Rosja wydala dyplomatów z USA i Polski / Europa i świat w skrócie

Ławrow, UE, Unia Europejska, Rosja, Nawalny, dyplomacja, Polska, nowiczok, Putin, Borrell

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. / Foto via [Russian Foreign Ministry - МИД России]

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział w piątek, że Rosja wydali z Moskwy pięciu polskich dyplomatów |

Dzisiaj – w sobotę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 763 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 616 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Indiach – 233,9 tys., w USA – 81,7 tys., w Brazylii – 76,2 tys., i w Turcji – 63,1 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 140,5 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 3 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 119,3 mln.

 • Helen McCrory – brytyjska aktorka znana z ról w takich filmach jak „Harry Potter” czy w serialu „Peaky Blinders” – zmarła w piątek w wieku 52 lat. Informację przekazał na Twitterze jej maż, Damian Lewis. Aktorka chorowała na raka. (JJ)
 • Rosja: Konsul Generalny Ukrainy w Petersburgu został zatrzymany w sobotę przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa – przekazała rosyjska agencja TASS. Ukraiński dyplomata został oskarżony o próby pozyskiwania poufnych informacji z baz danych prowadzonych przez organy porządku publicznego i FSB. (JJ)
 • Wielka Brytania: Dziś (17 kwietnia) odbędzie się pogrzeb księcia Filipa. Ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19 w pogrzebie będzie mogło uczestniczyć jedynie 30 żałobników. Z tego powodu nie pojawi się na nim premier – Boris Johnson, który chciał zwolnić miejsce dla kogoś z rodziny królewskiej. Nie pojawi się także mieszkająca obecnie w USA Meghan – żona księcia Harry’ego, której lekarze odradzili podróż ze względu na zaawansowaną ciążę. Uroczystość pogrzebowa ma przebiegać wedle planu ustalonego przez samego zmarłego, jeszcze za jego życia. Książę Edynburga wybrał nie tylko miejsce (zamek w Windsor)  i samochód, który zawiezie go do grobowca, ale również muzykę oraz odznaczenia, które będą prezentowane podczas pogrzebu. (MS)
 • Rosja zamierza wydalić pięciu polskich dyplomatów. Taką zapowiedź można wyczytać w specjalnym komunikacie rosyjskiego MSZ. Moskwa do tej pory oficjalnie nie poinformowała Polski o swoich zamiarach. Informacje potwierdził jednak na wczorajszej (16 kwietnia) konferencji prasowej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Uznanie pięciu polskich dyplomatów za osoby niepożądane jest nieproporcjonalną odpowiedzią na wcześniejszą decyzję polskiego MSZ o wydaleniu z Polski trzech rosyjskich dyplomatów. Rosja ponadto wydali 10 amerykańskich dyplomatów w odpowiedzi na decyzję Waszyngtonu, który ogłosił 10 rosyjskich dyplomatów osobami niepożądanymi na terenie USA. (AW)
 • Bułgaria: Parlament przyjął 156 głosami dymisję premiera Bojko Borisowa i jego rządu. Do głosowania doszło pod nieobecność szefa rządu i jego ministrów z wyjątkiem tych, którzy weszli do nowego parlamentu. Wcześnie rada szefów klubów poselskich postanowiła wezwać Borisowa, by osobiście złożył wniosek o dymisję i przedstawił sprawozdanie o stanie finansów państwa, o których bank centralny podał niepokojące dane. Służba prasowa rządu jednak poinformowała, że Borisow udał się na urlop. Na swoim posiedzeniu parlament 201 głosami przyjął decyzję o powołaniu komisji do rewizji rządów Borisowa. (AW)
 • Przywódcy Niemiec, Francji i Ukrainy wezwali wspólnie Rosję do zredukowania liczby wojsk skoncentrowanych na granicy z Ukrainą i na anektowanym Krymie. Angela Merkel, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, którzy spotkali się w Paryżu, wyrazili zaniepokojenie w związku z działaniami Moskwy. (AW)
 • Komisja Europejska pracuje nad projektem zakazu używania systemów sztucznej inteligencji do profilowania zachowań społecznych. Systemy punktacji społecznej, śledzące wiarygodność ludzi i przedsiębiorstw, zostały określone jako „sprzeczne z wartościami Unii”. Projekt chce też wyeliminować systemy służące do manipulowania zachowaniem, opiniami lub decyzjami ludzi, jak również pozwalające „wykorzystywać ich słabe punkty”. Jedynym wyjątkiem od zakazu ma być użycie sztucznej inteligencji w celu poszukiwania sprawców poważnych przestępstw, np. terrorystów. Jako antywzór dla zapowiadanych regulacji miały służyć Chiny, gdzie funkcjonuje zaawansowany aparat inwigilacji. (MS)
