Stoltenberg: Drzwi do NATO są dla Ukrainy otwarte

Szef NATO Jens Stoltenberg i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, konf.pras. w Kijowie, źródło president.gov.ua

Szef NATO Jens Stoltenberg i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, konf.pras. w Kijowie, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował gotowość swojego kraju do przyspieszenia przygotowań do członkostwa w NATO, a sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapewnił, że drzwi do NATO są dla Ukrainy otwarte.

 

W czwartek (31 października), który był drugim dniem wizyty członków Rady Północnoatlantyckiej i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie, w Kijowie odbyło się posiedzenie komisji Ukraina-NATO.

Zełenski chce przyłączenia Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO

“Gotowi jesteśmy do jeszcze bliższej współpracy z Sojuszem i przyspieszenia przygotowań do członkostwa z NATO. Nie usuwamy jednocześnie z agendy możliwości przyłączenia Ukrainy do Planu Działań na rzecz Członkostwa (ang. Membership Action Plan – MAP)” – powiedział Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem. “Jestem przekonany, że Ukraina gotowa jest do przejścia na ten nowy poziom” – oświadczył ukraiński prezydent.

“Jesteśmy gotowi już dziś, by praktycznie udowadniać, że Ukraina zasługuje na taki format relacji z Sojuszem” – cytuje go agencja Ukrinform. Zełenski przypomniał przy tym, że Ukraina faktycznie znajduje się na południowo-wschodniej flance NATO i jest integralną częścią euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa.

Orban i Putin rozmawiali w Budapeszcie. Czy Węgry zaangażują się w projekt TurkStream?

Rosja z zadowoleniem przyjmie udział Węgier w projekcie gazociągu Turecki Potok – powiedział rosyjski prezydent po swoim spotkaniu z premierem Węgier. TurkStream to kolejny projekt gazowy, który ominie Ukrainę.
 

W ciągu ostatnich 6 lat Viktor Orban i Władimir Putin spotkali się …

Plan Działań na Rzecz Członkostwa w NATO

Plan Działań na Rzecz Członkostwa został wdrożony podczas szczytu sojuszu w Waszyngtonie w 1999 roku. Jest najbardziej zaawansowanym instrumentem współpracy partnerskiej z państwami, które ubiegają się o członkostwo. Obejmuje współpracę z NATO w kwestiach politycznych, obronnych i wojskowych poprzez przedstawianie Rocznych Programów Narodowych.

Ich realizację oceniają sojusznicy w Indywidualnych Raportach na temat Postępów. Ukraina miała zostać objęta MAP już podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku, ale wtedy decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Otwarte drzwi dla członkostwa Ukrainy w NATO

Występując przed deputowanymi ukraińskiego parlamentu sekretarz generalny NATO zadeklarował, że drzwi do członkostwa Ukrainy w Sojuszu pozostają otwarte. “Ukraina jako suwerenne państwo ma prawo do wyboru własnego systemu bezpieczeństwa. Drzwi do NATO pozostają otwarte – powiedział.

“Członkostwo w NATO to decyzja państw, które do niego należą, oraz tych, którzy chcą do niego dołączyć. I to wyłącznie ich decyzja. Nikt poza granicami tych krajów nie ma prawa weta” – zapewniał Stoltenberg. “Czas stref wpływów minął” – podkreślił Stoltenberg. Zastrzegł jednak, że „droga do NATO nie jest prosta, a państwa, które chcą przystąpić do Sojuszu, powinny przeprowadzać istotne reformy”.

Hanna Hopko: Polska powinna bronić europejskich wartości

Państwa Europy Zachodniej mają swoje problemy, dlatego to idealny czas dla Polski, państw bałtyckich, Rumunii oraz krajów nordyckich na odważniejsze zabieranie głosu w obronie europejskich wartości – przekonuje Hanna Hopko* w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

 

Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl: Jak należy odczytywać ostatnie posunięcia …

NATO pomoże

Sekretarz generalny Sojuszu zapowiedział, że doradcy NATO będą wspierali Ukraińców we wdrażaniu standardów obowiązujących w Sojuszu, wzmacnianiu praworządności, zapewnieniu praw mniejszości i walce z korupcją. Uznał przy tym, że wyłoniony niedawno parlament “ma historyczną możliwość zmienienia Ukrainy na lepsze” i przyznał, że już dokonano ogromnych postępów.

