Świat wobec tureckiej ofensywy w Syrii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan / Zdjęcie via twitter @tcbestepe

UE zagroziła wczoraj Turcji wstrzymaniem pomocy, a szef KE Jean-Claude Juncker wezwał Ankarę do powściągliwości i zażądał wstrzymania ataku na siły kurdyjskie w Syrii.

 

W środę (9 października) Turcja rozpoczęła ofensywę w północno-wschodniej Syrii, a jeszcze tego samego dnia wieczorem – po nalotach na siły kurdyjskie w północno-wschodniej Syrii – tureckie MON poinformowało na twitterze, że Turcja zapoczątkowała lądową fazę swojej ofensywy.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, a Egipt – Ligi Państw Arabskich. Natomiast rząd w Damaszku już wcześniej potępił działania Turcji, określając je jako „bezczelne pogwałcenie” międzynarodowego prawa. Oświadczył także, że Syria jest zdecydowana stawić czoło agresji tureckiej wszelkimi uzasadnionymi środkami.

Syria nie wydaje już specjalnych wiz dla dyplomatów z UE

Władze Syrii zawiesiły wydawanie specjalnych wiz wjazdowych dla dyplomatów z UE. Chodzi o uprawnienia wielokrotnego wjazdu, które umożliwiały dyplomatom codzienną pracę, w tym także realizowanie projektów związanych z pomocą humanitarną dla ogarniętego wojną domową kraju.
 

Po wybuchu w 2011 r. wojny …

 

Turecki atak

W środę (9 października) po południu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował na twitterze, że siły tureckie i ich sojusznicy w Syrii rozpoczęli planowaną operację wojskową przeciwko kurdyjskim milicjom Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) i bojownikom tzw. Państwa Islamskiego (IS) w północno-wschodniej Syrii.

Erdogan tłumaczył, że ofensywa pod nazwą Operacja Źródło Pokoju ma na celu wyeliminowanie – jak to ujął – „korytarza terrorystycznego” wzdłuż południowej granicy Turcji i przywrócenie pokoju w regionie. Wyjaśnił, że chodzi o wyeliminowanie zagrożeń ze strony syryjskich Kurdów z YPG oraz bojowników z IS i ułatwienie powrotu do kraju syryjskich uchodźców, przebywających obecnie w Turcji, po utworzeniu „bezpiecznej strefy” w tym rejonie.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało już po kilku godzinach, że turecka ofensywa przyniosła śmierć już co najmniej 11 osobom. Dwie z nich miały zginąć wskutek ostrzału artyleryjskiego kurdyjskiego miasta Al-Kamiszli w północno-wschodniej Syrii na granicy z Turcją.

Erdogan ostrzega przed otwarciem szlaku migracyjnego do Europy

Prezydent Turcji ostrzega przed otwarciem szlaku migracyjnego do Europy, jeżeli jego kraj nie otrzyma wsparcia od UE. Recep Tayyip Erdoğan szuka międzynarodowej pomocy, by utworzyć w północnej Syrii bezpieczną strefę, gdzie mógłby przesiedlić do miliona syryjskich uchodźców mieszkających w Turcji.
 

 

Tureckie …

Trump: Turecka agresja „złym pomysłem”

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w środę ostrzegł Turcję w związku z atakiem na Syrię, zaznaczając, że ta agresja była „złym pomysłem”, który nie znajdzie wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych. „Stany Zjednoczone nie popierają tego ataku i jasno wskazują Turcji, że ta operacja była złym pomysłem” – napisał Trump w oświadczeniu przekazanym przez Biały Dom. „Turcja zobowiązała się do ochrony cywilów, ochrony mniejszości religijnych – w tym chrześcijan – i upewnienia się, że nie dojdzie do kolejnego kryzysu humanitarnego. A my tych zapewnień się trzymamy” – dodał prezydent USA.

Jeszcze w niedzielę wieczorem Biały Dom oświadczył w komunikacie wydanym po rozmowie telefonicznej prezydentów Erdogana i Trumpa, że Turcja będzie teraz „odpowiedzialna za wszystkich bojowników IS, schwytanych w tej strefie w ciągu ostatnich dwóch lat”. Rząd w Ankarze od kilku dni zapewni jednak że nie pozwoli na powrót tzw. Państwa Islamskiego w żadnej formie.

