Serbia zdecydowanie walczy z koronawirusem

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić (fot. Andrej Cukic/EPA/EFE)

Serbia to kraj, który jako jeden z pierwszych w Europie wprowadził stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. Jak w tym kraju wygląda walka patogenem?

 

Prezydent Aleksandar Vuczić ogłosił stan wyjątkowy już 15 marca. W całym kraju zamyknięto szkoły, przedszkola, uniwersytety i zakazano wydarzeń z udziałem ponad 100 osób. Granice, szpitale i ośrodki imigracyjne są zaś strzeżone przez żołnierzy.

Trzy dni później wprowadzono godzinę policyjną, która obowiązuje od godz. 17:00 do 5:00 rano. Osoby w wieku powyżej 60 lat muszę pozostać w domu przez cały czas. Serbska apeluje ponownie do obywateli o poważne potraktowanie wszystkich zakazów, przestrzeganie godziny policyjnej i zasad izolacji, ponieważ w przeciwnym razie osoby naruszające przepisy zostaną aresztowane i skazane na więzienie (nawet na 4 miesiące).

Minister spraw wewnętrznych Nebojsza Stefanović przypomniał, że w drugą noc obowiązywania godziny policyjnej aresztowano 154 osoby za naruszenie tego środka, ale obecnie jest to już coraz mniej osób.

Minister spraw zagranicznych Ivica Daczić powiedział zaś, że ​​gabinet odbywa wiele spotkań dziennie i podejmuje decyzje w oparciu o bieżącą sytuację w celu zapobieżenia kolejnym ofiarom koronawirusa w Serbii. „Byłem w Chinach podczas epidemii. Chiny wdrożyły twarde środki, ale środki te przyniosły rezultaty, Chiny pokonały epidemię”.

Port lotniczy im. Nikoli Tesli w Belgradzie tymczasowo zawiesił już cały międzynarodowy komercyjny ruch lotniczy. Lotnisko pozostanie jednak otwarte dla wszystkich lotów humanitarnych i towarowych, podczas gdy serbska przestrzeń powietrzna pozostanie otwarta dla wszystkich lotów tranzytowych.

Wybory parlamentarne zaplanowane na kwiecień zostały przełożone, a nowa data wyborów zostanie ustalona po ustabilizowaniu się sytuacji.

Pomoc z Unii Europejskiej i Chin

Szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Serbii Sem Fabrizi zapewnił, że ​​Bruksela szuka sposobów na pomoc Serbii w walce z koronawirusem – uruchomiono np. różne instrumenty pomocy krajom Bałkanów Zachodnich.

Chiński ambasador w Serbii Chen Bo powiedział natomiast, że ​​Pekin zatwierdził już dostawy  pomocy humanitarnej, a także wsparcie chińskich ekspertów medycznych, by pomóc Serbii w zwalczaniu koronawirusa.

21 marca 2020 r. chińskich ekspertów powitał na lotnisku prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. Dostarczono również środki dezynfekujące, maski oraz sprzęt ochronny.

W Serbii zakażone wirusem są 303 osoby, a 4 zmarły.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY