Słowenia oskarża Tajaniego i Salviniego o historyczny rewizjonizm

Prezydent Słowenii Borut Pahor, źródło: Flickr / © European Union 2013 - European Parliament

Słowenia oskarżyła szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz szefa MSW Włoch Matteo Salviniego o historyczny rewizjonizm. Chodzi o słowa, które padły z ich ust w czasie uroczystości upamiętniającej włoskie ofiary II wojny światowej.

 

Tajani i Salvini przemawiali w niedzielę w miejscowości Basovizza blisko słoweńskiej granicy i niedaleko miejsca, gdzie setki lub nawet tysiące Włochów zostało zabitych przez partyzantów generała Josipa Tito w latach 1943-1945. Ofiary często żywcem wrzucano w duże zagłębienia w ziemi zwane po włosku „foibe”. Stąd zapamiętane zostały jako „masakry foibe” lub po prostu „foibe”.

Salvini w Warszawie: Polska i Włochy będą twórcami nowej równowagi w UE

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie, że Polska i Włochy będą bohaterami „nowej wiosny europejskiej” i „nowej równowagi” w UE po latach dominacji francusko-niemieckiego tandemu.

Salvini dokonał porównania między „dziećmi, które umierały w Auschwitz i dziećmi, które umierały w Basovizzy. „Nie ma męczenników pierwszej czy drugiej kategorii” – dodał.

„Jestem głęboko zaniepokojony niedopuszczalnymi stwierdzeniami włoskich urzędników wysokiego szczebla, którzy sugerują, że foibe były formą czystki etnicznej” – napisał w liście wysłanym do swojego włoskiego odpowiednika Sergio Mattarellego słoweński prezydent Borut Pahor.

„To bezprecedensowy rewizjonizm historyczny. Faszyzm był faktem, a jego celem było zniszczenie słoweńskich obywateli” – napisał w poniedziałek na Twitterze premier Słowenii Marjan Sarec.

Przemawiając na tej samej uroczystości co Salvini, Tajani powiedział, że „setki niewinnych ofiar zabito za to, że byli Włochami… przez żołnierzy noszących czerwoną gwiazdkę na ramieniu”.

Szef PE zakończył swoją przemowę, mówiąc: „Niech żyje włoska Istria, niech żyje włoska Dalmacja”, odnosząc się do terytoriów, które między wojnami należały do Włoch, a teraz stanowią część m.in. Chorwacji i Słowenii.

W czasie poniedziałkowej sesji Parlamentu Europejskiego Tajani przeprosił za swoje słowa. „Przepraszam, jeśli moje słowa zostały źle odebrane. Nie było moją intencją kogokolwiek urazić” – powiedział szef PE. Wyjaśnił przy tym, że słowa o włoskiej Istrii i Dalmacji nie były w żadnym razie „roszczeniem terytorialnym”.

„Chodziło mi o włoskich emigrantów żyjących w Istrii i Dalmacji, ich dzieci i wnuki, z których wielu było obecnych na uroczystości” – powiedział.

Historyczne zaszłości Włochow i Słoweńców

Masakry foibe były przez długi czas źródłem napięć między Włochami a Słowenią. Kraje nie zgadzały się co do łącznej liczby ofiar, która wahała się od kilkuset osób do ponad dziesięciu tysięcy.

Upamiętnienie ofiar było również kontrowersyjne w samych Włoszech. Po wojnie część środowisk starała się zatrzeć pamięć o faszystowskiej historii kraju i włoskich zbrodniach w Jugosławii, a masakry foibe upamiętniała tylko skrajna prawica.

Dopiero w 2004 r. prawicowy rządy Silvio Berlusconiego ustanowił narodowy dzień pamięci o ofiarach tych zbrodni.

Chorwacki premier nalega na dyskusję o granicy ze Słowenią

Podczas gdy Unia zaprezentowała swoją nową strategię dla Bałkanów Zachodnich, chorwacki premier został wezwany przez Unię do rozwiązania ciągnącego się sporu granicznego ze Słowenią
 

„Spory graniczne muszą zostać rozstrzygnięte” – powiedział Jean Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej podczas debaty na …