Szef MSZ: Wchodzimy na wyższy poziom współpracy militarnej z USA

Minister SZ Jacek Czaputowicz, źródło Tymon Markowski MSZ

Minister Spraw Zagraniczmych Jacek Czaputowicz, źródło: MSZ, fot. Tymon Markowski [Tymon Markowski / MSZ]

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uważa, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych podniesie dwustronną współpracę militarną na wyższy poziom.

 

„Będzie to początek podniesienia na wyższy poziom naszej współpracy militarnej, oczekujemy zwiększenia obecności Stanów Zjednoczonych, ich żołnierzy, wojsk na terenie Polski, uczynienia tej obecności bardziej trwałą” – powiedział w przeddzień wizyty Andrzeja Dudy w USA minister Jacek Czaputowicz, który – obok szefa MON Mariusza Błaszczaka – towarzyszy prezydentowi podczas rozpoczynającej się dziś (12 czerwca) wizyty.

Obecność militarna USA w Polsce zostanie zwiększona

Dwustronna umowa dotycząca zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostanie podpisana podczas rozpoczynającej się jutro oficjalnej wizyty polskiej pary prezydenckiej w USA – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zapewnił, że rozmowy w tej sprawie zostały już zakończone.

Podkreślił przy tym, że obie strony są podobnego zdania – “wymagają tego warunki geopolityczne, sytuacja międzynarodowa”.

Należy oczekiwać podpisania umów

Przypomniał, że o zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce władze państwa zabiegają “od jakiegoś czasu”, a teraz “wygląda na to, że te negocjacje przynoszą rezultat”. “Należy oczekiwać, mam nadzieję, na podpisanie umowy, o tym zadecydują jeszcze ostateczne rozmowy i o tym poinformują prezydenci (Andrzej Duda i Donald Trump), ale wiemy, że rozmowy między MON a stroną amerykańską idą w dobrym kierunku” – powiedział szef MSZ.

USA ostrzegają UE przed blokowaniem amerykańskich firm zbrojeniowych

Stany Zjednoczone wyrażają zaniepokojenie kierunkiem, w którym zmierza europejska polityka obronna. Według obserwatorów to już kolejna oznaka pogarszających się relacji na linii Waszyngton – Bruksela.
 

Pentagon obawia się, że nowe niezależne projekty wojskowe UE znacznie ograniczą udział amerykańskich firm zbrojeniowych w …

Bezpieczeństwo również energetyczne

Czaputowicz podkreślił, że Polska i USA podzielają wizję zagrożeń, które stoją przed NATO, UE i Europą Środkową. „To zagrożenie to niebezpieczeństwo ze strony Rosji, dlatego należy dać wyraźny sygnał, że USA będą zaangażowane w odstraszanie i w razie potrzeby także obrony tego terytorium” – uważa szef polskiej dyplomacji.

Czaputowicz poinformował, że rozmowy polskiego prezydenta w USA będą dotyczyły także bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym dostaw gazu skroplonego z USA.  Podkreślił, że Polska chciałaby doprowadzić do tego, aby polski system energetyczny był ostatecznie niezależny od dostaw z Rosji.

Więcej amerykańskiego gazu popłynie do Europy

Amerykański sekretarz ds. energii Rick Perry przebywa dziś w Brukseli, gdzie dojdzie do sfinalizowania dwóch kontraktów na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG). Finalizacja umowy podwoi amerykański eksport błękitnego paliwa do Europy do 112 miliardów metrów sześciennych rocznie od 2020 r.
 

Rick …

Jako kolejny temat amerykańskich rozmów Andrzeja Dudy wymienił energetykę jądrową. „Liczymy na współpracę z USA, które dysponują właściwą technologią i rzeczywiście ten wymiar współpracy technologicznej jest tutaj bardzo istotny. Może to być zastrzyk technologii do naszego przemysłu w różnych wymiarach” – powiedział szef MSZ.  Przypomniał ponadto, że w planie wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych jest spotkanie z przedstawicielami Polonii i świata biznesu.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.