Syria: W Idlibie obowiązuje rozejm

Ostrzał miejscowości Bidama w prowincji Idlib, źródło: Wikipedia/Qasioun News Agency (CC BY 3.0)

W syryjskiej prowincji Idlib od północy obowiązuje wynegocjowany przez prezydentów Rosji i Turcji. Unia Europejska przyjęła tę wiadomość z dużym zadowoleniem. Holandia proponuje jeszcze ustanowienie strefy zakazu lotów.

 

Prezydenci Rosji Władimir Putin oraz Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiali wczoraj (5 marca) w Moskwie. Efektem sześciogodzinnej, najdłuższej dotąd rozmowy obu przywódców, było podpisanie dodatkowego protokołu do wcześniejszego porozumienia, jakie Moskwa i Ankara zawarły w sierpniu 2018 r. w Soczi.

Na mocy protokołu powstać ma m.in. „korytarz bezpieczeństwa”, który rozciągał się będzie 6 km na północ i 6 km na południe od trasy M4 łączącej Latakię i Aleppo. Od 15 marca w tym rejonie mają się też zacząć wspólne rosyjsko-tureckie patrole.

W ciągu najbliższych 7 dni mają zostać doprecyzowane szczegóły funkcjonowania „korytarza bezpieczeństwa”, a także – jak to ujął Erdogan – „uzgodnione dalsze kroki w kierunku utrzymania tego porozumienia”.

Prezydent Turcji wskazał przy tym na syryjskie wojska rządowe jako na podmiot najmocniej odpowiedzialny za utrzymanie rozejmu. W ostrzałach armii lojalnej wobec prezydenta Baszara Asada zginęło w ostatnich tygodniach w prowincji Idlib conajmniej 55 tureckich żołnierzy.

„Pozostawiamy sobie prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki ze strony syryjskiego reżimu, ale w tej kwestii będziemy się też kontaktować z Rosją. Zobowiązujemy się również udzielić pomocy uchodźcom syryjskim w kwestii powrotu do ojczyzny” – powiedział Erdogan.

Prezydent Rosji wyraził natomiast nadzieję, że porozumienie „zakończy cierpienia ludności cywilnej i stworzy warunki do kontynuowania procesu pokojowego w Syrii.” „Nie zawsze zgadzamy się z tureckimi partnerami na temat tego, co dzieje się w Syrii, ale zawsze dotąd w momentach krytycznych udawało się nam znajdować punkty styczne” – podkreślił Putin.

Prowincja Idlib to ostatni bastion rebelii przeciw władzom w Damaszku. Od grudnia trwa tam nasilona ofensywa wojsk rządowych, które wspierane są przez armię rosyjską. Według szacunków ONZ musiało z tego powodu opuścić swoje domy ponad 1 mln osób.

Erdogan krytykuje UE w sprawie uchodźców

Prezydent Turcji stwierdził, że „kraje członkowskie Unii Europejskiej depczą prawa człowieka”. Recep Tayyip Erdogan odniósł się w ten sposób do zamknięcia greckich i bułgarskich granic przed uchodźcami i migrantami, którzy próbują się przedostać przez nie do Europy.

 

Turecki prezydent rozmawiał z …

UE zadowolona z rozejmu

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła turecko-rosyjskie uzgodnienia dotyczące Syrii. „Rozejm w Idlibie to dobra wiadomość. Zobaczmy, jak działa, ale jest to warunek wstępny do zwiększenia pomocy humanitarnej dla ludności tego regionu” – powiedział Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell.

W Zagrzebiu na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrali się dziś (6 marca) ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich, aby omówić sytuację w Syrii oraz kryzys migracyjny na granicy grecko-tureckiej. Turcja, chcąc zmusić społeczność międzynarodową do większego zaangażowania się w Syrii (i poparcia tureckich planów co do rozwiązania tego konfliktu), otworzyła swoje granice przed przebywającymi na jej terytorium uchodźcami i migrantami. W ciągu zaledwie kilku dni greckie służby powstrzymały przed nielegalnym przekroczenie granicy ponad 30 tys. osób.

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias, przekonywał, że napływ uchodźców i migrantów na granicę Grecji to zaplanowane działania strony tureckiej. „To są w większości osoby, które przebywają w Turcji od lat. Mamy dowody na to, że ten ruch migracyjny został wywołany i jest koordynowany przez Turcję, chcę to jasno podkreślić. Unia Europejska nie może się godzić na instrumentalizację ludzkiego cierpienia” – stwierdził szef greckiej dyplomacji.

Dziś rano w okolicy greckiej miejscowości granicznej Kastanies znów doszło do zamieszek. Greccy pogranicznicy użyli do rozproszenia tłumu gazu łzawiącego i armatek wodnych. Alarmowali też, że pojemniki z gazem łzawiącym wystrzeliwali w ich stronę pogranicznicy tureccy.

Dlatego ogłoszenie rozejmu w Idlibie może się okazać dużą ulgą dla Grecji. Ateny i UE martwią się jednak o to, czy zawieszenie broni w Syrii utrzyma się. Holandia zaproponowała więc podjęcie dalszych kroków. „Uważam, że najmądrzej byłoby ustanowić strefę zakazu lotów, która wzmocniłaby zawieszenie broni. To byłby pierwszy krok ku pokojowi. Zakaz lotów powinien przede wszystkim dotyczyć syryjskiej armii rządowej, tak aby nie zakłócić walki z terrorystami. Powstrzymałoby to też bombardowanie szpitali” – przekonywał w Zagrzebiu holenderski minister spraw zagranicznych Stef Blok.

Pomysłu tego nie chciał na razie szeroko komentować Josep Borrell. „Sądzę, że największe wysiłki musimy teraz skoncentrować na humanitarnej stronie tego kryzysu” – opowiedział na pytania dziennikarzy o ocenę propozycji ministra Bloka.

Bułgaria chce dodatkowych unijnych funduszy na ochronę granic

Bułgarski rząd wystąpił o dodatkowe środki na ochronę granic. Prośba została złożona oficjalnie podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich w Brukseli. Tego typu wsparcie obiecano już Grecji.

 

O konieczności udzielenia Bułgarii dodatkowego wsparcia finansowego poinformował na spotkaniu w Brukseli bułgarski …