Cytowany w środę przez CNN amerykański prezydent nie wykluczył też nałożenia sankcji na Ankarę, o ile naruszy ona humanitarne zasady. Zapowiedział, że będzie „znacznie surowszy niż sankcje”, jeśli Erdogan nie będzie się zachowywał “w jak najbardziej humanitarny sposób”. Trump nie wyjaśnił jednak co rozumie pod pojęciem “humanitarny”. Natomiast CNN Turk podała, że tureckie MSZ w wezwało ambasadora USA w Ankarze Davida Michaela Satterfielda, żeby przekazać mu informacje dotyczące prowadzonej w Syrii ofensywy.

Rosja nie będzie się wtrącać?

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował tymczasem do Erdogana, by unikał w czasie ofensywy w Syrii jakichkolwiek kroków, które mogłyby storpedować proces pokojowy w tym kraju. Według służb prasowych Kremla obaj przywódcy uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że „suwerenność i integralność terytorialna Syrii muszą być respektowane”.

Tymczasem wiceszef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Władimir Dżabarow oświadczył, że Rosja nie będzie wtrącać się w konflikt między Syrią a Turcją. Cytowany przez agencję RIA polityk zapewnił przy tym, że  rosyjskie wojska są rozlokowane w Syrii z innych powodów.

Podzielone opinie świata ws. sobotniego ataku w Syrii

Podzielone opinie świata ws. sobotniego ataku w Syrii: zarówno UE, jak i NATO poparły atak sił USA, Wielkiej Brytanii i Francji wymierzony w syryjski potencjał broni chemicznej. Podobne stanowisko zajęło wiele państw, w tym Polska. Jednak Rosja, główny sojusznik rządu …

NATO i RB ONZ

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie, że Turcja ma „uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa”, doświadczywszy „potwornych ataków terrorystycznych” i przyjąwszy tysiące uchodźców z Syrii. Po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Conte szef Sojuszu Północnoatlantyckiego poinformował także, że Ankara powiadomiła NATO o swoim ataku wcześniej tego dnia.

Stoltenberg podkreślił, że ”wszelkie działania, jakie (Turcja) może podjąć w północnej Syrii, muszą być proporcjonalne i wyważone”. „Ważne jest, aby unikać kroków, które mogą dalej destabilizować region, eskalować napięcia i powodować więcej ludzkich cierpień” – dodał szef Szef włoskiego rządu zwrócił ze swej strony uwagę, że turecka operacja grozi destabilizacją regionu.

Urzędujący przewodniczący RB ONZ, ambasador RPA Jerry Matthews Matjila, wezwał natomiast Turcję do „oszczędzenia ludności cywilnej” i „zachowania maksymalnej powściągliwości” w operacjach wojskowych w Syrii.

Unia ostrzega Turcję: Wstrzymamy finansowe wsparcie

Unia Europejska wezwała Turcję do wstrzymania ofensywy w Syrii i zagroziła, że nie będzie przekazywać Ankarze finansowego wsparcia. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podkreśliła wczoraj w opublikowanym wieczorem oświadczeniu, że konfliktu w Syrii nie da się trwale rozwiązać za pomocą działań zbrojnych.

Mogherini: Syria to nie geopolityczna szachownica

Syria to nie geopolityczna szachownica, Syryjczycy sami powinni decydować o przyszłości swego kraju – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wtorek był pierwszym dniem rozmów przedstawicieli UE i ONZ z reprezentantami różnych opcji politycznych w Syrii i syryjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Zwróciła też uwagę, że takie działania Ankary będą zagrożeniem dla bezpieczeństwa lokalnych partnerów globalnej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim (IS), której Turcja jest członkiem. Tworzą ponadto ryzyko przedłużającej się niestabilności w północno-wschodniej Syrii, „zapewniając podatny grunt dla odrodzenia Państwa Islamskiego, które pozostaje znaczącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa regionalnego, międzynarodowego i europejskiego”.

W ocenie Mogherini jest mało prawdopodobne, żeby strefa bezpieczeństwa w północno-wschodniej Syrii, którą zamierza utworzyć Ankara, spełniała międzynarodowe kryteria. “UE nie zapewni stabilizacji ani pomocy rozwojowej w obszarach, w których prawa lokalnych społeczności są ignorowane” – ostrzegła w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji. Zapewniła przy tym, że Unia pozostaje zaangażowana w jedność, suwerenność i integralność terytorialną  syryjskiego państwa.

Stambuł: Wczoraj upłynęło ultimatum dla syryjskich migrantów

Wczoraj minęło ultimatum dla nieposiadających dokumentów syryjskich migrantów na opuszczenie Stambułu. W przypadku niepodporządkowania się czeka ich wydalenie z największego miasta Turcji, gdzie wedle szacunków może ich mieszkać nawet do kilkuset tysięcy.
 

