Chiny wysłały rekordową liczbę samolotów w okolice Tajwanu / Europa i świat w skrócie

Chiny, Tajwan, konflikt, samoloty

25 chińskich samolotów pojawiło się w strefie obrony powietrznej Tajwanu / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Chiny po raz kolejny naruszają strefę obrony powietrznej Tajwanu | Rosyjski MSZ oskarża USA o prowokację

Dziś – we wtorek – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 227 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 644 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Indiach – 160,6 tys., w USA – 56,5 tys., w Turcji – 54,5 tys., w Brazylii – 38,8 tys.,

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 137,5 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 2,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 110,6 mln.

 • Rosja: „Stany Zjednoczone są naszym przeciwnikiem i robią wszystko, co w ich mocy, aby podważyć pozycję Rosji na arenie światowej” – powiedział we wtorek (13 kwietnia) wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow. Nakazał też okrętom wojennym USA trzymanie się z dala od Krymu i określił ich rozmieszczenie na Morzu Czarnym prowokacją. (KW).
 • Tajwan: Odnotowano rekordową liczbę chińskich samolotów w strefie obrony powietrznej wyspy. 25 jednostek, w tym myśliwce i bombowce zdolne do przenoszenia bomb jądrowych przeleciały w pobliżu Tajwanu. To kolejne tego typu działanie chińskich sił powietrznych w ostatnich miesiącach. W ubiegłym tygodniu sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził swoje zaniepokojenie wzmożoną aktywnością militarną Chin w tym rejonie. Ostrzegł Pekin, że popełni błąd, jeśli podejmie działania przeciwko Tajwanowi. Więcej na ten temat TUTAJ. (MS)
 • Pakistan: W kilku miastach na terenie Pakistanu wybuchły protesty po tym, jak policja zatrzymała Saada Rizviego, lidera  skrajnie prawicowej partii religijnej Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP). W poniedziałek wieczorem policja postanowiła zamknąć kilka głównych autostrad w odpowiedzi na wybuchy protestów w największym mieście Pakistanu, Karaczi, wschodnim mieście Lahore i w paru innych miejscach. (JJ)
 • Syria: Syryjskie siły powietrzne użyły chloru w ataku na leżące około 50 km od Aleppo miasto Sarakib w lutym 2018 r. – oświadczyła Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w raporcie, kończącym prawie dwuletnie dochodzenie w tej sprawie. Dokument stanowi, że zrzucono wówczas co najmniej jeden cylinder z chlorem. „Pojemnik pękł i uwolnił chlor na dużym obszarze, raniąc 12 osób” – napisano w raporcie OPCW. (AW)
 • Francja: Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w strzelaninie przed szpitalem w XVI dzielnicy Paryża. Według świadków strzały wyglądały na „egzekucję”. Policja poszukuje sprawcy, ale wyklucza motywy terrorystyczne. (AW)
 • Ekwador: W niedzielę (11 kwietnia) odbyły się wybory prezydenckie, w których wygrał Guillermo Lasso pokonując lewicowego ekonomistę Andresa Arauza. “To dzień, w którym Ekwadorczycy zdecydowali o swojej przyszłości, wykorzystali swoje głosy, aby wyrazić potrzebę zmiany i pragnienie, by nadeszły lepsze dni” powiedział Lasso, który obejmie urząd 24 maja. (JC) 
 • Francja zakazuje organizowania lotów krajowych między miastami, które są oddalone od siebie mniej niż 2,5 godziny jazdy pociągiem. Jest to element nowej polityki środowiskowej. Likwidacja licznych lotów krajowych może znacznie przyczynić się do redukcji emisji CO2 do atmosfery. Średnio na tych dystansach samolot emituje 77 procent więcej gazów cieplarnianych niż pociąg. Podobną politykę w 2019 roku rozważała wprowadzić Holandia, jednak wedle KE była ona sprzeczna z unijnymi regulacjami. (MS)
 • Stany Zjednoczone: Protesty przeciwko policji wybuchły w niedzielę wieczorem (11 kwietnia) po tym, jak funkcjonariusz zastrzelił młodego czarnoskórego mężczyznę po zatrzymaniu jego pojazdu w związku z wykroczeniem drogowym. Mężczyzna został zidentyfikowany przez krewnych jako 20-letni Daunte Wright. Zdarzenie miało miejsce około 16 km od miejsca, w którym George Floyd został zabity podczas aresztowania w Minneapolis w maju zeszłego roku. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (AKuś)
 • Iran: Władze poinformowały, że w ośrodku nuklearnym w Natanz doszło do „incydentu”, spowodowanego atakiem terrorystycznym. Dyrektor Organizacji Energii Atomowej Iranu (AEOI) Ali Akbar Salehi powiedział w telewizji państwowej, że Teheran zastrzega sobie prawo do podjęcia działań przeciwko jego sprawcom. Wcześniej rzecznik AEOI przekazał, że wskutek zdarzenia nastąpiły „problem z siecią elektryczną, ale incydent nie spowodował ofiar w ludziach, ani skażenia radioaktywnego.” Izraelskie media twierdzą, że za atakiem stoi wywiad Izraela – Mossad – a dokonano go za pomocą działań hakerskich. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (AW)