 • Francja: Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przyjechał w piątek (16 kwietnia) do Paryża na rozmowy z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Głównym powodem są narastające napięcia jego kraju z Rosją, która rozmieściła wojska w pobliżu granicy z Ukrainą. Prezydenci spotkają się z Angelą Merkel w formie wideokonferencji. (KW).
 • Ukraina: Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że minionej doby donbascy separatyści siedem razy naruszyli rozejm, używając przy tym broni zabronionej przez umowy mińskie – moździerzy kalibru 82 i wielkokalibrowych karabinów maszynowych. (KW).
 • Nowa Zelandia: Dziś  (16 kwietnia) ogłoszono propozycję, zgodnie z którą osoby urodzone po 2004 r. nie będą mogły kupić papierosów i wyrobów tytoniowych, więc palenie papierosów stałoby się nielegalne dla tego pokolenia. Rozważana jest także opcja zredukowania zawartości nikotyny w tego typu produktach oraz ograniczanie liczby miejsc, gdzie mogą być one sprzedawane. „Około 4,5 tys. Nowozelandczyków umiera każdego roku z powodu tytoniu i musimy przyspieszyć nasze działania, aby osiągnąć cel, jakim jest uwolnienie się od dymu do 2025 r.”, powiedział Ayesha Verrall, zastępca ministra zdrowia. (PB)
 • Włochy: Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kara bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności jest niezgodna z konstytucją. Do tej pory taki wyrok otrzymywali członkowie mafii i nie istniała możliwość warunkowego wyjścia na wolność po 26 latach. Wśród polityków pojawiają się opinie, że wyrok TK może mieć wpływ na walkę z mafią. (PB)
 • Niemcy: Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wprowadzona w zeszłym roku w Berlinie ustawa zamrażająca czynsze jest niezgodna z konstytucją. Jak podaje Deutsche Welle, „zdaniem sędziów w Karlsruhe, wprowadzając tzw. Mietendeckel, czyli maksymalną wysokość czynszów, rząd kraju związkowego Berlina przekroczył swoje kompetencje”. Wyrok sądu dotyczy 1,5 mln mieszkań na wynajem. Więcej o polityce Berlina pisaliśmy TUTAJ. (MKo)
 • Chiny: Gospodarka kraju odnotowała rekordowe tempo wzrostu w pierwszym kwartale 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 18,3 proc., jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. To największy skok PKB od 1992 r. Jak podkreślają eksperci, dane porównuje się z ogromnym spadkiem gospodarczym w 2020 r., spowodowanym wybuchem pandemii koronawirusa, dlatego nie są one miarodajne. Niemniej jednak sugerują one, że kraj nabiera tempa gospodarczego po odnotowaniu PKB o wysokości 6,5 proc. w ostatnim kwartale 2020 r.  Ponadto, w marcu b.r. produkcja przemysłowa wzrosła o 14,1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy sprzedaż detaliczna wzrosła o 34,2 proc.
 • Birma: Przeciwnicy rządów wojskowych wezwali w piątek (16 kwietnia) do „cichego strajku”. Ma być on upamiętnieniem ponad 700 zabitych w protestach przeciwko zamachowi stanu osób. „Najgłośniejszy jest najcichszy głos”, zaznaczyła liderka protestu Ei Thinzar Maung na swojej stronie na Facebooku. Strajki przeciwko wojskowej juncie trwają od 1 lutego. (MKo)
 • Polska: Trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej uznano za persona non grata. Na gruncie prawa międzynarodowego oznacza to nakaz opuszczenia terytorium kraju przez te osoby. W komunikacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych napisano: „15 kwietnia 2021 r. do MSZ został wezwany Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczpospolitej Polski. Ambasadorowi wręczono notę dyplomatyczną zawierającą informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statutu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej”. Ponadto dodano, że „Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi (…) przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji”. (MKo)
 • Irak: Co najmniej 4 osoby zginęły, a 17 zostało rannych w zamachu bombowym w Bagdadzie. Jak podaje Aljazeera, eksplozja została spowodowana przez ładunek wybuchowy przymocowany do zaparkowanego przy rynku samochodu. To drugi zamach bombowy w stolicy kraju w tym roku. Pierwszy miał miejsce w styczniu b.r. W jego wyniku zginęły 32 osoby. (MKo)
