Słowacja: Media będą zobowiązane do publikacji stanowisk polityków?

Były premier Słowacji Robert Fico, źródło: Flickr/European Council

Były premier Słowacji Robert Fico, źródło: Flickr/European Council

Słowacki parlament jest bliski przyjęcia poprawki do prawa prasowego, zgodnie z którą media byłyby zobowiązane do publikacji odpowiedzi polityków na materiały „naruszające ich godność lub prywatność”. Organizacje broniące wolności prasy biją na alarm.

 

Poprawka wyszła od rządzącej partii Smer, której liderem jest Robert Fico – były premier, który podał się do dymisji w związku ze skandalem towarzyszącym morderstwu Jana Kuciaka. Dziennikarz pracował nad materiałem dotyczącym powiązań Fico z włoską mafią.

Serbia: 20. rocznica bombardowania NATO

24 marca 1999 r. rozpoczęła się operacja lotnicza Sojuszu Północnoatlantyckiego – Allied Force na terenach byłej Federalnej Republiki Jugosławii, która miała powstrzymać konflikt zbrojny w Kosowie. W tym dniu w Serbii obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Bombardowania NATO.
 
78 dni bombardowania …

21 marca kontrowersyjną poprawkę przyjęła parlamentarna komisja ds. kultury i mediów, a decydujące głosowanie ma odbyć się na najbliższej sesji plenarnej.

Nowe prawo wymaga od mediów publikacji odpowiedzi ze strony każdego polityka i osoby publicznej, którzy twierdzą, że materiał danego medium naruszył ich godność, honor lub prywatność. Decyzja o tym, by nie publikować takiej odpowiedzi, może być obarczona karą nawet do 5 tys. euro.

Słowackie prawo prasowe zapewnia obecnie prawo do odpowiedzi, ale od 2011 r. nie obejmuje ono polityków i innych osób publicznych.

Wojna Fico z mediami

Debata nad nowymi regulacjami toczy się w momencie, gdy na Słowacji trwają wybory nowego prezydenta – druga tura rozstrzygająca między kandydatką Postępowej Słowacji Zuzanaą Čaputovą a popieranym przez Smer unijnym komisarzem Marosem Šefčovičem rozegra się już 30 marca. Słowackie media jeszcze bardziej niż zwykle znajdują się pod obstrzałem szefa rządzącej partii Roberta Fico.

Tego samego dnia, gdy parlamentarna komisja przyjmowała poprawkę, Fico mocno krytykował dziennikarzy na swoim briefingu prasowym. „Nie mam do was żadnego szacunku i w ogóle się was nie boję” – mówił. Skrytykował również dziennikarzy, którzy próbowali zadać mu pytania, na które nie chciał odpowiadać.

Zdaniem Fico media prowadzą „otwartą wojnę” z jego partią i obiecał wykorzystać „wszystkie zgodne z prawem środki”, żeby ja zwalczać, dopóki „sytuacja nie wróci do normalności”.

Rumunia chce jako pierwszy kraj UE przenieść swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy

Rumuńska premier poinformowała, że Bukareszt jako pierwsza stolica kraju członkowskiego UE przeniesie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. W kwietniu ubiegłego roku zrobiły tak USA, co wywołało wiele kontrowersji i protesty na Bliskim Wschodzie. Przeniesienie takiej placówki …

W związku z poprawką na rząd spadła lawina krytyki ze strony samych mediów i organizacji ich zrzeszających.

Media mogą stać się „rzecznikami polityków”

Pod koniec stycznia poprawkę potępiło słowackie stowarzyszenie zrzeszające wydawców prasy. Na początku lutego ponad 400 dziennikarzy i wydawców podpisało petycję z żądaniem, by parlament odrzucił poprawkę, argumentując, że pozwoli ona na „zalanie gazety opiniami, które nie zgadzają się z faktami”. W lutym Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) próbował interweniować w tej sprawie w Radzie Europy, a w marcu o nieprzyjmowania poprawki zaapelował Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ).

Wicepremier Ukrainy: Możemy odzyskać Krym i Donbas – WYWIAD z Iwanną Kłympusz-Cyncadze

Każdego dnia zmagamy się z rosyjską propagandą czy cyberatakami przeciwko naszemu państwu. Po rewolucji godności i rosyjskiej agresji zdecydowaliśmy, by stać się podmiotem – a nie przedmiotem – stosunków międzynarodowych – twierdzi wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze w rozmowie z EURACTIV.pl.
 

Karolina …

“Prawne zobowiązanie do publikacji odpowiedzi zmusi media do tego, by stały się rzecznikami polityków i osób publicznych” – stwierdził koordynator stowarzyszenia na Europę i Azję Centralną Gulnoza Said.