Spotkanie Putin – Orban 18 września w Moskwie

Ostatnim razem Orban spotkał się z Putinem 15 lipca w stolicy Rosji, gdzie premier Węgier oglądał finałowy mecz mistrzostw świata w piłce nożnej. Źródło: https://en.kremlin.ru/events/president/news/20055

Ostatnim razem Orban spotkał się z Putinem 15 lipca w stolicy Rosji, gdzie premier Węgier oglądał finałowy mecz mistrzostw świata w piłce nożnej. Źródło: http://en.kremlin.ru/events/president/news/20055

Premier Węgier Viktor Orban spotka się 18 września w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformował w poniedziałek rzecznik węgierskiego premiera Bertalan Havasi, cytowany przez agencję MTI.

 

Dodał, że w najbliższy weekend pojedzie do Kirgistanu na III Światowe Igrzyska Nomadów. 4 września premier Węgier Viktor Orban spotka się w Biszkeku z prezydentem Sooronbajem Dżeenbekowem.

Ostatnim razem Orban spotkał się z Putinem 15 lipca w stolicy Rosji, gdzie premier Węgier oglądał finałowy mecz mistrzostw świata w piłce nożnej.  Tematem rozmów były inwestycje energetyczne i rozbudowa elektrowni atomowej  na Węgrzech.

Rzecznik węgierskiego rządu podkreślił, że omówiono status międzynarodowych inwestycji energetycznych oraz ich wpływ na Europę ze szczególnym uwzględnieniem gazociągu Turecki Potok, który – jak dodał – jest istotny także dla Węgier.

Rosyjski adwokat

W lipcu 2017 roku węgierski minister spraw zagranicznych  Peter Szijjarto podpisał z prezesem zarządu rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiejem Millerem umowę dotyczącą nowego szlaku dostaw gazu na Węgry, który mógłby powstać pod koniec 2019 roku. Podkreślił wówczas, że najbardziej optymalnym scenariuszem podłączenia się Węgier do południowego szlaku dostaw jest współpraca z Gazpromem, który rozpoczął budowę Tureckiego Potoku.

Na stronie internetowej Kremla podano po tym spotkaniu wypowiedzi Orbana dotyczące m.in. unijnych sankcji wobec Rosji. Premier Węgier powiedział prezydentowi Rosji, że stosunki dwustronne rozwijają się bardzo dobrze. „Gdyby nie było sankcji,  moglibyśmy iść do przodu jeszcze szybciej. Środki te są szkodliwe i omija nas wiele możliwości. Chciałbym zapewnić, panie prezydencie, że w pełni popieramy normalizację stosunków między Rosją i Zachodem” – oświadczył Orban.

Ukraina zrywa traktat o przyjaźni z Rosją

Prezydent Ukrainy polecił resortowi dyplomacji przygotowanie dokumentów niezbędnych do wypowiedzenia traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską zawartego w 1997 r. Podkreślił także, że Polska pozostaje przyjacielem Ukrainy mimo prób wywoływania sztucznych napięć między Warszawą i Kijowem.

Węgry konsekwentnie krytykują politykę sankcji wobec Rosji. Premier Węgier spotkał się z Putinem dwa razy w zeszłym roku. Podczas spotkania w lutym 2017 roku powiedział: „Węgry podtrzymują stanowisko, że nieekonomicznych kwestii nie można rozwiązywać za pomocą środków gospodarczych i nie jest słuszne przenoszenie niegospodarczych konfliktów na obszar gospodarki”. Dodał także, że „w zachodniej części kontynentu powstał silny nastrój antyrosyjski, a antyrosyjska polityka stała się popularna”.