Szef amerykańskiej dyplomacji odwiedzi Białoruś i Ukrainę

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo / Zdjęcie via twitter @SecPompeo

Białoruś, Ukraina, Kazachstan, Uzbekistan i Cypr znajdują się na trasie noworocznej wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Podczas wizyty w Europie dojdzie m.in. do rozmów z prezydentami Alaksandrem Łukaszenką oraz Wołodymyrem Zełenskim.

 

 

Tym razem sekretarz stanu USA Mike Pompeo nie odwiedzi Polski. Tymczasem piątkowa (3 stycznia) wizyta na Ukrainie odbędzie się w cieniu postawieniu w stan oskarżenia prezydenta Donalda Trumpa. Zarzuty dotyczą nadużycia władzy związanego z wywieraniem presji na władzach w Kijowie. Trump domagał się od nich, aby zbadały powiązania biznesowe syna czołowego kandydata demokratów Joe Bidena na Ukrainie.

Nathalie Tocci: USA nie zawsze będą przychodzić Europie z pomocą

„Czy ktoś naprawdę wierzy, że USA w ciągu najbliższych 20, 30 czy 40 lat zawsze będą przychodzić Europie z pomocą? Europa musi działać razem, bo nie jesteśmy w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo w pojedynkę” – mówi Nathalie Tocci* w …

W cieniu impeachmentu

Do wizyty Pompeo dojdzie niemalże w przeddzień kolejnego etapu procedury impeachmentu, jakim będzie proces w Senacie (w piątek Senat wraca do pracy po świątecznej przerwie). To pokłosie lipcowej rozmowy telefonicznej między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim, która doprowadziła do wszczęcia śledztwa przeciwko nadużyciu władzy przez 45. prezydenta USA.

W najbliższych dniach Senat będzie działał w trybie ławy przysięgłych, podejmując decyzję o pozbawieniu prezydenta urzędu, chociaż – jak przyznają komentatorzy – szanse na to są niewielkie ze względu na przewagę Republikanów w izbie wyższej amerykańskiego Kongresu. Do przeprowadzenia impeachmentu potrzeba większości 2/3 głosów. Demokraci nie dysponują taką przewagą.

Rosyjsko-ukraiński kontrakt ostatniej chwili 

Rosyjski Gazprom i władze Ukrainy podpisały wczoraj pięcioletni kontrakt na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę. Dzień wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel zobowiązali się do dalszego wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2.

Pomoc na sprzedaż?

Program wizyty Pompeo w Kijowie obejmuje spotkanie z Zełenskim. Z informacji Departamentu Stanu wynika, że celem rozmów z prezydentem Ukrainy ma być „potwierdzenie poparcia Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności Ukrainy”.

Sednem rozpoczęcia śledztwa przeciwko Trumpowi było uzależnienie pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy od dostarczeniu „haków” na Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, a obecnie kandydata Demokratów, co miało doprowadzić do wyeliminowania jednego z najgroźniejszych rywali w przyszłorocznym wyścigu prezydenckim.

Ponadto Pompeo spotka się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Wadymem Prystajko oraz ministrem obrony Andrijem Zagorodniukiem, a także przedstawicielami biznesu oraz społeczeństwa obywatelskiego. Celem rozmów będzie omówienie programu reform przeprowadzanych przez rząd w Kijowie.

Dr hab. Marek Madej: Stawianie głównie na USA może się źle skończyć

„Dla większości państw członkowskich NATO pozostaje niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Obecne dyskusje nie są niczym nowym, poza tym, że za sprawą ostatniej wypowiedzi Emmanuela Macrona opanowały światowe media. Mimo wszystkich problemów sądzę, że organizacja przetrwa” – mówi dr …

Sygnał dla Rosji?

Jednak wizyta na Ukrainie jest tylko pierwszym z przystanków podróży Pompeo po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, ponieważ szef amerykańskiej dyplomacji planuje odwiedzić także Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan oraz Cypr.

Już w sobotę (4 stycznia) Pompeo spotka się w Mińsku z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką oraz szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem. Z komunikatu agencji BiełTA wynika, że tematem rozmów będą dwustronne relacje oraz bezpieczeństwo w regionie. Wizyta Pompeo będzie pierwszą amerykańskiego sekretarza stanu od czasu odzyskania przez Białoruś niepodległości oraz kolejną wysokiego przedstawiciela amerykańskiej administracji po sierpniowej wizycie byłego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona oraz wrześniowej wizycie zastępcy sekretarza stanu ds. politycznych Davide’a Hale.

Białoruś: Opozycja znów protestowała przeciw zacieśnianiu integracji z Rosją

Białoruscy opozycjoniści przeprowadzili w Mińsku piątą już w tym miesiącu akcję protestacyjną przeciw pogłębianiu integracji ich kraju z Rosją. Prezydenci obu państw rozmawiali na ten temat w grudniu dwukrotnie.

 

We wczorajszej (29 grudnia) opozycyjnej manifestacji wzięło udział ok. 200 osób. Jej …

W sierpniu br. Bolton odbył tournée po Europie Wschodniej. Udzielił poparcia dla nowego rządu w Kiszyniowie. Gościł w Kijowie, gdzie rozmawiał m.in. o kwestiach bezpieczeństwa oraz ewentualnym zaangażowaniu Waszyngtonu w inwestycje w ukraiński przemysł zbrojeniowy.

Z kolei wizyta na Białorusi była odczytywana jako sygnał dla Rosji wywierającej coraz większą presję na Mińsku ws. integracji w ramach tzw. Państwa Związkowego. W ostatnich miesiącach rozmowy wprawdzie posunęły się do przodu, jednak nie podpisano żadnego porozumienia, a to według obserwatorów relacji między obydwoma państwami oznacza oczywistą niechęć  Mińska do formalizowania współpracy z Rosją, oznaczającą de facto utratę suwerenności.

Na drodze do wspólnego państwa Białorusi i Rosji?

Już w najbliższy sobotę weekend dojdzie do rocznicowego spotkania prezydentów Białorusi i Rosji, podczas którego mają zostać podpisane dokumenty dotyczące bliższej współpracy obu państw.

 

 

Spotkanie prezydentów zaplanowane na najbliższą sobotę (7 grudnia) odbędzie się w 20 lat po podpisaniu umowy o …