 

Na terytorium Turcji przebywa około 3,5 mln Syryjczyków, więcej …

Juncker przestrzega przed zaostrzeniem cierpienie ludności cywilnej

“Turcja musi przerwać trwającą operację wojskową. Ona nie przyniesie żadnego rezultatu. A jeśli planem Turcji jest utworzenie tak zwanej strefy bezpieczeństwa, nie oczekujcie, że Unia Europejska cokolwiek sfinansuje” – oświadczył Jean-Claude Juncker w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

“Turcja ma problemy związane z bezpieczeństwem na swojej granicy z Syrią, które musimy zrozumieć. Wzywam jednak Turcję i inne strony do powściągliwości. Wtargnięcie zaostrzy cierpienie ludności cywilnej, którego już nie można opisać słowami” – podkreślił szef KE.

Do Ankary zaapelował również szef PE David Sassoli. „Wzywam Turcję do zaprzestania działań wojskowych w północnej Syrii. Ta interwencja nigdy nie stanie się rozwiązaniem problemu” – napisał na twitterze.

Turcja chce od UE więcej pomocy dla syryjskich uchodźców

Prezydent Turcji zagroził, że jego kraj „pozwoli uchodźcom z Syrii na wyjazd do UE”, jeśli Bruksela nie przekaże więcej pomocy, a państwa europejskie nie wesprą tureckiego planu utworzenia na syryjskim terytorium „strefy bezpieczeństwa”. Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że poruszy tę …

Wspólne oświadczenie Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii

O wspólnym oświadczeniu Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii potępiającym turecką ofensywę poinformowała francuska minister ds. europejskich Amélie de Montchalin. Francuska minister  przekazała także, że te trzy państwa zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. tureckiego ataku w Syrii. Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się agencja AFP, ma się ono odbyć już dziś przed południem.

Polsat News przekazał powołując się na dyplomatyczne źródła, że o debatę ws. sytuacji w Syrii w gronie 15 członków RB ONZ zwróciło się pięć państw UE: Belgia, Francja, Niemcy, Polska i Wielka Brytania.

Według de Montchalin osobne oświadczenie ws. tureckiej ofensywy w Syrii wyda również UE, jednak nie uzgodniono jeszcze tekstu tego dokumentu, gdyż niektóre państwa członkowskie zgłaszają zastrzeżenia. Według mediów, powołujących się na źródła agencji Reutera, państwem blokującym wspólne oświadczenie są Węgry.

Zaniepokojenie w regionie

Arabia Saudyjska potępiła turecką interwencję – przekazała państwowa telewizja, powołując się tamtejsze MSZ. Źródło w ministerstwie, na które powołuje się ten nadawca, wyraziło zaniepokojenie i uznało całą sytuację za zagrożenie dla bezpieczeństwa i pokoju w regionie. Podkreśliło także potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa cywilom w Syrii, a także zachowania suwerenności i integralności terytorialnej tego państwa.

Arabia Saudyjska jednak nie znajdzie się na unijnej liście "pralni pieniędzy"

Ambasadorowie państw członkowskich jednogłośnie zadecydowali na spotkaniu w Brukseli, aby odrzucić propozycję Komisji Europejskiej, która chciała poszerzyć unijną listę państw, które niedostatecznie przeciwdziałają praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Znalazła się na niej m.in. Arabia Saudyjska, która mocno zabiegała o to, …

O powściągliwość i uniknięcie operacji zbrojnej w północnej Syrii do tureckich władz zaapelował również prezydent Iranu Hasan Rowhani. Zastrzegł jednak, że Turcy słusznie niepokoją się o swoje południowe granice i podkreślił, że amerykańskie siły powinny opuścić region.

Jednocześnie na północnym zachodzie Iranu przy granicy z Turcją rozpoczęły się niezapowiadane wcześniej manewry wojskowe.  Według irańskiej agencja ISNA biorą w nich udział jednostki szybkiego reagowania, brygady mobilne i ofensywne oraz śmigłowce.

Ponadto irańska telewizja państwowa poinformowała, że przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani odwołał zaplanowaną podróż do Turcji. „Laridżani został zaproszony przez swojego tureckiego odpowiednika do udziału w spotkaniu parlamentarnym. Jego podróż została odwołana” – przekazano, nie podając szczegółów.

Rozpoczyna się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

35 szefów państw i rządów, blisko 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony oraz ponad 600 ekspertów ds. bezpieczeństwa weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), która rozpocznie się dzisiaj w stolicy Bawarii.
 
Nadchodzi nowa epoka
Każdego roku tuż przed konferencją publikowany jest …