Charles Michel: „Sofagate” spędza mi sen z powiek / Europa i świat w skrócie

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel [Twitter, @eucopresident]

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że jest mu „bardzo przykro” z powodu tego, co stało się w Ankarze.

Dziś – w niedzielę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 703 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 244 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Indiach – 152,6 tys., w Brazylii – 69,5 tys., w USA – 66,7 tys. i w Turcji – 52,6 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 136 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 2,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 109,3 mln.

 

 • Polska: Jak informuje „GW” od 2026 r. tranzytowy gazociąg jamalski z Rosji ma być wykorzystywany do przesyłu po terenie Polski gazu dostarczanego rurą Baltic Pipe z Norwegii i skroplonego gazu z USA dostarczanego do gazoportu w Świnoujściu. (MK)
 • Polska: 15 kwietnia nastąpi inauguracja nowego Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Powstaną w nim: Sekretariat do spraw Trójmorza oraz Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, które będzie organem doradczym. Biuro ma zajmować się wspieraniem działalności międzynarodowej Andrzeja Dudy. (MK)
 • Kirgistan: W niedzielę (11 kwietnia) odbędzie się referendum w sprawie przekazania większej władzy prezydentowi. Biorąc pod uwagę duże zaufanie publiczne do Sadyra Japarova, wyborcy prawdopodobnie poprą umocnienie roli głowy państwa. Reforma konstytucyjna upodobni system polityczny do systemu jego byłych sowieckich sąsiadów, takich jak Kazachstan i Uzbekistan. Ułatwi też głowie państwa forsowanie jego polityki. Japarov ma nadzieję na to, że wzmocnienie prezydencji ustabilizuje kraj po tym, jak jego przywódcy wielokrotnie w ciągu ostatnich lat byli obalani w wyniku gwałtownych buntów. (KW).
 • Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyznał w rozmowie z niemiecką gazetą „Handelsblatt”, że „sofagate” wciąż „spędza mu sen z powiek”. Chodzi o sytuację z podróży przywódców UE do Ankary, gdy Michel zajął jedyne przewidziane dla nich miejsce naprzeciwko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, zaś szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zmuszona była usiąść na sofie naprzeciw szefa tureckiej dyplomacji Mevlüta Çavuşoğlu. „Nie ukrywam, że nie spałem potem dobrze w nocy z powodu tej sceny, która wciąż powracała do mojej głowy”, powiedział i dodał, że gdyby mógł cofnąć czas, na pewno postąpiłby inaczej. Incydent intensywnie komentują też francuskie media i politycy. Lewicowy eurodeputowany Raphael Glucksmann ostro skrytykował zachowanie Michela. Jego zdaniem „godząc się na takie traktowanie von der Leyen” przez prezydenta Erdoğana i „siadając mimo to w fotelu, przewodniczący RE pokazał, że za nic ma równość kobiet i mężczyzn”. (AKrzy)
 • Wielka Brytania: Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia na zamku Windsor. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się bez publicznego pochodu i nie będzie dostępna dla publiczności. Przebieg pogrzebu będzie transmitowany na żywo. Nabożeństwo rozpocznie się ogólnokrajową minutą ciszy. Książę Filip zostanie pochowany w Królewskim Krypcie w Kaplicy św. Jerzego. Królowa Elżbieta, książę Karol i inni członkowie rodziny królewskiej wezmą udział w uroczystości. Swoją obecność potwierdził również książę Harry, który wraz ze swoją małżonką Meghan.
