Szczyt G20 w rytm spotkań dwustronnych

Xi Jinping i Donald Trump, źródło: Biały Dom (Official White House Photo by Andrea Hanks)

Spotkania dwustronne zdominowały szczyt G20, który odbył się wczoraj (28 czerwca) i przedwczoraj w Osace w Japonii. Choć osią spotkania przywódców 19 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata oraz Unii Europejskiej są zwykle obrady w szerokim gronie, tym razem najsilniejsze emocje wzbudziły spotkania w mniejszym gronie.

 

Najwięcej zainteresowania wywołały spotkania z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa, prezydenta Rosji Władimira Putina oraz prezydenta Chin Xi Jinpinga. Dwustronne rozmowy Trumpa z Putinem oraz Merkel oraz spotkanie Putina z premier Wielkiej Brytanii Theresą May zdominowały pierwszy dzień szczytu. W drugim najważniejszym wydarzeniem było spotkanie amerykańsko-chińskie na najwyższym szczeblu.

Trump i Xi rozmawiali przede wszystkim o relacjach gospodarczych. USA i Chiny toczą od pewnego czasu wojnę handlową. To właśnie ten temat przykuł najwięcej uwagi, choć oficjalne główne tematy szczytu w Osace to wyzwania klimatyczne (wszystkie delegacje poza amerykańską potwierdziły swoje zobowiązania z Konferencji Klimatycznej w Paryżu z 2015 r.), regulacje dotyczące bezpieczeństwa i przepływu danych, funkcjonowanie Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz bezpieczeństwo globalnego łańcucha dostaw.

Europa na szczycie G20 w Osace

Na szczycie w japońskiej Osace spotkali się przywódcy 19 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw na świecie oraz przedstawiciele Unii Europejskiej. Przywódcy państw europejskich odbyli na początek szczytu szereg spotkań dwustronnych.
 

Już w połowie czerwca okazało się, że w Osace dojdzie do dwustronnego …

Wojna handlowa USA z Chinami

Amerykańsko-chińska wojna handlowa trwa od niemal roku. Waszyngton zarzucił bowiem Pekinowi, że nieuczciwie dotuje swój przemysł (co potania produkcję i prowadzi do nieuczciwej konkurencji), wciąż trzyma swój rynek zamkniętym dla zagranicznych firm (np. w kwestii zamówień publicznych) oraz wymusza transfer technologii, w czym pomaga np. kontrolowanie światowego rynku tzw. metali ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji wielu urządzeń elektronicznych.

Owe zarzuty poskutkowały nałożeniem przez USA karnych opłat celnych na wiele chińskich towarów. Chiny odpowiedziały nałożeniem ceł odwetowych. Ale dwustronne spotkanie Trumpa i Xi w Osace pokazało, że jest pole do odprężenia we wzajemnych relacjach handlowych. Obaj politycy wysyłali po rozmowie sygnały świadczące o tym, że ich spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze.

Trump oświadczył, że „zgodził się nie wprowadzać nowych ceł wobec chińskiego eksportu oraz zezwolił na to, aby amerykańskie firmy sprzedawały sprzęt chińskiemu koncernowi Huawei”. W ostatnim czasie pojawiło się bowiem wiele zastrzeżeń co do chińskiego giganta elektroniczno-telekomunikacyjnego, który zaangażowany jest m.in. w budowę sieci 5G. Wiele raportów ostrzegało jednak, że powiązane mocno z chińskim państwem Huawei kradnie technologie, oszukuje, a nawet szpieguje. Departament Handlu USA co prawda pozostawił chiński koncern na liście podmiotów, które muszą uzyskać specjalne zezwolenie na zakup amerykańskich technologii, ale uzyskanie tej zgody ma być łatwiejsze niż dotąd.

Wznowione zostaną także amerykańsko-chińskie negocjacje na temat zakończenia wojny handlowej, które załamały się w maju. Wówczas właśnie Waszyngton zagroził wprowadzeniem nowych ceł na chińskie produkty, których import wart jest ponad 325 mld euro rocznie. To właśnie z tych taryf Trump zrezygnował po rozmowie z Xi. „Wznowimy pracę z Chinami, tam gdzie ją przerwaliśmy, i zobaczymy, czy uda się zawrzeć umowę. Chiny bardzo niedługo zaczną kupować olbrzymie ilości amerykańskiej żywności i produktów rolnych. Damy im listę rzeczy, które chcielibyśmy, żeby kupowali” – powiedział Trump, choć nie wymienił żadnych konkretnych amerykańskich produktów.

