Szczyt UE – Ukraina: Unia bada możliwości zapewnienia gazu Ukrainie

UE, Ukraina, Charles Michel, Wołodymyr Zełenski, Unia Europejska, szczyt

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na 23. szczycie UE - Ukraina, 12 października 2021 r. / Copyright: © European Union 2021 - Source: EUCO [EUCO Newsroom]

Podczas wczorajszego szczytu Unia Europejska – Ukraina przewodniczący KE i RE zobowiązali się do wsparcia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, zaś prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował o zwiększenie przez Wspólnotę sankcji na Rosję w związku z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie.

 

Goszcząc w Kijowie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Charles’a Michela na 23. szczycie UE – Ukraina, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że głównym celem kraju jest „pełna integracja z Unią Europejską”. Stwierdził, że oczekuje w tej kwestii od przywódców unijnych instytucji i państw członkowskich „odwagi i dalekowzroczności”.

Charles Michel ocenił, że proces akcesyjny Ukrainy do Unii Europejskiej musi przebiegać „stopniowo”. Zełenski domagał się jednak wyznaczenia jasnych ram czasowych, jeśli chodzi o ukraińskie członkostwo w UE. „Pokonujemy drogę (do UE – red.), ale gdzie jest linia mety? Czy w ogóle jakaś jest? Ukraińcy chcą to wiedzieć”, zaznaczył.

Unia Europejska i Ukraina podpisały podczas wczorajszego spotkania umowę o wspólnej przestrzeni powietrznej. Porozumienie to, jak wskazał Michel, „otworzy rynek na tanie linie lotnicze i stworzy o wiele więcej okazji do wymian i wizyt”. Prace nad umową trwały osiem lat, zwraca uwagę kancelaria prezydenta Ukrainy.

Węgry wzywają ambasadora Ukrainy. Powodem rzekome blokowanie umowy z Rosją

Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó stwierdził, że swoją postawą i „blokowaniem dostaw gazu na Węgry” Ukraina „narusza węgierską suwerenność“.

Ukraina dąży do deoligarchizacji i neutralności klimatycznej

Zełenski odnotował również postęp negocjacji w kwestii „ruchu bezwizowego dla przemysłu” i wyraził nadzieję, że na następnym unijno-ukraińskim szczycie zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie.

Oznajmił także, że UE i Kijów rozpoczęły rozmowy w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu. Jak oznajmił, Ukraina chce dążyć do neutralności klimatycznej wspólnie z Unią.

Uczestnicy szczytu rozmawiali też o postępach Ukrainy w walce z korupcją, w tym o nowej reformie sądownictwa. „To nasz absolutny priorytet”, oświadczył Wołodymyr Zełenski, dodając, że ukraińskie władze rozpoczęły działania na rzecz deoligarchizacji kraju.

We wspólnym oświadczeniu Bruksela wyraziła uznanie dla tych kroków. „Będziemy nadal wspierać Ukrainę na jej drodze do reform. Dotyczy to reform wymiaru sprawiedliwości, Sądu Konstytucyjnego, walki z korupcją i ukrócenia wpływów oligarchów”, wskazała von der Leyen.

Ukraiński prezydent podziękował Komisji Europejskiej za wydzielenie we wrześniu drugiej transzy pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 600 mln euro. „To dowód  wysokiej oceny postępu Ukrainy w reformach politycznych i gospodarczych i ważne wsparcie stabilności makroekonomicznej”, stwierdził.

"Ukraina to kraj, który państwowości musiał uczyć się od zera" [WYWIAD]

„Władimir Putin mówi o wspólnej spuściźnie Rosjan i Ukraińców, ale proces powszechnego budzenia się ukraińskiej świadomości narodowej uszedł jego uwadze”, mówi Krzysztof Nieczypor z OSW w wywiadzie z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy.

UE zobowiązuje się do wsparcia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy

Wtorkowe spotkanie zdominowała jednak tematyka energetyki i Nord Stream 2. Wołodymyr Zełenski powtórzył stanowczy sprzeciw Ukrainy wobec tej inicjatywy, która pozbawi kraj znaczących sum pochodzących z tranzytu gazu i podminuje pozycję Ukrainy na arenie międzynarodowej.

Ursula von der Leyen zapewniła, że Unia Europejska będzie bronić bezpieczeństwa energetycznego wschodniego sąsiada. „Rozumiem obawy Ukrainy o dostawy gazu, biorąc pod uwagę znacznie mniejsze dostawy od Gazpromu. To nie jest sprawa tylko tej zimy, ale także następnych i z tego powodu Komisja wraz z ekspertami ukraińskimi bada teraz różne scenariusze zapewnienia wystarczających dostaw Ukrainie”, oznajmiła.

Wśród rozważanych możliwości jest opcja zwiększenia dostaw gazu z Unii Europejskiej nad Dniepr, na przykład poprzez zwiększenie przepustowości szlaku rewersowego ze Słowacji.

„Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, dyrektywa gazowa z 2019 roku, trzeci pakiet energetyczny, w pełni ma zastosowanie względem Nord Stream 2. Dla Komisji jest jasne, że Ukraina pozostaje i musi pozostać niezawodnym krajem tranzytowym”, powiedziała, odnosząc się do opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu może zaskarżyć tę dyrektywę.

Zgodnie z dyrektywą dostawy przez ten sporny gazociąg będą mogły ruszyć dopiero po certyfikacji Nord Stream 2 AG w roli regulatora, ale w tym celu należy przystosować jego pracę do przepisów unijnych, ograniczając rolę Gazpromu.

Rosja tłoczy gaz do Nord Stream 2

Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Zełenski chce kolejnych unijnych sankcji na Moskwę

Przewodniczący RE i szefowa KE po raz kolejny podkreślili „niezachwiane wsparcie i zaangażowanie na rzecz niepodległości Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”, odrzucając tym samym aneksję Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 r.

W związku z agresywną postawą Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy Zełenski wezwał Unię Europejską do przyjęcia kolejnych antyrosyjskich sankcji.