Sondaż: Tuż przed II turą wyborów na Ukrainie Zełenski wciąż na prowadzeniu

Kandydat na prezydenta Ikrainy, showman Wołodymyr Zełenski, źródło twitter @zeteam_official

Kandydat na prezydenta Ikrainy, showman Wołodymyr Zełenski, źródło twitter @zeteam_official

Choć zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski nie stawił się na debacie ze swoim konkurentem, urzędującym prezydentem, to i tak jego przewaga nad Petrem Poroszenko wciąż rośnie.

 

Druga tura wyborów prezydenta Ukrainy odbędzie się już w najbliższą niedzielę ( 21 kwietnia). W pierwszej turze – 31 marca – zwyciężył Zełenski uzyskując 30,2 proc. poparcia. Drugie miejsce zajął Poroszenko głosami prawie 16 proc.  wyborców.

Komik oficjalnie zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy potwierdziła wczoraj, że do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski i urzędujący szef państwa Petro Poroszenko.

Prawie trzy czwarte zdecydowanych wyborców chce głosować na komika

Z ostatniego sondażu wynika, że ponad 72 proc. badanych, którzy zdecydowali się na udział w niedzielnym głosowaniu i wybrali już swojego kandydata, zamierza oddać swój głos na showmana Wołodymyra Zełenskiego. Natomiast poparcie dla jego rywala, urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę chce poprzeć ponad 25 procent badanych – wskazują opublikowane we wtorek wyniki sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. Prawie 2,5 proc. respondentów w tej grupie zamierza zniszczyć kartę do głosowania.

Przytłaczająca przewaga Zełenskiego również wśród wszystkich badanych

Również przeważająca większość wśród wszystkich badanych, bo aż niemal połowa (ponad 48 proc.) zamierza poprzeć Zełenskiego, a Poroszenkę jedynie 17 proc. Prawie tyle samo (niecałe 18 proc.) jeszcze nie zdecydowało kogo poprze, a niemal 8 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje wyborcze. Ponadto 1,6 proc. deklaruje chęć zniszczenia karty do głosowania, a ponad 6 proc. – że w ogóle nie pójdzie do urn.

Badanie Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii objęło 2004 respondentów w wieku powyżej 18 lat w 129 miejscowościach Ukrainy (z wyjątkiem zaanektowanego przez Rosję Krymu i opanowanych przez prorosyjskich separatystów obwodów donieckiego i ługańskiego).

Poroszenko traci, a Zełenski zyskuje

Według poprzedniego sondażu, przeprowadzonego w zeszłym tygodniu, Zełenskiego popiera ponad połowa (51 proc.) wszystkich badanych, podczas gdy Poroszenkę 21 proc. Komik zwiększył swoja przewagę nad prezydentem, mimo że w niedzielę nie stawił się debatę, którą wcześniej sam mu zaproponował.

Ukraina: Wyborcza debata niezgody

Tysiące widzów przybyło w niedzielę na Stadion Olimpijski w Kijowie, aby obejrzeć debatę wyborczą kandydatów na prezydenta Ukrainy. Do pojedynku kandydatów jednak nie doszło, ponieważ Wołodymyr Zełenski nie pojawił się w ustalonym miejscu.
 
Brak przeciwnika
Zełenski tuz po pokonaniu urzędującego prezydenta w …

“Niech pan się nie boi. Debata nie jest niczym strasznym, jednak jest to bardzo odpowiedzialna sprawa. Nie zdążył pan dziś – niech pan przyjdzie jutro. Jeśli nie wyjdzie jutro, zapraszam na pojutrze” – zareagował Poroszenko na nieobecność Zełenskiego.

Zełenski, 41-letni  artysta kabaretowy bez żadnego doświadczenia ani zaplecza politycznego, jest znany przede wszystkim z roli prezydenta w  telewizyjnym serialu pt. „Sługa Narodu” (gra tam nauczyciela historii, który nieoczekiwanie dla samego siebie został prezydentem). Aktor jest jednak związany biznesowo z oligarchą Ihorem Kołomojskim, zdecydowanym przeciwnikiem obecnego prezydenta.

Ukraina: Priorytety Zełenskiego po zwycięstwie

Zakończenie wojny i walka z korupcją, to priorytety zwycięzcy pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Włodymyra Zełenskiego po wygranej równiez w drugiej turze. Tymczasem jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Petro Poroszenko planuje zaostrzenie kampanii, by pozostać na stanowisku “zwyciężając przez nokaut”.