Szef polskiego MSZ: Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia

Szefowie dyplomacji Azerbejdżanu i Polski Elmar Mammadyarov i Jacek Czaputowicz w Warszawie, źródło twitter azerbaijanmfa

Szefowie dyplomacji Azerbejdżanu i Polski Elmar Mammadyarov i Jacek Czaputowicz w Warszawie, źródło twitter azerbaijanmfa

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oświadczył wczoraj, że Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia. Nie wykluczył przy tym ani utworzenia specjalnego sekretariatu, ani powołania prezydencji tego formatu współpracy państw stowarzyszonych z Unią Europejską.

 

Partnerstwo Wschodnie zainicjowały 10 lat temu wspólnie Polska i Szwecja jako część unijnej polityki sąsiedztwa. Celem tej inicjatywy było – i jest – pogłębianie współpracy między UE a sześcioma krajami: Azerbejdżanem, Armenią, Mołdawią, Ukrainą, Białorusią i Gruzją.

Potrzeba ożywienia Partnerstwa Wschodniego

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zapewnił w środę w Warszawie na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem, że  choć “dostrzegamy zróżnicowanie tych państw”, to “chcemy je traktować jako jedną grupę”.

“Konsultowałem dzisiaj ideę powołania być może w ramach państw Partnerstwa Wschodniego jakiegoś sekretariatu, który by utrzymywał stałe kontakty z Unią Europejską, być może prezydencji, by też miała bezpośredni kontakt z prezydencją Unii Europejskiej w celu przygotowywania odpowiednich programów” –  relacjonował wczoraj minister Czaputowicz po spotkaniu z Mammadiarowem. Zastrzegł przy tym, że dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego oceniamy pozytywnie, ale podkreślił konieczność podniesienia poziomu współpracy w ramach tej formuły w kolejnych latach.

Młode pokolenie zabiera głos w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego

10 lat po narodzinach Partnerstwa Wschodniego młode pokolenie przedstawia swoją ocenę dotychczasowych osiągnięć i proponuje nowe rozwiązania.

 

27 marca 2019r. w Kolegium Europejskim w warszawskim Natolinie odbyła się pierwsza edycja młodzieżowego szczytu dedykowanego Partnerstwu Wschodniemu „New Generation Summit – 10th Anniversary …

Szef polskiego MSZ: Integracja europejska gwarancją stabilności i rozwoju

Szef polskiej dyplomacji wyraził m.in. zadowolenie ze stanu negocjacji ws. nowej umowy ramowej między UE i Azerbejdżanem. “Polska z uznaniem odnosi się do wysiłków Baku skutkujących aktywizacją negocjacji dotyczących nowej umowy ramowej” – powiedział minister Czaputowicz.

Wyraił przy tym zadowolenie z możliwości zakończenia tego procesu w maju tego roku, czyli jeszcze przed 10-tą rocznicą powołania Partnerstwa Wschodniego.  W jego ocenie bowiem kontynuacja procesu integracji europejskiej jest gwarancją długofalowej stabilności rozwoju gospodarczego na całym kontynencie.

Mammadiarow: Otrzymaliśmy ważną lekcję

Dziesięć lat inicjatywy Partnerstwa Wschodniego pozytywnie ocenił również szef azerbejdżańskiej dyplomacji. “Otrzymaliśmy jedną ważną lekcję” – przyznał Elmar Mammadiarow. “Nauczyliśmy się rozumieć lepiej Unię Europejską, ale mam też nadzieję, że Unia Europejska nauczyła się, jak lepiej rozumieć Azerbejdżan i inne kraje Partnerstwa Wschodniego” – powiedział w środę w Warszawie nawiązując do wniosków płynących z dotychczasowej współpracy z Brukselą.

Wciąż tlący się  konflikt w Górskim Karabachu

Na wczorajszej konferencji prasowej minister Czaputowicz wyraził także zadowolenie z rozmów ministrów Azerbejdżanu i Armenii ws. Górskiego Karabachu, który wciąż pozostaje pod kontrolą ormiańskich separatystów. Konflikt Azerów i Ormian o ten niegdyś autonomiczny okręg, a dziś nieuznawane państewko, trwa już ponad 30 lat.