 • Premier Libii Abdul Hamid Dbeibeh w poniedziałek (12 kwietnia) odbędzie pierwszą  wizytę w Turcji od czasu objęcia urzędu w zeszłym miesiącu, zapowiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan. Obaj politycy mają przewodniczyć pierwszemu posiedzeniu Rady Współpracy Strategicznej Turcja-Libia w Ankarze. „Na posiedzeniu Rady, które odbędzie się z udziałem odpowiednich ministrów, zostaną omówione wszystkie aspekty stosunków turecko-libijskich, które mają głęboko zakorzenione, historyczne więzi. Zostaną przeanalizowane kroki, które można podjąć w celu poprawy współpracy”, powiedział w niedzielę (11 kwietnia) Erdogan. (MKo)
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie wybrały pierwszą kobietę pochodzenia arabskiego do szkolenia w roli astronautki. Pochodząca z ZEA Nora al-Matrooshi, 27 letnia absolwentka inżynierii mechanicznej, dołączy do NASA w 2021 r. Jak poinformowało Dubajskie Centrum Kosmiczne Mohammeda Bin Rashida (MBRSC), kobieta została wybrana spośród 4300 kandydatów ocenianych m.in. pod kątem zdolności naukowych, wykształcenia i doświadczenia praktycznego. (MKo)
 • Niemcy: Lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Söder i szef Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Armin Laschet zapowiedzieli w niedzielę (11 kwietnia), że będą rywalizować o nominację z ramienia bloku CDU/CSU na stanowisko kanclerza. Wybory do Bundestagu odbyć mają się we wrześniu. Jak podaje PAP, zgodnie z zapowiedziami Angeli Merkel wówczas zakończy się jej urzędowanie, trwające od 2005 r. (MKo)
 • Holandia: Jak donosi dziennik „NRC”, krajowy koordynator ds. zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa (NCTV) miał za pośrednictwem podległego mu resortu używać fałszywych kont w mediach społecznościowych, aby inwigilować polityków. Według gazety pracownicy biura NCTV śledzili setki liderów politycznych, przywódców religijnych i aktywistów. Następnie przygotowywali analizy na temat prywatnego życia inwigilowanych osób. Szef NCTV odpiera zarzuty i twierdzi, że sposób przetwarzania informacji wrażliwych nie naruszał prawa. (PB)
 • Niemcy: Alternatywa dla Niemiec (AfD) – największa opozycyjna partia w Bundestagu – zadeklarowała, że chce wyprowadzić Niemcy z Unii Europejskiej. Podczas zjazdu ugrupowania w Dreźnie większość delegatów opowiedziała się za wpisaniem do programu stwierdzenia: „Uważamy za potrzebne wyjście Niemiec z Unii Europejskiej i założenie nowej europejskiej wspólnoty gospodarczej i interesów”. W programie partii zawarto też takie kwestie, jak ograniczanie imigracji, wyjście ze strefy euro czy sprzeciw wobec noszenia masek celem walki z koronawirusem. Wybory do Bundestagu odbędą się we wrześniu, a obecne sondaże dają 11 proc. poparcia dla AfD. (PB)
 • Polska: Jak informuje „GW” od 2026 r. tranzytowy gazociąg jamalski z Rosji ma być wykorzystywany do przesyłu po terenie Polski gazu dostarczanego rurą Baltic Pipe z Norwegii i skroplonego gazu z USA dostarczanego do gazoportu w Świnoujściu. (MK)
 • Polska: 15 kwietnia nastąpi inauguracja nowego Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Powstaną w nim: Sekretariat do spraw Trójmorza oraz Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, które będzie organem doradczym. Biuro ma zajmować się wspieraniem działalności międzynarodowej Andrzeja Dudy. (MK)
 • Kirgistan: W niedzielę (11 kwietnia) odbędzie się referendum w sprawie przekazania większej władzy prezydentowi. Biorąc pod uwagę duże zaufanie publiczne do Sadyra Japarova, wyborcy prawdopodobnie poprą umocnienie roli głowy państwa. Reforma konstytucyjna upodobni system polityczny do systemu jego byłych sowieckich sąsiadów, takich jak Kazachstan i Uzbekistan. Ułatwi też głowie państwa forsowanie jego polityki. Japarov ma nadzieję na to, że wzmocnienie prezydencji ustabilizuje kraj po tym, jak jego przywódcy wielokrotnie w ciągu ostatnich lat byli obalani w wyniku gwałtownych buntów. (KW).
 • Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyznał w rozmowie z niemiecką gazetą „Handelsblatt”, że „sofagate” wciąż „spędza mu sen z powiek”. Chodzi o sytuację z podróży przywódców UE do Ankary, gdy Michel zajął jedyne przewidziane dla nich miejsce naprzeciwko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, zaś szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zmuszona była usiąść na sofie naprzeciw szefa tureckiej dyplomacji Mevlüta Çavuşoğlu. „Nie ukrywam, że nie spałem potem dobrze w nocy z powodu tej sceny, która wciąż powracała do mojej głowy”, powiedział i dodał, że gdyby mógł cofnąć czas, na pewno postąpiłby inaczej. Incydent intensywnie komentują też francuskie media i politycy. Lewicowy eurodeputowany Raphael Glucksmann ostro skrytykował zachowanie Michela. Jego zdaniem „godząc się na takie traktowanie von der Leyen” przez prezydenta Erdoğana i „siadając mimo to w fotelu, przewodniczący RE pokazał, że za nic ma równość kobiet i mężczyzn”. (AKrzy)
 • Wielka Brytania: Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia na zamku Windsor. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się bez publicznego pochodu i nie będzie dostępna dla publiczności. Przebieg pogrzebu będzie transmitowany na żywo. Nabożeństwo rozpocznie się ogólnokrajową minutą ciszy. Książę Filip zostanie pochowany w Królewskim Krypcie w Kaplicy św. Jerzego. Królowa Elżbieta, książę Karol i inni członkowie rodziny królewskiej wezmą udział w uroczystości. Swoją obecność potwierdził również książę Harry, który wraz ze swoją małżonką Meghan.
 • Serbia: Kilka tysięcy osób wyszło na ulice Belgradu, aby protestować przeciwko braku działań rządu na rzecz przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska przez przemysł. Protestujący zebrali się przed serbskim parlamentem z transparentami, które głosiły m.in.: „Pozbądźcie się korupcji i przestępczości, a nie lasów” czy „Młodzi ludzie wyjeżdżają, bo nie mogą oddychać”. Kraj doświadcza rekordowego poziomu zanieczyszczenia powietrza i wielu innych problemów ekologicznych po dziesięcioleciach zaniedbań. Serbia stanęła w obliczu narastających problemów, takich jak złe zarządzanie odpadami i wysokie zanieczyszczenie powietrza spowodowane stosowaniem złej jakości węgla i innych substancji. Rzeki zostały zanieczyszczone toksycznymi odpadami przemysłowymi, a w wielu miastach brakuje dobrych systemów kanalizacyjnych. (MM)
 • Mjanma (Birma): W Pegu oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od największego miasta w Birmie, w trakcie protestu przeciwko obaleniu demokratycznie wybranego rządu przez wojsko,  armia sforsowała wzniesioną przez cywilów barykadę i zabiła co najmniej 60 osób. W celu ochrony cywilów nieuznawany przez reżim ambasador Birmy przy ONZ Kyaw Moe Tun wezwał do ustanowienia strefy zakazu lotów nad krajem. (JJ)
 • Waszyngton zapowiedział, że dwa okręty wojenne przepłyną przez Bosfor i Dardanele na Morze Czarne – informuje tureckie MSZ. USA jeszcze nie potwierdziło oficjalnie tych doniesień. Obecność okrętów państw NATO na Morzu Czarnym jest normą. Jednak wysłanie ich przez Waszyngton w momencie gromadzenia się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą „byłoby konkretnym sygnałem dla Moskwy, że Amerykanie bacznie obserwują sytuację” – powiedział stacji CNN anonimowy urzędnik Pentagonu. (MS)
 • Na karaibskiej wyspie St Vincent doszło do serii erupcji wulkanu. W piątek, (9 kwietnia) wulkan La Soufrière eksplodował dwa razy – rano i po południu. Po tym jak wysoka na 6 kilometrów chmura popiołu zaczęła opadać, okolica pogrążyła się w niemal całkowitej ciemności. Premier wyspiarskiego państwa, już przed właściwą eksplozją zarządził masową ewakuację. Z północnej części wyspy ewakuowano ponad 1600 osób. Brak doniesień o rannych, bądź zabitych. Unoszący się z wiatrem dym, może jednak utrudnić ruch lotniczy w rejonie Karaibów. (MS)
 • Przywódcy USA, Francji, Niemiec, Indii i wielu innych krajów wyrazili żal z powodu śmierci księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. Przywódcy wspominali jego poświęcenie na rzecz kraju i dobroczynności. Depeszę kondolencyjną wystosował też m.in. prezydent Polski Andrzej Duda. (AW)
 • Grecja: Jeorjos Karaiwaz, dziennikarz śledczy prywatnej greckiej telewizji Star, został zastrzelony przez nieznanych sprawców pod własnym domem w Alimos, na południowych przedmieściach Aten – podały źródła policyjne. Wiadomość ta wywołała szok w środowisku dziennikarskim; wiele mediów przerwało nadawanie programu. (AW)

Dzieci-żołnierze: Jak osądzić ofiarę, która została sprawcą?

Nawet 300 tys. dzieci na świecie może brać udział w walkach zbrojnych.

Meksyk o krok od legalizacji marihuany. Jak sytuacja wygląda w Europie?

Meksyk może stać się trzecim państwem na świecie – po Kanadzie i Urugwaju – w którym rekreacyjny użytek marihuany jest dozwolony ogólnokrajowo.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.