 • Serbia: Kilka tysięcy osób wyszło na ulice Belgradu, aby protestować przeciwko braku działań rządu na rzecz przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska przez przemysł. Protestujący zebrali się przed serbskim parlamentem z transparentami, które głosiły m.in.: „Pozbądźcie się korupcji i przestępczości, a nie lasów” czy „Młodzi ludzie wyjeżdżają, bo nie mogą oddychać”. Kraj doświadcza rekordowego poziomu zanieczyszczenia powietrza i wielu innych problemów ekologicznych po dziesięcioleciach zaniedbań. Serbia stanęła w obliczu narastających problemów, takich jak złe zarządzanie odpadami i wysokie zanieczyszczenie powietrza spowodowane stosowaniem złej jakości węgla i innych substancji. Rzeki zostały zanieczyszczone toksycznymi odpadami przemysłowymi, a w wielu miastach brakuje dobrych systemów kanalizacyjnych. (MM)
 • Mjanma (Birma): W Pegu oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od największego miasta w Birmie, w trakcie protestu przeciwko obaleniu demokratycznie wybranego rządu przez wojsko,  armia sforsowała wzniesioną przez cywilów barykadę i zabiła co najmniej 60 osób. W celu ochrony cywilów nieuznawany przez reżim ambasador Birmy przy ONZ Kyaw Moe Tun wezwał do ustanowienia strefy zakazu lotów nad krajem. (JJ)
 • Waszyngton zapowiedział, że dwa okręty wojenne przepłyną przez Bosfor i Dardanele na Morze Czarne – informuje tureckie MSZ. USA jeszcze nie potwierdziło oficjalnie tych doniesień. Obecność okrętów państw NATO na Morzu Czarnym jest normą. Jednak wysłanie ich przez Waszyngton w momencie gromadzenia się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą „byłoby konkretnym sygnałem dla Moskwy, że Amerykanie bacznie obserwują sytuację” – powiedział stacji CNN anonimowy urzędnik Pentagonu. (MS)
 • Na karaibskiej wyspie St Vincent doszło do serii erupcji wulkanu. W piątek, (9 kwietnia) wulkan La Soufrière eksplodował dwa razy – rano i po południu. Po tym jak wysoka na 6 kilometrów chmura popiołu zaczęła opadać, okolica pogrążyła się w niemal całkowitej ciemności. Premier wyspiarskiego państwa, już przed właściwą eksplozją zarządził masową ewakuację. Z północnej części wyspy ewakuowano ponad 1600 osób. Brak doniesień o rannych, bądź zabitych. Unoszący się z wiatrem dym, może jednak utrudnić ruch lotniczy w rejonie Karaibów. (MS)
 • Przywódcy USA, Francji, Niemiec, Indii i wielu innych krajów wyrazili żal z powodu śmierci księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. Przywódcy wspominali jego poświęcenie na rzecz kraju i dobroczynności. Depeszę kondolencyjną wystosował też m.in. prezydent Polski Andrzej Duda. (AW)
 • Grecja: Jeorjos Karaiwaz, dziennikarz śledczy prywatnej greckiej telewizji Star, został zastrzelony przez nieznanych sprawców pod własnym domem w Alimos, na południowych przedmieściach Aten – podały źródła policyjne. Wiadomość ta wywołała szok w środowisku dziennikarskim; wiele mediów przerwało nadawanie programu. (AW)
 • Szwecja: Rząd proponuje stałe zaostrzenie prawa migracyjnego, aby zmniejszyć liczbę napływających do kraju uchodźców. Według projektu nowych regulacji, uchodźca będzie mógł pozostać na terenie Szwecji dłużej niż trzy lata, jeśli będzie posługiwał się językiem szwedzkim, miał stałe źródło dochodu i odpowiednią wiedzę na temat szwedzkiej kultury. Regulacje te były wprowadzone jako tymczasowe już w 2016 roku, z uwagi na kryzys uchodźczy. Latem tego roku termin ich obowiązywania ma jednak wygasnąć. Z racji tego, socjaldemokraci przedłożyli projekt ich stałego wdrożenia. (MS)
 • Władze Japonii zadecydowały o spuszczeniu skażonej wody z uszkodzonej elektrowni Fukushima do morza. Woda, służąca do chłodzenia rdzenia, przechowywana była do tej pory w specjalnych zbiornikach. Debata o tym, jak się jej pozbyć, trwała od lat. Władze już wcześniej brały pod uwagę zrzucenie jej do morza, czemu sprzeciwiali się  japońscy rybacy, i kraje ościenne. Przed spuszczeniem woda zostanie rozcieńczona do stanu spełniającego wszystkie międzynarodowe kryteria, a samo jej zrzucanie potrwa kilka lat. (MS)