UE odnotowuje postępy w relacjach Armenia-Azerbejdżan

Unia Europejska z zadowoleniem odnotowała trwającą od niedawna odwilż w stosunkach między Azerbejdżanem i Armenią w związku z konfliktem o Górski Karabach.
 

Armenia jest w stanie wojny z Azerbejdżanem o terytorium Górskiego Karabachu, które znajduje się pod kontrolą ormiańskich separatystów sympatyzujących …

Współpraca gospodarcza i energetyczna wśród tematów rozmów ministrów

W czasie rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Azerbejdżanu poruszone zostały także kwestie gospodarcze i energetyczne. Polski minister zwrócił uwagę, że Azerbejdżan leży w kluczowym miejscu dla światowej komunikacji. “Zgodziliśmy się z panem ministrem, że jednym z najważniejszych zagadnień w dwustronnej współpracy jest promocja korytarza transportowego” – przyznał Czaputowicz. Wyjaśnił, że chodzi tu o trasę transkaspijską: Chiny, Kazachstan, Kaukaz, Ukraina, Polska, a także trasę Południe-Zachód: Iran, Kaukaz, Ukraina, Polska.

Komisja Europejska wspiera rozwój transportu w Azerbejdżanie

Komisja Europejska oraz Bank Światowy wyraziły gotowość wsparcia finansowego trzech dużych projektów transportowych w Azerbejdżanie wartych ponad miliard euro w ramach rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).
 

Unijny program TEN-T został oficjalnie zainaugurowany na mocy postanowień Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w …

Wizyta prezydenta Dudy w Baku

Rozmowy szefa azerbejdżańskiej dyplomacji w Warszawie stanowią także przygotowanie do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Baku, która ma sią odbyć na przełomie maja i czerwca. “Wiążemy z nią duże oczekiwania, wspólnie z panem ministrem ustaliliśmy, że kluczowe tematy wizyty, oprócz ważnych wątków symboliczno-kulturalnych, to kwestie wzmocnienia współpracy gospodarczej w tym w dziedzinie energetyki i transportu, wzrostu obrotów handlowych” – przekazał Jacek Czaputowicz. Dodał, że wizycie prezydenta będzie towarzyszyć forum biznesowe.

Polski MSZ przekazał również, że obaj szefowie dyplomacji odsłonili rano w ambasadzie Azerbejdżanu w Warszawie tablicę poświęconą setnej rocznicy utworzenia służby dyplomatycznej Azerbejdżanu.

Ropa naftowa pod dnem Morza Kaspijskiego

Państwo to jest największym i najbardziej ludnym państwem Kaukazu Południowego i jednym z pięciu (Rosja, Azerbejdżan, Iran, Turkmenistan i Kazachstan) dysponujących dostępem do bogatych złóż ropy naftowej ulokowanych na dnie Morza Kaspijskiego.

Ponieważ jednak „kaspijska piątka” długo nie mogła dojść do porozumienia w kwestii zasad regulujących dostęp do zasobów ropy i dopiero niedawno osiągnęła wstępne porozumienie w tej sprawie, to infrastruktura przesyłowa na tym obszarze jest wciąż jeszcze niewspółmiernie uboga w stosunku do możliwości eksporterów potrzeb potencjalnych odbiorców (w tym państw członkowskich UE).

Komisja Europejska popiera tranzyt azerbejdżańskiego gazu do Bułgarii

Komisja Europejska popiera plan budowy interkonektora Grecja-Bułgaria (IGB). W celu realizacji IGB przewidziano inwestycję w wysokości 240 milionów euro. Interkonektor zostanie podłączony do gazociągu transadriatyckiego (TAP), który pozwoli Bułgarii uzyskać dostęp do gazu z azerbejdżańskiego złoża Shah Deniz.
 

Wstępna pojemność IGB wynosi …