“Czekam na wcielenie w życie przyjętej w ubiegłym roku ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która przewiduje parlamentarną kontrolę nad resortami bezpieczeństwa, instytucjami obronnymi oraz na reformę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy” – cytują media wypowiedź Stoltenberga. W ocenie szefa NATO Ukrainę i Sojusz łączą wspólne wartości. “Ukraina pokonała ważną drogę, lecz czeka ją jeszcze wiele pracy. NATO was popiera, gdyż podzielamy wspólne wartości: przywiązanie do wolności i demokracji, szacunek dla praw człowieka oraz praworządność” – podkreślił.

Stoltenberg: NATO wspiera Ukrainę politycznie i praktycznie

W czasie posiedzenia komisji Ukraina-NATO Stoltenberg zachęcał władze w Kijowie do dalszych reform podkreślając, że prezydent i rząd Ukrainy mają silny mandat społeczny do przeprowadzenia w kraju szerokich reform. Pogratulował także postępów w działaniach prowadzących do uregulowaniem konfliktu w Donbasie.

“Popieramy wysiłki prezydenta Zełenskiego na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu i wysoko je oceniamy. NATO popiera Ukrainę politycznie i praktycznie, pomagając we wzmacnianiu instytucji obronnych oraz sił zbrojnych Ukrainy” – powiedział sekretarz generalny NATO.

„Rosja powinna zaprzestać wspierania bojowników na wschodzie Ukrainy, wycofać swoje wojska i uzbrojenie z ukraińskiego terytorium” – oświadczył. Stoltenberg zapewnił też, że NATO nigdy nie uzna dokonanej przez Rosję „nielegalnej aneksji” ukraińskiego Krymu i potępia agresywne działania Rosji w regionie Morza Czarnego.

Wciąż bez porozumienia ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę

Kolejna runda rozmów między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę zakończyła się fiaskiem. Porozumienie w czasie wczorajszych negocjacji w Brukseli uniemożliwiła Rosja.

Rosja: To podwyższanie napięć w regionie

“Ewidentny jest destabilizujący i prowokacyjny wpływ na sytuację na Ukrainie natowskiego wsparcia wojskowego dla Kijowa” – zareagowała następnego dnia rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.

“Sojusz kontynuuje destrukcyjne zachowanie, pracuje nie na rzecz pojednania, a zaostrzenia (sytuacji). Jego działania sprzyjają podwyższaniu napięcia, w tym poprzez obiecywanie Ukraińcom, że `NATO zawsze będzie po waszej stronie`” – oświadczyła w piątek (1 listopada) cytowana przez agencję TASS rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Wielkie ukraińsko-NATOwskie manewry na Morzu Czarnym

Tymczasem tego samego dnia Ukraina zapowiedziała przeprowadzenie wspólnie z NATO wielkich, czterodniowy manewrów wojskowych na Morzu Czarnym. – Ukraiński wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kułeba dodał, że ćwiczenia odbędą się w przyszłym roku i będą się koncentrowały na „zagrożeniach hybrydowych”.

„Zaplanowane na 2020 rok wielkie czterodniowe ćwiczenia (…) na Morzu Czarnym, mają na celu opracowanie elementów odporności państwa wobec zagrożeń hybrydowych” – oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie cytowany w ukraińskich mediach Kułeba.

NATO liczy obecnie 29 państw członkowskich. Polska – razem z Czechami i Węgrami – jest w Sojuszu od 1999 r. Wcześniej do Paktu przystąpiły m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Kanada, Hiszpania czy Norwegia. W czerwcu NATO rozszerzyło się o Czarnogórę, a oficjalnymi kandydatami do przystąpienia są teraz Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia Północna, natomiast potencjalnymi – Gruzja, Finlandia i Ukraina.