Szefowie MSZ państw UE o sytuacji na Ukrainie

Wideokonferencja szefów dyplomacji państw UE-polska delegacja, źródło: Tymon Markowski MSZ

Wideokonferencja szefów dyplomacji państw UE-polska delegacja, źródło: Tymon Markowski MSZ

Podczas wczorajszych rozmów ministrów spraw zagranicznych państw UE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zaapelował o podjęcie „konkretnych kroków w celu wsparcia Ukrainy i zapobieżenia dalszej eskalacji napięcia”. Sytuacja w tym kraju była jednym z głównych tematów poniedziałkowej wideokonferencji unijnych ministrów.

 

W części wczorajszego (19 kwietnia) wideo-spotkania uczestniczył także z ukraiński minister Dmytro Kułeba. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył jednak, że Unia na razie nie przygotowuje nowych sankcji przeciwko Rosji. Tymczasem gotowość rozszerzenia takich sankcji wyraziła wczoraj Francja. Prezydent Emmanuel Macron powiedział w amerykańskiej telewizji CBS, że w stosunkach z Rosją konieczne jest wyznaczenie czerwonych linii, których naruszenie pociągnie za sobą sankcje.

UE: Francja gotowa na nowe sankcje przeciwko Rosji? Macron mówi o wyznaczeniu "czerwonych linii"

Zdaniem francuskiego przywódcy Zachód musi wypracować dwukierunkowe podejście w stosunkach z Moskwą.

Rau: Konieczne wsparcie dla Ukrainy i zapobieżenie eskalacji napięć

Minister Zbigniew Rau zaapelował o podjęcie “konkretnych kroków w celu wsparcia Ukrainy i zapobieżenia dalszej eskalacji napięcia oraz przygotowanie przez UE scenariuszy możliwych działań w przypadku dalszej eskalacji ze strony Rosji”. W komunikacie MSZ przekazano ponadto, że szef polskiej dyplomacji przypomniał też “o potrzebie konsekwentnej realizacji przez UE polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu”.

W części rozmów z udziałem ministra Kuleby szef polskiej dyplomacji wyraził solidarność z Kijowem i poparcie dla nienaruszalności integralności terytorialnej Ukrainy. Zapewnił też o poparciu dla ukraińskiej inicjatywy Platformy Krymskiej (w zeszłym roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował nowy format międzynarodowych rozmów o tej nazwie  poświęconych sytuacji na półwyspie krymskim), której inauguracyjny szczyt ma się odbyć w sierpniu (będzie w nim uczestniczyć prezydent Andrzej Duda). Rau pytał też ukraińskiego ministra o Tatarów Krymskich obywateli Ukrainy, którzy od siedmiu lat pozostają pod rosyjską okupacją.

UE domaga się od Rosji uwolnienia Tatarów Krymskich

Unia Europejska zaapelowała do Rosji o uchylenie wyroku skazującego członków społeczności Tatarów Krymskich.

Apel szefów dyplomacji państw UE ws. wsparcia działań na rzecz Aleksieja Nawalnego

W dyskusji o sytuacji w Rosji szef polskiej dyplomacji przyłączył się do apelu innych państw UE o działania Wspólnoty na rzecz skazanego na ponad dwa lata kolonii karnej Aleksieja Nawalnego, którego stan zdrowia ostatnio dramatycznie się pogorszył.

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, cierpi na bóle kręgosłupa i traci czucie w kończynach. Ponadto od końca marca prowadzi głodówkę w proteście przeciwko niedopuszczeniu do niego lekarza spoza kolonii karnej (osobiści lekarze Nawalnego nie zostali do niego dopuszczeni). Wczoraj opozycjonista został jednak przewieziony do szpitala dla więźniów we Włodzimierzu.

Solidarność z Czechami i Białorusią

Polski minister wyraził także solidarność z Czechami, które wydaliły grupę dyplomatów rosyjskich w związku z rezultatami śledztwa wskazującego na ich odpowiedzialność za wybuch składu amunicji na terenie kraju w 2014 r.

Natomiast w dyskusji poświęconej sytuacji na Białorusi minister Rau zwrócił uwagę na represje tamtejszych władz wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej. Zaapelował przy tym o unijną solidarność w tej kwestii i przypomniał, że KE zapowiedziała plan wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi. Ma on być – jak zauważa polski MSZ – konkretnym i potrzebnym sygnałem dla społeczeństwa walczącego o demokratyczną zmianę.

Szefowie MSZ państw V4 ws. działań zagrażających bezpieczeństwu suwerennych państw

“My, ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, potępiamy wszystkie działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli” – oświadczyli szefowie dyplomacji Polski, Czech, Słowacji i Węgier w wydanym wczoraj oświadczeniu. Zapewnili przy tym o swojej gotowości do “do dalszego wzmacniania naszej odporności przeciwko działaniom wywrotowym” i zapowiedzieli, że będą “to czynić zarówno na poziomie narodowym, jak i we współpracy z naszymi sojusznikami z NATO, a także w ramach Unii Europejskiej”.

W oświadczeniu zamieszczonym wczoraj na stronie MSZ ministrowie spraw zagranicznych Polski, Słowacji i Węgier wyrazili także solidarność “z ostatnimi działaniami podjętymi przez Czechy, naszego bliskiego partnera, sojusznika i sąsiada”.

Jabłoński: Wydalenie rosyjskich dyplomatów związane z całokształtem polityki Moskwy

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przypomniał wczoraj w Radiu ZET decyzje Polski ws. wydalenia trzech rosyjskich dyplomatów wyjaśniając, że „naruszali oni swój status dyplomatyczny i działali na szkodę Rzeczypospolitej”.

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew odebrał w czwartek w MSZ notę dyplomatyczną informującą o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników rosyjskiej ambasady w Warszawie. W rewanżu Rosja wydali pięciu polskich dyplomatów.  Tego samego dnia Amerykanie wydalili ze swojego terytorium 10 rosyjskich dyplomatów, podejrzanych o wpływanie na kampanię prezydencką w USA, a Moskwa odpowiedziała wydaleniem 10 dyplomatów amerykańskich.

Przypominając to Jabłoński podkreślił, że wydaleni z Polski pracownicy rosyjskiej ambasady „naruszali swój status dyplomatyczny i działali na szkodę Rzeczypospolitej”. W ocenie wiceministra w sposób oczywisty wiąże się to “z całokształtem polityki rosyjskiej w ostatnim czasie, zarówno jeśli chodzi o eskalację działań w stosunku do Ukrainy i wpływ na sytuację na Białorusi, a także to, co dzieję się w kontekście Aleksieja Nawalnego”.

Ludzie kultury i nauki apelują do Putina w sprawie Aleksieja Nawalnego. Lekarz: "On może umrzeć w każdej chwili"

Medycy proszą władze kolonii karnej i Federalną Służbę Więzienną o umożliwienie spotkania z Nawalnym, podkreślając, że jego stan niebezpiecznie zbliża się do krytycznego.

Jabłoński zwrócił uwagę, że teraz ważne jest, jak wobec Rosji zachowają się inne kraje Unii, zwłaszcza te, które „wciąż chcą z Rosją współpracować gospodarczo i to na zasadach absolutnie ignorujących kwestie bezpieczeństwa”. Jako przykład podał budowę gazociągu Nord Stream 2, który w jego ocenie jest projektem także politycznym.