Rada Europejska potępia cyberataki na Polskę. Apeluje do Rosji o zaprzestanie agresji

szczyt UE, Rada Europejska, Mario Draghi, Jeppe Tranholm-Mikkelsen, Charles Michel, Emmanuel Macron

Szczyt RE w Brukseli, 25 czerwca 2021. Od lewej: premier Włoch Mario Draghi, sekretarz generalny Rady Jeppe Tranholm-Mikkelsen, szef Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Francji Emmanuel Macron / Zdjęcie: © European Union 2021 [EUCO Newsroom]

Rada Europejska w konkluzjach zakończonego wczoraj szczytu potępiła „niedawne szkodliwe działania w cyberprzestrzeni” m.in. wobec Polski i Irlandii. Wezwała też Rosję do wdrażania porozumień mińskich i zaprzestania agresywnych działań wobec sąsiadów oraz wyraziła wolę wzmocnienia współpracy z Turcją.

 

 

Podczas szczytu Rada oprócz spraw dotyczących pandemii COVID-19 i odbudowy gospodarczej omawiała też szereg zagadnień związanych z polityką zagraniczną. Poruszono m.in. temat deeskalacji konfliktu grecko-cypryjsko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego i procesu pokojowego w Libii.

Rozmawiano też o cyberbezpieczeństwie państw członkowskich, zwłaszcza w obliczu ostatnich ataków cybernetycznych, za co uznano także niedawny wyciek wiadomości z kont osób związanych z rządem w Polsce.

Szczyt UE: Rada Europejska podzielona co do propozycji rozmów z Putinem

Pierwszego dnia szczytu państwa UE porozumiały się co do kwestii szczepionek oraz rozwiązania problemu migracji, ale nie znalazły wspólnego języka, jeśli chodzi o politykę wobec Rosji.

Poparcie dla deeskalacji na Morzu Śródziemnym, proces libijski

Rada Europejska „z zadowoleniem” przyjęła deeskalację trwającego we wschodniej części Morza Śródziemnego konfliktu między Turcją a państwami UE Grecją i Cyprem. Konflikt ten, opierający się na sprzecznych roszczeniach dotyczących poszczególnych obszarów, podsyciły w ubiegłym roku prowadzone przez Turcję prace w poszukiwaniu surowców naturalnych na spornych wodach. Rada podkreśliła potrzebę kontynuacji procesu deeskalacji.

Wyraziła też gotowość zacieśnienia współpracy w niektórych obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”, „takich jak migracja, zdrowie publiczne, klimat, zwalczanie terroryzmu i kwestie regionalne”. Jednocześnie wezwała Komisję Europejską do przedstawienia wniosków w sprawie „dalszego finansowania syryjskich uchodźców i społeczności ich przyjmujących w Turcji, Jordanii, Libanie i innych częściach regionu”.

RE potwierdziła w konkluzjach szczytu „swoje zaangażowanie na rzecz procesu stabilizacji w Libii” pod auspicjami ONZ. Wezwała też do postępów w dialogu politycznym, prowadzonym przez Libijczyków, oraz do niezwłocznego wycofania wszystkich obcych sił.

Bez współpracy z Turcją, Unia Europejska nie rozwiąże problemu imigracji / STOLICE

Codzienny briefing z europejskich stolic – 22 czerwca.

Rosja: Sankcje, ale i kooperacja

Unijni przywódcy wezwali Moskwę do „bardziej konstruktywnego zaangażowania i zobowiązania politycznego” i zaprzestania działań wymierzonych w państwa UE (np. dezinformacja, ataki cybernetyczne) oraz inne państwa, jak Ukraina, której nazwa nie padła jednak w konkluzjach. Zaapelowali też o wdrażanie przez Rosję porozumień mińskich.

Podkreślono, że Unia musi w sposób zdecydowany reagować na „wrogie, nielegalne i destrukcyjne działania Rosji” przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych narzędzi. RE zwróciła się do Komisji Europejskiej i wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa do przedstawienia możliwości co do kolejnych sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Rada powróciła też do tematu zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines 17 z lipca 2014 r. Zginęło wówczas około dwustu obywateli UE, głównie Holendrów. Przywódcy poparli działania zmierzające do ustalenia prawdy o przyczynach katastrofy, za którą odpowiedzialnością Unia obciąża Rosję.

Tydzień w skrócie: Kłopoty szwedzkiego premiera / Rosja dzieli Radę Europejską / Ostatni duński dzik

Wotum nieufności dla Stefana Loefvena, szczyt Rady Europy oraz odstrzelenie ostatniego duńskiego dzika to jedne z omówionych przez nas tematów w najnowszym podsumowaniu tygodnia.

Brak konsensusu ws. spotkania z Putinem

Nie oznacza to, że Unia wyklucza wszelkie formy partnerstwa z Rosją. Podobnie jak z Turcją, UE chce współpracować z Rosją w określonych obszarach, takich jak klimat i środowisko, zdrowie, a nawet niektóre aspekty polityki zagranicznej, jak np. wobec Syrii i Libii.

Przywódcy ostatecznie odrzucili też wysunięty w środę przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona pomysł organizacji wspólnego szczytu państw Unii z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W Radzie nie osiągnięto konsensusu co do tej kwestii. Niektóre kraje (Austria, Włochy) entuzjastycznie odniosły się do niemiecko-francuskiej inicjatywy, inne zaś (głównie Polska i państwa bałtyckie) wykluczyły taki scenariusz, uzasadniając swoją krytykę niewypełnieniem przez Rosję warunków postawionych przez UE.

Francja i Niemcy chcą szczytu UE-Rosja z udziałem Władimira Putina

Do spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej z Rosją nie doszło od 2014 r., a więc od czasu aneksji Krymu.

Cyberbezpieczeństwo

Kraje UE potępiły też „niedawne szkodliwe działania w cyberprzestrzeni wymierzone w państwa członkowskie, w tym działania w Irlandii (cyberatak na systemy informatyczne publicznej służby zdrowia) i Polsce” i zwróciły się do Rady UE oprzeanalizowanie odpowiednich środków w ramach zestawu narzędzi dla dyplomacji cyfrowej”.

„Podkreśliłem parokrotnie (…), że ataki z terenu Federacji Rosyjskiej powinny zostać natychmiast zaprzestane, że mamy na to dowody, że są to ataki, które mają doprowadzić do destabilizacji, dezinformacji i do osłabienia całej Unii Europejskiej”, przekazał dziennikarzom po szczycie premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez TVN24. Zapewnił, że „to jest jasne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i ten zapis nie budził kontrowersji”.