Showman wciąż na czele rankingów przedwyborczych na Ukrainie

Flaga Ukrainy, źródło: Wikipedia, aut. UP9

Flaga Ukrainy, źródło: Wikipedia, aut. UP9

W pierwszej trójce faworytów wyścigu do fotela prezydenta Ukrainy są: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski (choć stracił kilka punktów procentowych poparcia) przed urzędującym prezydentem Petro Poroszenko, który jednak coraz wyraźniej zostawia w tyle zajmującą trzecie miejsce byłą premier Julię Tymoszenko.

 

Poroszenko ujawnił wczoraj, że po zakończeniu prezydentury chciałby zostać europosłem. Pierwsza tura wyborów prezydenckich na Ukrainie już 31 marca.

Prezydent Ukrainy oficjalnie ubiega się o reelekcję

Petro Poroszenko oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Ubiegający się o reelekcję szef państwa zadeklarował starania o to, by Ukraina stała się „wielkim europejskim krajem szczęśliwych ludzi” i zapowiedział złożenie wniosku o członkostwo w UE w 2024 roku.

Komik wciąż pierwszy

Według opublikowanego wczoraj (25 lutego) sondażu, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii w dniach 8-20 lutego na grupie 2024 osób, na Wołodymyra Zełenskiego chce głosować ponad jedna czwarta (26,4 proc.) respondentów, którzy zdecydowali się już na konkretnego kandydata. Wśród ogółu badanych uzyskał on 14,1 proc. poparcia, a wśród zdecydowanych pójść do urn  – 15,4 proc.

Petro Poroszenko cieszy się poparciem 18 proc. badanych, którzy wiedzą, którego kandydata poprą, 9,6 proc. wśród wszystkich badanych i 10,5 proc. w grupie osób zdecydowanych na udział w głosowaniu. Natomiast Julia Tymoszenko uzyskała odpowiednio: 13,8 proc., 7,4 proc. oraz 8 proc.

Z poprzedniego sondażu centrum analitycznego im. Ołeksandra Razumkowa, który został opublikowany w zeszłym tygodniu wynika, że Zełenski wygrywa wybory z 19 proc. głosów osób, które deklarują, że wezmą udział w wyborach, oraz 17,5 proc. w grupie wszystkich respondentów. Poparcie dla Poroszenki deklarowało wtedy 16,8 proc. zdecydowanych i 13,1 proc. wszystkich badanych. Na trzecim miejscu była również wtedy Tymoszenko, która dostała odpowiednio 13,8 i 11,5 proc. poparcia.

Aktor wyprzedza Tymoszenko i Poroszenkę w sondażach prezydenckich na Ukrainie

Aktor przed byłą premier i obecnym prezydentem – taka kolejność wynika z przeprowadzonych ostatnio sondaży przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski wyprzedził zarówno prowadzącą dotychczas byłą premier Julię Tymoszenko, jak i obecnego prezydenta Petra Poroszenkę.

Po zakończeniu prezydentury Poroszenko marzy o mandacie w PE

Petro Poroszenko ujawnił wczoraj, że o reelekcję w marcowych wyborach zamierza walczyć pod hasłami integracji z UE i NATO. “Gdy pytają mnie, gdzie chcę pracować po zakończeniu mojej prezydentury, odpowiadam: marzę o pewnej poważnej pracy, o byciu deputowanym do Parlamentu Europejskiego” – powiedział prezydent na młodzieżowym forum w Perejasławiu Chmielnickim (miasto w obwodzie kijowskim).

Powtórzył, że w jego ocenie do 2023 roku Ukraina powinna złożyć wniosek o przyjęcie do UE i uzyskać Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO (ang. Membership Action Plan, MAP). Już na początku lutego parlament Ukrainy znowelizował konstytucję umieszczając w niej zapis o dążeniu do członkostwa tego państwa do UE i NATO. Deputowani zwrócili się też wówczas do NATO o przyznanie MAP, co miałoby nastąpić w grudniu na jubileuszowym szczycie Sojuszu w Londynie.

Ukraina szuka drogi do NATO

Ukraina rozpocznie rozmowy z Sojuszem Północnoatlantyckim w sprawie planu działań przybliżających ją do członkostwa w tej organizacji
 

Prezydent Petro Poroszenko powiedział w poniedziałek (10 lipca), że jego kraj będzie pracować nad reformami w armii tak, aby do 2020 r. spełnić standardy …

Wybory prezydenckie na Ukrainie

Pierwsza tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się 31 marca, a drugą zaplanowano na 21 kwietnia. Do udziału w wyścigu do najwyższego stanowiska w państwie zgłosiło się aż 44 kandydatów. Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza, odbyły się w maju 2014 roku. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając ponad połowę (54,7 proc.) głosów. Drugi wynik uzyskała Tymoszenko, na którą głosowało dużo mniej, bo tylko 12,81 proc. uczestników wyborów.

Po wiosennych wyborach prezydenckich jesienią na Ukrainie odbędą się jeszcze wybory parlamentarne (do Rady Najwyższej).

Ukraina nie wpuści rosyjskich obserwatorów na wybory

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że zakaże wjazdu do kraju obserwatorom z Rosji, którzy mieliby monitorować zaplanowane na koniec marca wybory prezydenckie. Jesienią na Ukrainie mają się odbyć również wybory parlamentarne.