Szczyt USA-Rosja w Helsinkach: Będzie rozmowa Trump – Putin w cztery oczy?

Oficjalne spotkanie Władimira Putin i Donalda Trumpa w Hamburgu w lipcu 2017 r., źródło: kremlin.ru

Oficjalne spotkanie Władimira Putin i Donalda Trumpa w Hamburgu w lipcu 2017 r., źródło: kremlin.ru

Prezydenci USA i Rosji mają się spotkać w stolicy Finlandii 16 lipca. Towarzyszyć mają im także inni wysocy rangą członkowie ich administracji. Niewykluczone jednak, że najpierw Donald Trump i Władimir Putin porozmawiają w cztery oczy.

 

Szczegóły szczytu w Helsinkach omówili już telefonicznie szefowie rosyjskiej i amerykańskiej dyplomacji – Siergiej Ławrow oraz Mike Pompeo. Informację tę potwierdził zarówno amerykański Departament Stanu, jak i rosyjski MSZ. Nie ujawniono jednak żadnych technicznych szczegółów dotyczących spotkania Władimira Putina i Donalda Trumpa w fińskiej stolicy.

Rozmowy o Syrii i Korei Północnej

Z komunikatu MSZ Rosji wiadomo, że Ławrow i Pompeo omówili nie tylko szczyt w Helsinkach, ale także sytuację w Syrii i Korei Północnej oraz „perspektywy dalszej współpracy, w tym w kwestii strategicznej stabilności”. Kilka godzin wcześniej rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył, że przy okazji szczytu dojdzie do rozmowy między Putinem a Trumpem bez udziału innych członków ich delegacji oraz doradców, a jedynie w towarzystwie osobistych tłumaczy. „Taki format odpowiada Rosji” – oświadczył Pieskow. Zaznaczył, że Moskwa spodziewa się „niełatwych rozmów o niełatwych kwestiach”. Ujawnił, że jednym z tematów spotkania ma być wojna domowa w Syrii.

O tym, że strona amerykańska zaproponowała rosyjskiej rozpoczęcie szczytu od spotkania obu prezydentów w cztery oczy jako pierwsza poinformowała telewizja CNN. Od takiej właśnie, blisko godzinnej konwersacji między Trumpem a Kim Dzong Unem rozpoczął się w ubiegłym miesiącu w Singapurze szczyt USA – Korea Północna.

Władimir Putin znów wygrywa wybory prezydenckie w Rosji

Będzie to czwarta kadencja Władimira Putina. Od 2012 r. kadencja prezydencka w Rosji trwa 6 lat. Oznacza to, że Putin będzie rządził Rosją do 2024 r. W tym roku Putin zwyciężył większą przewagą niż w poprzednich wyborach. Niezależni obserwatorzy wyborczy …

Drugie spotkanie Trump-Putin

16 lipca w Helsinkach dojdzie do drugiego oficjalnego spotkania prezydentów USA i Rosji. Po raz pierwszy rozmawiali oni w ubiegłym roku podczas szczytu G20 w Hamburgu. Ich zaplanowane na godzinę spotkanie trwało prawie cztery razy dłużej, a amerykańskie media donosiły, że przerwać próbowała je ponoć Pierwsza Dama USA Melania Trump. Wówczas amerykańskiemu prezydentowi towarzyszył ówczesny Sekretarz Stanu Rex Tillerson. W Hamburgu doszło jednak także do drugiej rozmowy między Trumpem a Putinem. Podczas uroczystej kolacji prezydent USA dosiadł się do prezydenta Rosji i obaj blisko godzinę rozmawiali tylko w towarzystwie anglojęzycznego tłumacza delegacji rosyjskiej. Opinia publiczna dowiedziała się o tej rozmowie dopiero kilka dni później. Wywołało to wiele kontrowersji.

Biały Dom bagatelizował jednak sprawę, tłumacząc, że podczas kolacji prezydenci odbyli rozmowę czysto kurtuazyjną, a rosyjskojęzycznego tłumacza delegacji amerykańskiej nie było na sali, ponieważ Trump siedział obok premiera Japonii Shinzo Abe oraz vis-a-vis prezydenta Chin Xi Jinpinga. Koło Putina usadowiono jednak Melanię Trump i to jej właśnie miejsce zajął na blisko godzinę Donald Trump. Z tej rozmowy prezydentów USA i Rosji nie ma żadnych urzędowych notatek.

Teraz Biały Dom uspokaja, że nawet jeśli rzeczywiście dojdzie do rozmowy Trumpa i Putina w cztery oczy, wszystko odbędzie się zgodnie z dyplomatycznym protokołem. „Celem takich spotkań jest umożliwienie dwóm przywódcom rozmowy i wymiany poglądów na wiele różnych kwestii bez formatu wielostronnego szczytu” – tłumaczył w telewizji CBS doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa wewnętrznego John Bolton.

Donald Tusk ostro o prezydencie USA: Mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów

Przewodniczący Rady Europejskiej skomentował w ten sposób ostatnie posunięcia amerykańskiej administracji dotyczące umowy nuklearnej z Iranem oraz wprowadzenia ceł na import do USA stali i aluminium m.in. z Europy. Przywódcy państw członkowskich UE rozmawiali o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi podczas …