Szczyt UE-Chiny: Przełom w relacjach

Przewodniczący Komisji Europejskiej Donald Tusk, premier Chin Li Keqiang i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: European Council (consilium.europa.eu)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Donald Tusk, premier Chin Li Keqiang i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, źródło: European Council (consilium.europa.eu)

Po miesiącach intensywnych negocjacji Unia Europejska i Chiny podpisały w Brukseli wspólną deklarację, w której zobowiązały się do przestrzegania zasad równorzędnego partnerstwa we wzajemnych relacjach gospodarczych. Pekin zobowiązał się w niej m.in. do znoszenia subsydiów dla swojego przemysłu.

 

Wymiana handlowa między Chinami a państwami członkowskimi UE jest bardzo ożywiona. Dzienna wartość wzajemnej wymiany handlowej to nawet 1,5 mld euro. Ale poważnym cieniem na relacjach gospodarczych z Państwem Środka jest bardzo ścisła ochrona przez Pekin swojego wewnętrznego rynku.

Chińczycy chcą bowiem eksportować jak najwięcej do UE i wygrywać przetargi na realizację inwestycji w Europie, ale jednocześnie utrudniają import z zagranicy i chronią mocno swój rynek zamówień publicznych. W podpisanej przy okazji dzisiejszej (10 kwietnia) wizyty premiera Chin Li Keqianga w Brukseli deklaracji znalazła się ostatecznie deklaracja Pekinu, że wspólnie z UE dążyć będzie do równego traktowania firm chińskich i unijnych.

Xi Jinping w Paryżu. Europa domaga się „bardziej sprawiedliwych relacji”

Ostatnim przystankiem w tournée Xi Jinpinga po Europie był Paryż, gdzie doszło do rozmów z prezydentem Emmanuelem Macronem, kanclerz Angelą Merkel i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem.
 

Zaproszenie kanclerz Niemiec oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej na spotkanie z chińskim przywódcą było ze strony …

Chiny przestaną subsydiować swój przemysł

Strona chińska będzie także odchodzić od subsydiowania swojego przemysłu, co było krytykowane przez wiele państw na świecie, ponieważ potaniało eksport wielu chińskich towarów. Właśnie dlatego dużo tańsze od amerykańskich chińskie stal czy aluminium zalały światowy rynek, co sprowokowało USA pod rządami Donalda Trumpa do obłożenia chińskich produktów hutniczych wysokimi cłami. Istniała groźba, że koszty tej polityki poniesie równiez Europa. „Dziś nasze partnerstwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek” – mówił, nawiązując do tej sytuacji przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

To właśnie coraz bardziej protekcjonistyczna polityka gospodarcza Stanów Zjednoczonych pomogła Unii Europejskiej i Chinom w wypracowaniu zbliżenia. Z jednej strony Bruksela (naciska w tej sprawie m.in. przez Francję i jej prezydenta Emmanuela Macrona) mocniej stawiała w relacjach z Pekinem kwestie równowagi gospodarczej, z drugiej zaś wciąż deklarowała wolę osiągnięcia kompromisu. Ostatnie, kluczowe negocjacje trwały ponad 50 godzin i skończyły się dzień przed przyjazdem chińskiego premiera do Brukseli. Uzgodnienie deklaracji wisiało na włosku do ostatnie chwili, ale jednak do tego doszło.

KE chce silniejszej pozycji UE w relacjach z Chinami

Komisja Europejska przedstawiła 10-punktowy plan działań na rzecz lepszego wyważenia relacji między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludowo-Demokratyczną. Zauważono w nim, że obie strony są jednocześnie partnerami, ale i rywalami w kwestiach gospodarczych. W tym samym czasie Parlament Europejski uznał …

Tusk: To przełom

Podpisany w Brukseli dokument mówi także o tym, że Chiny i UE będą się współpracować przy reformie Światowej Organizacji Handlu (WTO). To właśnie w toku tych prac Pekin ma odejść od dotowania swojego przemysłu na masową skalę. „To przełom. Po raz pierwszy Chiny zgodziły się na współpracę z Europą w sprawie tego kluczowego priorytetu dla reformy WTO” – mówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

UE i Chiny uzgodniły ponadto, że transfer technologii nie będzie warunkiem przeprowadzania wzajemnych inwestycji. Chińskie władze bardzo często stawiały taki warunek, zanim wydały zgodę na europejską inwestycję na swoim terenie. Z kolei europejskie firmy skarżyły się, że otwiera to pole, aby chińskie firmy kopiowały te technologie, a potem zalewały europejski rynek tańszymi wersjami danego produktu czy urządzenia.

Premier Li z Brukseli udał się do Chorwacji. W Dubrowniku trwa od początku kwietnia 9. forum współpracy gospodarczej między krajami Europy Środkowowschodniej i Chinami. Zorganizowano je w ramach działającego od 2012 r. mechanizmu współpracy „16+1”. Szef chińskiego rządu w jutro (11 kwietnia) i pojutrze spotka się tam z premierami 8 krajów środkowoeuropejskich.

Grecja: Archeolodzy zablokowali wart 1,5 mld euro kontrakt z Chinami

Jedna z największych chińskich inwestycji w Europie – modernizacja stoczni w Pireusie i budowa nowoczesnego portu – jest zagrożona. Greccy archeolodzy wywalczyli objęcie Pireusu specjalną strefą ochrony.
 

W 2008 r., kiedy wybuchł światowy kryzys finansowy, Ateny wydzierżawiły koncernowi Cosco na 35 …