Spór turecko-izraelski i wizyta prezydenta Rosji w Ankarze

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, źródło: tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, źródło: tccb.gov.tr

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan nazwał premiera Izraela Benjamina Netanjahu „terrorystą”, a ten w odpowiedzi oświadczył, że  „ci, którzy od lat zabijają ludność cywilną”, nie mają prawa pouczać “najbardziej moralnej armii na świecie”. Ten spór jest reakcją na piątkowe (30 marca) starcia na granicy ze Strefą Gazy. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczyna dziś (3 kwietnia) dwudniową wizytę w Turcji.

 

“Jesteś na tych ziemiach najeźdźcą (…), a jednocześnie jesteś terrorystą” – powiedział o szefie izraelskiego rządu Recep Tayyip Erdoğan podczas niedzielnego przemówienia do swoich zwolenników w Adanie na południu Turcji. W ten sposób  potępił piątkową interwencję izraelskiej armii na granicy ze Strefą Gazy, w wyniku której izraelscy żołnierze zabili kilkunastu protestujących Palestyńczyków. „To, co robisz uciskanym Palestyńczykom, stanie się częścią historii i nigdy tego nie zapomnimy” – zapewnił turecki prezydent.

Nie będzie śledztwa ws. wydarzeń w Strefie Gazy

Nie będzie śledztwa ws. wydarzeń w Strefie Gazy. Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman odrzucił w niedzielę wezwania do przeprowadzenia śledztwa ws. śmierci 15 Palestyńczyków, których podczas piątkowej demonstracji w Strefie Gazy zabili izraelscy żołnierze.

“Nie muszę mówić światu, jak okrutna jest armia izraelska. Możemy zobaczyć, co robi to państwo terroru, patrząc na sytuację w Gazie i Jerozolimie” – stwierdził także Erdoğan.

Turecki prezydent już w sobotę potępił „nieludzkie działania” Izraela i zapowiedział, że rząd Turcji nigdy nie przestanie piętnować „izraelskiego terroru”. “Będziemy nadal wspierać naszych braci i siostry w Palestynie” – zapewnił.

UE przeznaczy 42,5 mln euro na pomoc dla Palestyńczyków

Unijny pakiet pomocowy ma m.in. wzmocnić budowę palestyńskiej państwowości oraz dążenia do dwupaństwowego rozwiązania konfliktu bliskowschodniego. Środki posłużyć mogą także rozszerzeniu palestyńskiej obecności we Wschodniej Jerozolimie. To reakcja na amerykańską decyzję o wstrzymaniu pomocy dla oenzetowskiej agendy zajmującej się opieką …

“To była masakra” – ocenił prezydent Turcji przemawiając w Stambule do swych zwolenników. Oświadczył również, że rząd w Ankarze nigdy nie przestanie piętnować „izraelskiego terroru” ani wspierać swych „palestyńskich braci”. Władze Izraela od dawna zarzucają bowiem Turcji wspieranie rządzącego w Strefie Gazy radykalnego ugrupowania Hamas.

Netanjahu: “Nie masz prawa pouczać”

Izraelski premier najpierw napisał w niedzielę (1 kwietnia) na Twitterze, że “najbardziej moralna armia na świecie nie będzie pouczana przez tych, którzy przez lata bezlitośnie bombardowali ludność cywilną”. “Najwyraźniej tak właśnie obchodzono prima aprilis w Ankarze” – dodał.

UE przestrzega Turcję przed działaniami wobec Cypru

Komisja Europejska przestrzegła Turcję przed „groźbami wobec Cypru”. Jak oceniła Bruksela, może to „zagrozić dobrym relacjom sąsiedzkim”. W poniedziałek władze cypryjskie poinformowały, że tureckie okręty wojenne po raz kolejny przeszkodziły pracującemu na zlecenie Cypru włoskiemu statkowi w poszukiwaniach podmorskich złóż …

„Ten, kto okupuje Cypr Północny, atakuje region kurdyjski i zabija ludność cywilną w Afrinie, nie będzie nam  prawić kazań o wartościach moralnych” — napisał później na swojej rosyjskojęzycznej stronie na Facebooku.

Putin z wizytą w Turcji

Władimir Putin i  Recep Tayyip Erdoğan wezmą dziś udział w uroczystościach oficjalnego rozpoczęcia prac nad budową elektrowni jądrowej w Akkuyu na południu Turcji. Nową siłownię będzie budować rosyjski koncern Rosatom, a zakończenie prac zaplanowano na rok 2023.

Władimir Putin znów wygrywa wybory prezydenckie w Rosji

Będzie to czwarta kadencja Władimira Putina. Od 2012 r. kadencja prezydencka w Rosji trwa 6 lat. Oznacza to, że Putin będzie rządził Rosją do 2024 r. W tym roku Putin zwyciężył większą przewagą niż w poprzednich wyborach. Niezależni obserwatorzy wyborczy …

W czasie dwudniowej wizyty w Turcji Władimir Putin ma się spotkać nie tylko z prezydentem Erdoğanem, ale również z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Wszyscy trzej przywódcy spotkali się już w listopadzie zeszłego roku w Soczi, a ich rozmowy dotyczyły wtedy konfliktu w Syrii. Środowe spotkanie w Ankarze, będzie kolejnym spotkaniem na szczycie trzech państw, które wspierają syryjskie rozmowy pokojowe toczące się w stolicy Kazachstanu Astanie.

Trzej negocjatorzy gwarantami pokoju w Syrii

Rosji, Turcji i Iranowi prowadzącym w Astanie rozmowy nad zakończeniem konfliktu w Syrii udało się wypracować trójstronny mechanizmy kontroli zawieszenia broni. Rozwiązanie spotkało się z aprobatą prezydenta Baszara al-Asada, skrytykowali je jednak syryjscy rebelianci.

Doniesienia o możliwym pokoju w Syrii pojawiły …

Dzień wcześniej  Putin i Erdoğan mają przeprowadzić w stolicy Turcji dwustronne rozmowy w ramach turecko-rosyjskiej Rady Współpracy Wysokiego Szczebla. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i jego turecki odpowiednik Mevlüt Çavuşoğlu przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną przygotowującą dzisiejsze spotkanie przywódców. “Ministrowie omówili szereg pilnych kwestii dwustronnych w świetle zbliżającego się szczytu rosyjsko-tureckiego” – głosi również oświadczenie rosyjskiego MSZ, które przywołują media.