Stoltenberg: Białoruskie władze nie powinny wykorzystywać NATO jako pretekstu do tłumienia protestów

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg [Twitter, Oana Lungescu, @NATOpress]

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg [Twitter, Oana Lungescu, @NATOpress]

„Próby białoruskiego reżimu wykorzystywania NATO jako wymówki czy pretekstu do pacyfikacji demonstracji są niewłaściwe i nieuzasadnione”, oświadczył sekretarz generalny NATO przed spotkaniem ministrów obrony UE w Berlinie. Zaapelował także do rosyjskich władz o wszczęcie śledztwa w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego.

 

Jednym z głównym tematów spotkania, w którym według kilkuletniego zwyczaju oprócz ministrów i wysokiego przedstawiciela UE Josepa Borrella brał także udział szef NATO Jens Stoltenberg, były wydarzenia ostatnich tygodni na Białorusi.

Sekretarz generalny zapewnił, że NATO stale obserwuje rozwój sytuacji za wschodnią flanką. Zaprzeczył przy tym, by Sojusz Północnoatlantycki ingerował w wewnętrzne sprawy Białorusi, jak sugerował prezydent Alaksandr Łukaszenka. „Wszyscy sojusznicy szanują suwerenność, integralność i niepodległość Białorusi”, stwierdził, dodając, że „NATO pozostaje sojuszem obronnym”.

PE: Cichanouska apeluje do europosłów o poszanowanie integralności Białorusi

Rewolucja na Białorusi nie jest geopolityczna; nie jest prorosyjska ani antyrosyjska, nie jest proeuropejska ani antyeuropejska – przekonywała wczoraj europosłów po angielsku kandydatka na prezydenta tego kraju w niedawnych wyborach Swiatłana Cichanouska.
 

Na nadzwyczajnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego podkreśliła …

Sprzeciw wobec wykorzystywania NATO do zastraszania Białorusinów

Stoltenberg przestrzegł władze w Mińsku przed formułowaniem w kierunku Sojuszu zarzutów dotyczących rzekomego rozbudowywania oddziałów w pobliżu białoruskiej granicy czy planów interwencji zbrojnej na Białorusi. „NATO nie ma rozbudowanej armii w regionie”, oświadczył. Jak zaznaczył, „jakakolwiek próba białoruskiego reżimu odwracania uwagi od spraw wewnętrznych w kierunku spraw zewnętrznych, wykorzystując NATO jako wymówkę bądź pretekst do stosowania przemocy wobec własnego narodu, są absolutnie niewłaściwe i nieuzasadnione”.

Wyrażając zaniepokojenie postępowaniem białoruskich władz w stosunku do obywateli, szef NATO wezwał Łukaszenkę do „poszanowania fundamentalnych wartości oraz praw podstawowych, w tym wolności słowa i prawa do pokojowych demonstracji”. Zaapelował także o zwołanie powtórnych, wolnych wyborów.

Ławrow o sytuacji na Białorusi: "Są siły, które chcą powtórzenia scenariusza ukraińskiego"

Według Rosji „nadzwyczaj perspektywiczny” jest dialog na temat reformy konstytucji Białorusi.

Apel o deeskalację konfliktu między Atenami i Ankarą

Podczas spotkania ministrów omawiana była także kwestia sporu między Grecją i Cyprem a Turcją o badania sejsmiczne prowadzone na spornych terenach wschodniej części Morza Śródziemnego. Prace mają na celu znalezienie tam złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

W Berlinie Stoltenberg ponowił apel do obu stron o deeskalację sporu i dialog pomiędzy jego stronami. Przypominając, że „zarówno Turcja, jak i Grecja od lat są ważnymi sojusznikami w ramach NATO”, podkreślił konieczność rozwiązania konfliktu „w duchu sojuszniczej solidarności i w zgodzie z prawem międzynarodowym”. Z zadowoleniem przyjął także podjęte przez niemiecką dyplomację działania mediacyjne na rzecz rozpoczęcia dialogu między oboma państwami.

Norweg poinformował także, że pozostaje w stałym kontakcie z obiema stronami konfliktu. Zaproponował ponadto rolę NATO jako platformy do dialogu między dwoma sojusznikami.

Stosunki na linii Ankara – Ateny będą jednym z tematów odbywającego się w czwartek i piątek nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE. Z informacji brukselskich urzędników wynika, że unijna dyplomacja nie wyklucza przyjęcia sankcji przeciwko Turcji, a nawet zerwania rozmów akcesyjnych.

Niemcy mediatorem w konflikcie grecko-tureckim. Maas z wizytą w Atenach i Ankarze

„Z obu stron widzę gotowość do dialogu”, powiedział Heiko Maas po dwóch wtorkowych wizytach w stolicach dwóch skłóconych krajów. Minister zadeklarował wsparcie w pokojowym rozwiązaniu sporu.

Stoltenberg: Nie ma powodów do podważania ustaleń lekarzy w sprawie otrucia Nawalnego. NATO domaga się śledztwa

Odnosząc się do sprawy rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Stoltenberg wyraził zaniepokojenie jego stanem zdrowia, doceniając jednocześnie wysiłki podjęte przez Berlin na rzecz jego uratowania. Stwierdził jednocześnie, że nie ma podstaw, by nie ufać ustaleniom niemieckich lekarzy, mówiących o toksycznych substancjach w organizmie polityka i wskazujących na jego otrucie.

Wezwał przy tym rosyjskie władze do przeprowadzenia „przejrzystego śledztwa” w sprawie domniemanego otrucia Nawalnego, w celu „ustalenia, co się stało i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności”.

Wcześniej o rozpoczęcie dochodzenia apelowały także m.in. Niemcy, Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.