Serbia: Wizyta Putina w Belgradzie

Prezydent Rosji i Serbii (źródło: en.kremlin.ru)

Prezydent Rosji Władimir Putin już po raz kolejny odwiedził Belgrad. Podobnie jak przy okazji wcześniejszych wizyt, mógł liczyć na przyjacielskie powitanie ze stron władz i obywateli Serbii.

 

Regularne wizyty

17 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał na jednodniową wizytę do Belgradu. Został powitany przez tłumy ludzi zgromadzonych na ulicach stolicy. Przygotowania do przyjazdu prezydenta trwały bardzo długo, a w oficjalne części powitania zaangażowane były też organizacje pozarządowe i patriotyczne.

Serbia: Przygotowania do wizyty prezydenta Rosji

Wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina jest planowana z wyprzedzeniem nie tylko przez serbskie władze, ale wiele organizacji pozarządowych działających w Belgradzie.
 

17 stycznia do Belgradu przyjeżdża z wizytą prezydent Rosji Władimir Putin. Po raz kolejny władze serbskie i prorządowe organizacje przygotowują …

Na lotnisku Putin powiedział: „Cieszę się, że mogę odwiedzić przyjazną, braterską Serbię”. Kiedy prezydenci Rosji i Serbii przechodzili na czerwonym dywanie słychać było armaty i  kościelne dzwony.

W trakcie ceremonii prezydent Serbii Aleksandar Vuczić otrzymał Order Aleksandra Newskiego, który został mu przyznany za „wielki, osobisty wkład w rozwój wielostronnej współpracy z Federacją Rosyjską”. W gronie wyróżnionych tą nagrodą znajdują się m.in. prezydenci Turkmenistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Kazachstanu i Białorusi. 

Natomiast prezydent Rosji dostał w prezencie szczeniaka Paszę.

Podczas głównej uroczystości przed prawosławną katedrą p.w. św. Sawy Putina przywitał 125-tysięczny tłum obywateli Serbii, którzy na tę okoliczność zostali sprowadzani z całego kraju. Za udział w imprezie uczestnicy dostawali m.in. pieniądze czy żywność.

W trakcie wizyty prezydenta Rosji rządzący podpisali ponad 20 umów dotyczących przyszłej współpracy z zakresu m.in. innowacji i cyfryzacji. Putin spotkał się m.in. z Miloradem Dodikiem, byłym premierem Republiki Serbskiej, a obecnie przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny oraz reżyserem Emirem Kusturicą.

Wizyta prezydenta Rosji odbyła się w trakcie okresu protestów obywateli przeciwko władzy Vuczicia. Jeszcze 16 stycznia tysiące demonstrantów protestowało nie tylko przeciwko naruszaniu wolności mediów, ale także by przypomnieć o pierwszej rocznicy morderstwa serbskiego polityka Olivera Ivanovicia w północnym Kosowie.

Kosowo: Śmierć serbskiego polityka

Oliver Ivanović został śmiertelnie postrzelony w kosowskiej Mitrowicy, w chwili gdy przedstawiciele władzy Belgradu i Prisztiny mieli podjąć rozmowy o normalizację stosunków w Brukseli.
 
Oliver Ivanović zginął przed siedzibą jego inicjatywy obywatelskiej „Serbia, demokracja, sprawiedliwość” („Srbija, demokratija, pravda”) w Mitrowicy w …

Rosja w Serbii

W Serbii Putin jest bardzo popularnym i lubianym politykiem. Serbowie doceniają stanowisko rosyjskiej administracji wobec bombardowania kraju przez NATO w 1999 r. oraz nieuznawanie suwerenności Kosowa.

Z kolei wiele organizacji międzynarodowych oskarża Rosję o próby zamachu stanu w Czarnogórze, próby destabilizacji Bośni i Hercegowiny oraz prowadzenie centrum humanitarnego w południowej Serbii jako przykrywki dla działalności wywiadowczej.

Przed wizytą na Bałkanach Putin zarzucił USA i innym zachodnim krajom „destabilizację” regionu, a także skrytykował postępowanie UE wobec Kosowa.

Prezydent Rosji wiele razy podkreślał, że UE zmusza Serbię do dokonania „sztucznego wyboru” między Rosją a Zachodem. Vuczić twierdzi, że priorytetem dla Serbii jest dalsza integracja z UE, ale równocześnie chce utrzymywać dobre stosunki z Kremlem. „Jesteśmy neutralni pod względem wojskowym, nie mamy aspiracji, aby dołączyć do NATO lub sojuszu  pod przywództwem Rosji”, powtarzał wiele razy prezydent Serbii.