 • Polska: Sejm poparł kandydaturę posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz będzie musiał jednak jeszcze zdobyć poparcie Senatu. Za kandydaturą Wróblewskiego opowiedziało się 240 posłów, 201 było przeciwnych, a 11 wstrzymało się od głosu. Wymaganej większości nie uzyskali natomiast kandydaci zgłoszeni przez opozycję – prof. Sławomir Patyra oraz Piotr Ikonowicz. (AW)
 • UE i NATO poparły nałożenie przez USA nowych sankcji na Rosję. „Rosja nadal postępuje według wzorca destabilizujących zachowań. Wszyscy sojusznicy w NATO solidaryzują się z USA” – napisał na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Natomiast Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell w imieniu 27 państw członkowskich przypomniał, że „to Rosja stała za atakiem na oprogramowanie informatyczne SolarWind, z którego korzystały firmy, instytucje i rządy na całym świecie, włączając w to unijne kraje. „Podzielamy obawy naszych partnerów dotyczące rosnącej liczby złośliwych działań w cyberprzestrzeni” – dodał szef unijnej dyplomacji. (AW)
 • W związku z agresywnymi działaniami Rosji na arenie międzynarodowej – m.in. okupacją ukraińskiego Krymu, ataki hakerskie i ingerencję w kampanię wyborczą w USA oraz nagradzanie ataków na amerykańskie wojsko w Afganistanie – Stany Zjednoczone nałożyły sankcje. Stany Zjednoczone opuści także 10 rosyjskich dyplomatów. Rozporządzenie wykonawce w sprawie sankcji wydał prezydent USA Joe Biden. Zapisano w nim, że sankcje, które dotyczą zarówno grupy rosyjskich obywateli, jak i rosyjskich przedsiębiorstw i instytucji, nałożone zostały za ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2015 r. oraz „inną wrogą działalność”. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (AW)
 • Chiny wezwał ambasadora Japonii Hideo Tarumiego w sprawie wypuszczenia do morza skażonej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie. „Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji i oceniać ewentualne zagrożenia dla bezpieczeństwa produktów spożywczych i rolnych oraz ich handlu, aby zapewnić bezpieczeństwo chińskich konsumentów” powiedział rzecznik Ministerstwa Handlu Gao Feng. Korea Południowa i Tajwan są zaniepokojeni jednostronną decyzją Japonii. (JC)
 • Japonia: Rząd nie wyklucza ponownego przełożenia igrzysk olimpijskich, które początkowo miały się odbyć w 2020 roku. “Jeśli igrzyska będą jedynie przyczyniać się do wzrostu zachorowań na COVID-19, to po co je organizować? Ponowne odwołanie igrzysk jest oczywiście jedną z możliwości, jeśli ich bezpieczna organizacja nie będzie możliwa, będziemy zmuszeni to zrobić” – mówi Toshiro Nikai, sekretarz generalny Partii Liberalno-Demokratycznej (MS)
 • USA: Waszyngton ma ogłosić w czwartek (15 kwietnia) kolejne sankcje na Rosję za ingerencję w wybory w Stanach Zjednoczonych i „złośliwą działalność cybernetyczną” w zeszłym roku – podaje agencja Reutera, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Szeroko zakrojone sankcje są również odpowiedzią na naruszenie bezpieczeństwa cybernetycznego w oprogramowaniu SolarWinds Corp, za co według władz USA prawdopodobnie odpowiada Rosja. Dało to hakerom dostęp do tysięcy firm i biur rządowych, które korzystały z produktów tej firmy. Sankcje, które prawdopodobnie obejmą 30 podmiotów, będą powiązane z nakazami wydalenia około 10 rosyjskich urzędników ze Stanów Zjednoczonych. (AKuś)
 • Polska: Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił, że przepis ustawy mówiący o tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika jest niezgodny z konstytucją. To otwiera drogę do usunięcia Adama Bodnara ze stanowiska. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Chiny sięgają po Bałkany Zachodnie. Unia Europejska powinna się niepokoić?

W jaki sposób powinna zareagować Unia Europejska na coraz większą obecność Chin w krajach regionu?

Paul Rusesabagina: Dlaczego Rwanda sądzi bohatera czasów ludobójstwa?

Historia Paula Rusesabaginy zainspirowała twórców w Hollywood do nakręcenia głośnego filmu „Hotel Rwanda”. Jednak teraz jest on w swoim kraju sądzony za terroryzm.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.