 • Tajwan: Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało o tym, że jedenaście chińskich samolotów, w tym osiem myśliwców, weszło w piątek (9 kwietnia) do strefy identyfikacyjnej obrony powietrznej Tajwanu. Jest to kolejny tego typu incydent w ciągu ostatnich tygodni – chińskie misje koncentrują się wokół południowo-zachodniej części strefy obrony powietrznej wyspy, w pobliżu kontrolowanych przez Tajwan wysp Pratas. (KW).
 • Irlandia Północna: Podczas środowych (7 kwietnia) zamieszek w Belfaście uprowadzono, a następnie spalono autobus miejski. Protestujący zaatakowali też funkcjonariuszy i poturbowali relacjonującego protesty reportera dziennika „Belfast Telegraph”. W czwartek (8 kwietnia) zamieszki wybuchły ponownie w zachodniej części Belfastu, ale tym razem – jak poinformowała minister sprawiedliwości Naomi Lang, głównymi ich inicjatorami byli nacjonaliści, czyli zwolennicy przyłączenia Irlandii Północnej do Irlandii. Policja wezwała do unikania okolic, w których trwają zamieszki, i poinformowała o zamknięciu bram w płotach oddzielających dzielnice protestanckie od katolickich.
  Przyczyną protestów jest zeszłotygodniowa decyzja północnoirlandzkiej prokuratury, by nie postawić nikomu zarzutów w związku z pogrzebem wysokiego rangą bojownika Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), w którym – mimo restrykcji przeciwepidemicznych – uczestniczyło około dwóch tysięcy osób, w tym 24 polityków Sinn Fein. (AKuś)
 • Naukowcy ostrzegają, że postępujące zmiany klimatyczne zagrażają przetrwaniu gatunków endemicznych, czyli takich, które występują wyłącznie w określonych miejscach na Ziemi. Z raportu zaprezentowanego w piśmie Biological Conservation wynika, że jeżeli globalne ocieplenie przekroczy 3 st. C, wszystkie gatunki endemiczne z wysp i ponad cztery na pięć gatunków endemicznych z gór, będą w wysokim stopniu zagrożone wyginięciem. Według naukowców utrzymanie globalnej temperatury w granicach ustalonych przez porozumienie paryskie z 2015 r. – czyli ocieplenie klimatu na poziomie maksymalnie 2 st. C – zmniejszyłoby ryzyko dla tych gatunków ponad dziesięciokrotnie. (PB)
 • Amerykańska Krajowa Rada Wywiadu informuje, że pandemia COVID-19 pogłębiła globalne nierówności na poziomie politycznym, kulturowym i gospodarczym oraz spolaryzowała społeczeństwa, a trendy te będą postępować w kolejnych latach. Z raportu „Global Trends” wynika, że wśród głównych wyzwań w najbliższym czasie znajdą się walka z dezinformacją, zmianami klimatycznymi, migracjami czy rywalizacja USAChiny. Autorzy dokumentu podkreślają, że pandemia przyczyni się do trwałych zmian w globalnej polityce i spowoduje kolejne kryzysy, w tym stworzy zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa. Obecną sytuację epidemiczną określono jako „najbardziej znaczący pojedynczy globalny wstrząs od czasów II wojny światowej” i pod względem skutków społecznych porównano ją do ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r. w USA, ponieważ może ona „zmienić sposób naszego funkcjonowania na świecie”. (PB)
 • Korea Północna: Kim Dzong Un wezwał obywateli do przygotowania się na kryzys gospodarczy. Zaapelował również do przedstawicieli partyjnych o podjęcie kolejnego „forsownego marszu”, co jest nawiązaniem do krajowego kryzysu na początku lat 90-tych. Granice państwa, z powodu pandemii, pozostają zamknięte, co powoduje zastój w handlu z Chinami. Ponadto, sankcje nałożone na Pjongjang przez ONZ pogarszają sytuację ekonomiczną państwa. Jak podaje BBC, Lina Yoon, badaczka Human Rights Watch, zaalarmowała, że do kraju od prawie dwóch miesięcy nie trafia żywność z Chin. (MKo)
