Spotkanie Duda-Trump już poniedziałek?

Prezydenci USA i Polski Donald Trump i Andrzej Duda na lipcowym szczycie w Brukseli 2018, źródło KPRP

Prezydenci USA i Polski Donald Trump i Andrzej Duda na lipcowym szczycie w Brukseli 2018, źródło KPRP

Już w najbliższy poniedziałek w Nowym Jorku może dojść do spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa – poinformował wczoraj szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Informację o spotkaniu bilateralnym potwierdził Departament Stanu USA.

 

Decyzja, czy do spotkania dojdzie w poniedziałek, ma zapaść dziś.

Spotkanie prezydentów ma być „konkretne i konkluzywne”

Krzysztof Szczerski podkreślił w czwartek (19 września), że Andrzejowi Dudzie zależy na tym, żeby spotkanie to było „konkretne i konkluzywne”. “Będziemy pracować nad tym, żeby podczas tego spotkania została podpisana deklaracja dotycząca zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, która miała być podpisana w Warszawie podczas wizyty prezydenta Trumpa – dodał.

Prezydent Donald Trump nie przyjechał jednak na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uzasadniając swoją decyzję zbliżającym się do wybrzeży USA huraganem Dorian. Stany Zjednoczone reprezentował wtedy w Polsce wiceprezydent Mike Pence.

Donald Trump nie przyjedzie do Polski 

Prezydent USA Donald Trump nie przyjedzie jutro do Polski, a na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zastąpi go wiceprezydent Mike Pence. Trump przełożył wizytę z powodu huraganu Dorian, który ma z wielką siłą uderzyć we wschodnie wybrzeże Florydy.

Z wrześniową wizytą amerykańskiego prezydenta w Warszawie wiązano jeszcze jedną nadzieję (poza zwiększeniem obecności wojsk USA) – na zniesienie wiz, czyli włączenie Polski do programu Visa Waiver. Pozwala on obywatelom poszczególnych państw przyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy.

Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher zapewniała pod koniec lipca, że zniesienie wiz do USA dla Polaków to tylko formalność. „Potwierdzam, że do września 2019 r. wymagania dotyczące zniesienia wiz będą spełnione” – oświadczyła. Obywatele większości państw członkowskich od dawna jeżdżą do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

Już od września polecimy do USA bez wiz?

Wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał wczoraj w Waszyngtonie polsko-amerykańską umowę o zapobieganiu i zwalczaniu poważnej przestępczości. Podpisanie i wdrożenie tego dokumentu w życie jest jednym z warunków przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA, co może nastąpić już we wrześniu.

Rozmowy prezydentów jeszcze przed rozpoczęciem debaty w ONZ

“Dostaliśmy od strony amerykańskiej propozycję zorganizowania w poniedziałek w Nowym Jorku spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa” – przekazał Szczerski. Jak sprecyzował miałoby się ono odbyć jeszcze przed rozpoczęciem debaty przywódców podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Według mediów jednym z tematów rozmów prezydentów ma być wizyta Trumpa w Polsce. “Myślę, że po pobycie prezydenta w Nowym Jorku można się spodziewać dalszych informacji czy ustaleń” – powiedział w TVP1 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Kolejni żołnierze USA, drony i amerykańskie dowództwo szczebla dywizji

Niecały miesiąc temu (30 sierpnia) szef MON Mariusz Błaszczak w telefonicznej rozmowie z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Markiem Esperem omawiał kwestie uzgodnionych już sześciu lokalizacjach amerykańskich wojsk w Polsce i planowanej siódmej. „Zgodnie uznali, że realizacja postanowień czerwcowego porozumienia o współpracy wojskowej przebiega sprawnie oraz według planu” – przekazało MON.

Jest deklaracja o zwiększeniu obecności sił zbrojnych USA w Polsce

Tysiąc amerykańskich żołnierzy w Polsce więcej, Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA i eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9, a także wspólne Centrum Szkolenia Bojowego, to m.in. elementy polsko-amerykańskiej deklaracji, którą wczoraj w Waszyngtonie uroczyście podpisali prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump.

Resort przypomniał wtedy również, że przygotowana jest kolejna deklaracja, która miałaby wzmacniać współpracę i realizację postanowień zawartych dokumencie podpisanym w czerwcu przez prezydentów obu państw. Dokument ten potwierdza trwałą obecność 4,5 tys. żołnierzy USA w Polsce i zapowiada obecność kolejnego tysiąca.

Przewiduje także sformowanie w Polsce amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji, utworzenie eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Reaper, zdolnych przenosić sprzęt rozpoznawczy i uzbrojenie, a także zaplecza dla sił specjalnych USA oraz budowę infrastruktury wspierającej obecność pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej i batalionu wsparcia logistycznego.

80.rocznica wybuchu II wojny światowej pod hasłem “Pamięć i przestroga” 

Pod hasłem „Pamięć i przestroga” w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że uczestniczyć w nich będą będą delegacje z 40. państw.

Prezydent Duda w USA od 21 do 26 września

Andrzej Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych w dniach 21-26 września. W tym czasie będzie m.in. uczestniczył w debacie wysokiego szczebla w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Polska pełni obecnie funkcję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych.