugiego referendum niepodległościowego. W pierwszym referendum ws. szkockiej niepodległości 18 września 2014 r., 55 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

Koncepcja niepodległości

Z kolei w zeszłorocznym referendum ws. opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, szkoccy obywatele w większości wynoszącej 62 proc. głosujących opowiedzieli się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Głosy mieszkańców Anglii i Walii zadecydowały jednak o konieczności opuszczenia UE. Według deklaracji brytyjskiej premier Theresy May negocjacje Brexitu mają wystartować z końcem marca.

Szkocja, mimo chęci pozostania częścią Wielkiej Brytanii, opowiada się jednak za pozostaniem we wspólnej Europie. Dlatego władze w Edynburgu chcą rozpisać drugie referendum niepodległościowego.

„Wierzę, że szkockiemu rządowi nie brakuje determinacji i poważnie rozważany jest wariant doprowadzenia do niepodległości poprzez przyszłoroczne referendum” – powiedział Charles Grant, doradca rządu Szkocji w sprawach relacji z UE. „Oni [szkocki rząd] rozumieją, że to ostatnia szansa, by przezwyciężyć kryzys gospodarczy, który nastąpi po Brexicie” – kontynuował Grant.

Jeden z członków szkockich władz w rozmowie z agencją Reuters stwierdził wręcz, że obecna sytuacja zmierza nieuchronnie do kolejnego referendum. Podkreślił przy tym znaczenie gospodarczych aspektów Brexitu. „To referendum jest już przesądzone. Jeśli nie zabierzemy głosu teraz, na długo pogrzebiemy naszą sytuację gospodarczą” – powiedział.

Kwestia Szkocji a stanowisko brytyjskie

22 lutego brytyjski sekretarz stanu ds. Szkocji David Mundell wyraził w szkockim parlamencie swoją dezaprobatę dla idei kolejnego referendum. Ku irytacji rządzącej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) stwierdził tam, że Szkocja musi opuścić Unię niezależnie czy wybierze niepodległość.

Według SNP Nicoli Sturgeon, to promowana przez rząd May koncepcja „twardego Brexitu, wbrew wyborowi Szkotów, stanowi przyczynek do rozpisania drugiego referendum.

Rząd Wielkiej Brytanii uważa jednak, że nie ma potrzeby, aby takie referendum ponownie rozpisywać.