 • USA: Służby graniczne zatrzymały w marcu rekordową liczbę niemal 19 tys. dzieci samodzielnie przekraczających granicę z Meksykiem. Napływ niepełnoletnich imigrantów doprowadził do przeciążenia tymczasowych ośrodków dla nieletnich. Marcowe statystyki przewyższają o ponad 7 tys. dotychczasowy rekord z maja 2019 i o prawie 10 tys. wynik z lutego. (AW)
 • Francja: Eksperci podważają autentyczność najdroższego obrazu na świecie – słynnego „Salvatora Mundi” – informują media nad Sekwaną. Obraz został zakupiony w 2017 roku za kwotę 450 mln dolarów jako dzieło Leonarda da Vinci. Francuzi twierdzą jednak, że obraz nie jest dziełem włoskiego mistrza. (AW)
 • Włochy: Przez kraj przeszła fala protestów przeciwko wprowadzonym do końca kwietnia restrykcjom epidemicznym. Część właścicieli restauracji i barów otworzyła lokale, ryzykując otrzymaniem mandatów. We wtorek (6 kwietnia) protestujący sparaliżowali na 10 godzin autostradę z Rzymu do Neapolu, a w środę (7 kwietnia) ponad tysiąc furgonetek jarmarcznych sparaliżowało ruch we Florencji. W Rzymie tłum protestujących starł się z policją na placu Montecitorio, przed siedzibą niższej izby włoskiego parlamentu. (MS)
 • Rosja przenosi 10 okrętów wojennych, w tym łodzie desantowe i jednostki artyleryjskie na Morze Czarne. Przeniesione jednostki mają wziąć tam udział w ćwiczeniach. To kolejne ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, w przeciągu ostatniego tygodnia. Tydzień temu ukraińskie władze wyraziły zaniepokojenie koncentracją rosyjskich wojsk w pobliżu wschodniej granicy. We wtorek (6 kwietnia) Ministerstwo Obrony Rosji zapowiedziało też rozpoczęcie planowanej weryfikacji gotowości bojowej swoich sił, która obejmie ponad 4 tys. ćwiczeń w tym miesiącu. (MS)
 • Ambasador Birmy w Wielkiej Brytanii, Kyaw Zwar Minn, nie został w środę wpuszczony do swojej ambasady, najprawdopodobniej w odwecie za krytykę armii, która zabiła setki ludzi od czasu obalenia przywódców cywilnych w lutym. Attaché wojskowy poinformował go, że nie pełni już roli szefa misji dyplomatycznej. Więcej na ten temat >>>TUTAJ. (AKuś)
 • Chiny: Według najnowszej corocznej listy najbogatszych ludzi magazynu Forbes, w Pekinie mieszka teraz więcej miliarderów niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Chińska stolica zyskała w zeszłym roku 33 miliarderów, a obecnie jest ich już 100. To  nieznacznie wyprzedza Nowy Jork, który gości ich 99 i utrzymywał najwyższe miejsce w rankingu przez ostatnie siedem lat. Mimo pandemii, miliarderów na świecie przybyło w zeszłym roku rekordowo dużo – 493. Giganci technologiczni z Chin, jak również z USA, doświadczyli jeszcze większego wzrostu, ponieważ więcej ludzi robi zakupy i szuka źródeł rozrywki online. To spowodowało masowy przyrost osobistego majątku dla ich założycieli i udziałowców. (AKuś)
 • Australia: Australijscy politycy i sędziowie nie będą już zwolnieni z przepisów dotyczących molestowania seksualnego w pracy, ogłosił w czwartek premier kraju, Scott Morrison. Jest to odpowiedź na serię skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym. Pracodawcy będą teraz również zobowiązani do podjęcia proaktywnego podejścia do powstrzymania dyskryminacji ze względu na płeć. (KW).

Dzieci-żołnierze: Jak osądzić ofiarę, która została sprawcą?

Nawet 300 tys. dzieci na świecie może brać udział w walkach zbrojnych.

Meksyk o krok od legalizacji marihuany. Jak sytuacja wygląda w Europie?

Meksyk może stać się trzecim państwem na świecie – po Kanadzie i Urugwaju – w którym rekreacyjny użytek marihuany jest dozwolony ogólnokrajowo.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.