Spotkanie Trump-Putin na szczycie G20

Władimir Putin i Donald Trump/źródło: eu.kremlin.ru

Prezydenci USA i Rosji rozmawiali ze sobą w kuluarach szczytu G20 w Osace w Japonii. Poruszyli tematy związane z wzajemnymi relacjami, a także sytuację na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej oraz w Ameryce Południowej.

 

Szczyt G20 w Osace rozpoczął się dziś (28 czerwca) i potrwa do jutra. Spotkania w szerokim gronie przywódców najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata poprzedziła seria kuluarowych rozmów w mniejszym gronie. Najwięcej emocji budziło spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Kontrowersje po spotkaniu w Helsinkach w 2018 r.

Tym razem obaj politycy rozmawiali krótko w porównaniu z poprzednimi spotkaniami za zamkniętymi drzwiami, które trwały nawet kilka godzin. Ostatnio Trump i Putin rozmawiali 16 lipca 2018 r. w Helsinkach. Obu prezydentom towarzyszyły wówczas także duże delegacje rządowe. Tym razem rozmawiali krócej i w skromniejszym gronie. „Mamy dużo spraw do omówienia” – podkreślał jednak Putin w rozmowie z dziennikarzami krótko przed spotkaniem z Trumpem.

W ubiegłym roku w Helsinkach prezydent USA zaszokował wielu amerykańskich dziennikarzy, gdy stwierdził, że ufa zapewnieniom Putina, że Rosja nie ingerowała w amerykańską kampanię wyborczą, np. poprzez włamania do skrzynek polityków Partii Demokratycznej i ujawnianie treści poufnych maili. „Prezydent Putin mówi, że to nie była sprawka Rosji. Nie widzę powodów, aby było inaczej” – stwierdził wówczas Trump. Tymczasem amerykańskie służby specjalne nie miały już wówczas wątpliwości, że Moskwa stała za tymi ingerencjami i o wszystkim informowały Biały Dom.

Teraz w Osace Trump próbował zbywać dziennikarzy żartami. Zapewnił, że porozmawia z Putinem o rosyjskich ingerencjach w amerykańską politykę, a potem odwrócił się do prezydenta Rosji i powiedział: „Nie wtrącaj się w wybory”.

Rozmowy o polityce światowej i rozbrojeniu nuklearnym

Po spotkaniu zdawkowo zaś poinformowano na twitterowym koncie Białego Domu, że obaj prezydencji zgodzili się, że „poprawa wzajemnych relacji leży w interesie obu krajów oraz w interesie całego świata”. Trump i Putin w szczególności mieli rozmawiać o sytuacji w Wenezueli, na Ukrainie, w Syrii oraz w Iranie.

Ze wcześniejszych wypowiedzi obu prezydentów wynikało, że poruszyli także tematy związane z rozbrojeniem nuklearnym oraz protekcjonizmem gospodarczym. Istotny jest zwłaszcza pierwszy z tych tematów. W lutym Waszyngton zawiesił bowiem przestrzeganie traktatu INF, który dotyczy całkowitej likwidacji rakiet nuklearnych dalekiego oraz pośredniego zasięgu. Umowę tę USA i ZSRR zawarły jeszcze w 1987 r.

Trump chce bowiem, aby uruchomiono nowy format rozmów o nuklearnym rozbrojeniu, który uwzględnia także Chiny. Na razie Moskwa w odpowiedzi na działania Waszyngtonu również podjęła kroki w kierunku zawieszenia obowiązywania traktatu.

Wszystko wskazuje na to, że rozmowy amerykańsko-rosyjskie przebiegły dobrze dla obu stron. Po spotkaniu Trump stwierdził, że „ma dobre relacje z prezydentem Putinem”, a także, że „ma nadzieję, że z tej rozmowy wyniknie dużo dobrego na przyszłość”.

INF: USA i Rosja wycofują się z traktatu rozbrojeniowego

W ubiegłym tygodniu najpierw Amerykanie, a następnie Rosjanie, wycofali się z przestrzegania traktatu, który zakazywał budowy i rozmieszczania rakiet średniego zasięgu (INF).
 

Oba państwa zdecydowały się na wycofanie z traktatu dotyczącego kontroli broni jądrowej, który został podpisany w 1987 roku i …