Sri Lanka: UE potępia zamach i oferuje pomoc

Lankijska policja, źródło: Flickr, fot. Indi Samarajiva

Lankijska policja, źródło: Flickr, fot. Indi Samarajiva

W przeprowadzonych w Wielkanoc skoordynowanych atakach terrorystycznych na hotele i kościoły na Sri Lance zginęło conajmniej 310 osób, rannych zostało ponad 500. Szefowa unijnej dyplomacji potępiła zamachy i zaoferowała pomoc. Podobne oświadczenia złożyli też przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

 

Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federica Mogherini napisała w swoim oświadczeniu: „Wielkanoc to dla chrześcijan na całym świecie wyjątkowa chwila. To czas podziękowań, wspominania, świętowania i pokojowych modlitw. Akty przemocy popełnione w ten święty dzień to akty przemocy przeciw wierze i wszystkich tym, którzy wierzą w wolność wyznawania religii i jej praktykowania”.

Mogherini zaoferowała też pomoc ze strony UE i zapewniła o solidarności z władzami Sri Lanki i mieszkańcami kraju.

Holandia: Strzelanina w Utrechcie najprawdopodobniej była atakiem terrorystycznym

Holenderscy prokuratorzy wciąż badają okoliczności poniedziałkowego (18 marca) zdarzenia w Utrechcie. Mężczyzna otworzył tam ogień do pasażerów miejskiego tramwaju. Choć jak dotąd nie potwierdzono jego motywacji, śledczy coraz mocniej skłaniają się ku temu, że kierowały nim pobudki terrorystyczne.
 

W wyniku ataku przeprowadzonego …

Europa i świat potępiają zamach

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker również zapewnił o tym, że UE jest gotowa nieść pomoc. „Przerażenie i smutek wywołała u mnie wiadomość o atakach bombowych na Sri Lance, za które życiem przypłaciło tak wielu ludzi. Składam szczere wyrazy współczucia rodzinom ofiar, które w pokoju udały się na modlitwę lub przyjechały zwiedzić ten piękny kraj. Jesteśmy gotowi do wsparcia” – napisał na Twitterze.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał zaś o „tragicznej Wielkanocy na Sri Lance”. „Myślami jestem z rodzinami zabitych w atakach na kościoły i hotele oraz z tymi, którzy wciąż walczą o życie” – podkreślił w swoim wpisie na Twitterze.

Kondolencje i słowa wsparcia popłynęły na Sri Lankę również od innych europejskich i światowych przywódców. Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał o swoim „głębokim smutku na wieść o zamachach” i potępił te ataki jako „haniebne czyny”. Natomiast premier Wielkiej Brytanii Theresa May stwierdziła, że „musimy wspólnie zapewnić, aby nikt nigdy nie będzie już musiał praktykować swoją wiarę w strachu”.

Zamachy na Sri Lance potępili też prezydent USA Donald Trump, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, premier Hiszpanii Pedro Sanchez, a także polski prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Szwecja chce międzynarodowego trybunału dla terrorystów

Wraz z upadkiem Państwa Islamskiego na terenie Iraku i Syrii powstał problem pojmanych bojowników, którzy mają europejskie paszporty. Szacuje się, że na zbrojny dżihad na Bliskim Wschodzie wyjechało przynajmniej 5 tys. obywateli UE. Państwa członkowskie wcale nie palą się jednak …

Stan wyjątkowy i żałoba na Sri Lance

Tymczasem na Sri Lance w nocy w poniedziałku (22 kwietnia) na wtorek (23 kwietnia) został wprowadzony stan wyjątkowy, który zarządził prezydent Maithripala Sirisena. W związku z zamachami aresztowano już ponad 40 podejrzanych osób i przeszukano ponad 20 domówi oraz mieszkań. Rzecznik lankijskiego rządu poinformował, że za atakami stoi islamska radykalna organizacja National Thowheeth Jama’ath (NTJ).

Ta radykalna islamistyczna organizacja dotąd znana była z mniejszych zamachów. Jej celem były miejsca kultu lub świątynie, ale zamachowcy atakowali nie ludzi, a same budynki czy posągi Buddy. Śledczy badają teraz czy NTJ nawiązała współpracę z jakimiś zagranicznych organizacjami terrorystycznymi, które pomogły jej w zorganizowaniu wielkanocnych ataków na Sri Lance.

Dziś na Sri Lance obowiązuje żałoba narodowa. Wśród ofiar zamachu najwięcej jest obywateli Sri Lanki, ale zginęli również obywatele Indii, Chin, Australii, USA, Wielkiej Brytanii czy Danii.

Irlandia Północna: Śmierć dziennikarki podczas zamieszek "incydentem terrorystycznym"

29-letnia kobieta zginęła od kuli podczas wczorajszych (18 kwietnia) wieczornych zamieszek w mieście Derry/Londonderry w Irlandii Północnej. Policja uznała tę śmierć za „incydent terrorystyczny”. Napięcie w Irlandii Północnej wzrosło w ostatnich miesiącach. Do incydentów najczęściej dochodzi w mieście, które Irlandczycy …