Spotkanie Trump-Putin na szczycie G20

Prezydenci USA i Rosji rozmawiali ze sobą w kuluarach szczytu G20 w Osace w Japonii. Poruszyli tematy związane z wzajemnymi relacjami, a także sytuację na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej oraz w Ameryce Południowej.
 

Szczyt G20 w Osace rozpoczął się dziś …

Trump udaje się do Korei Południowej

Prosto z Japonii prezydent USA poleciał do Korei Południowej. Trump zjawi się m.in. w tzw. strefie zdemilitaryzowanej, czyli obszarze oddzielającym oba zwaśnione państwa koreańskie. Jest on położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Seulu, gdzie południowokoreański prezydent Mun Dze In podjął Trumpa uroczystą kolacją.

Przy okazji amerykański prezydent stwierdził, że mógłby się w owej strefie spotkać z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. „Mógłbym spotkać się z Kimem na granicy, uścisnąć mu dłoń i powiedzieć >>cześć<<” – stwierdził Trump. Władze w Pjongjangu odpowiedziały, że „jest to bardzo interesująca propozycja”, ale podkreśliły też, że „nie otrzymały takiej propozycji od USA drogą oficjalną”. Niedawno jednak prezydent Mun poinformował, że toczą się zakulisowe negocjacje na temat zorganizowania kolejnego amerykańsko-północnokoreańskiego szczytu na najwyższym szczeblu.

W niedzielę (30 czerwca) nad ranem polskiego czasu okazało się, że do krótkiego spotkania jednak dojdzie.

UE chwali efekty spotkania Trump – Kim w Singapurze

Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagraniczych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini wydała oświadczenie po historycznym spotkaniu prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej. W imieniu UE wyraziła nadzieję na pełną denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
 
Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim …

Bez przełomu w relacjach Rosji z Japonią

Kolejnym spotkaniem, które budziło wiele emocji podczas drugiego dnia szczytu G20 w Osace, była rozmowa prezydenta Putina z premierem Japonii Shinzo Abe. Choć udało się uzgodnić kilka drobniejszych spraw, nie doszło do przełomu w rozmowach dotyczących sporu o Wyspy Kurylskie. Zajął je w 1945 r. ZSRR, a dziś należą one do Rosji. Japonia uważa jednak, że Rosjanie zajmują północną część archipelagu bezprawnie.

Strony zbliżyły się jednak w kwestii prowadzenia wspólnych projektów gospodarczych na spornych terenach. Zrealizowanych ma być kilka takich projektów dotyczących m.in. infrastruktury. Rosyjscy biznesmeni i turyści mają też uzyskać ułatwienia w kwestii obowiązków wizowych przy wjeździe do Japonii.

Tokio liczyło jednak, że uda się uzyskać więcej. Japonia czeka bowiem na realizacją zawartego w 1956 r. układu z Sowietami. Na jego mocy 2 z 4 zajmowanych w sumie dziś przez Rosjan wysp miało powrócić do Japonii. Tak się jednak nie stało, bo Moskwa wycofała się szybko z uzgodnień sprzed 63 lat. Również teraz Rosja nie planuje powrotu do tamtych zobowiązań.

Mimo to premier Abe prezentował optymizm. „Niełatwo jest pogodzić dzielące nas różnice, ale coraz wyraźniej rysują się kwestie, w których musimy te różnice przezwyciężyć” – stwierdził. „Wyniesienie relacji Rosja-Japonia na wyższy poziom będzie wymagało wiele pracy. Mam jednak nadzieję, że wspólne projekty na wyspach pomogą stworzyć warunki do znalezienia zadowalających dla obu stron rozwiązań najtrudniejszych problemów” – odpowiedział mu Putin.

Z powodu sporu o Wyspy Kurylskie (dla Japonii to Terytoria Północne, a dla Rosji Kuryle Południowe) oba kraje formalnie nie zawarły dotąd pełnego traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

20 lat negocjacji zakończone, UE i Mercosur uzgodniły umowę handlową

Unia Europejska oraz cztery kraje zrzeszone w organizacji gospodarczej Mercosur (Wspólny Rynek Południa) porozumiały się co do utworzenia strefy wolnego handlu. Jeśli wziąć pod uwagę wartość zniesionych ceł, to największa umowa gospodarcza zawarta kiedykolwiek przez UE.
 

Negocjacje między Unią Europejską a …