Serbia wciąż spłaca pożyczki z czasów byłej Jugosławii

Serbskie dinary, źródło: Flickr, fot. Magnus Halsnes (CC BY-NC 2.0)

Do 2041 r. Serbia będzie spłacała pożyczki zaciągnięte w czasach Jugosławii m.in. przez marszałka Josipa Broz Tito. W 2020 r. państwo wciąż musi uregulować część długu o wartości 241 mln euro.

 

Serbia jest zobligowana do spłaty pożyczek, które zostały zaciągnięte w latach 70. i na początku lat 80. XX wieku, gdy istniała jeszcze Socjalistyczna Federalna Republika Jugosławii. W 2020 r. kraj musi przekazać transzę spłaty o wartości 241 mln euro, natomiast do 2041 r. państwo musi oddać zobowiązania warte łącznie 2 mld euro m.in. Bankowi Światowemu, Klubowi Paryskiemu, Międzynarodowemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, Słowacji oraz Kuwejtowi. W latach 1992-2002 zostały wstrzymane płatności na rzecz wierzycieli.

„Harmonogram spłat jest znany od 2002 r. i nic się tutaj nie zmieniło Rozpoczęliśmy proces podziału zobowiązań między byłe republiki Jugosławii. Każdy odziedziczył pewną część zobowiązań” – podkreśla Ivan Nikolić, ekonomista z Uniwersytetu w Belgradzie.

Serbski minister finansów Sinisza Mali dodaje: „Serbia regularnie spłaca swoje zobowiązania i pożyczki, niezależnie od tego, czy finansuje inwestycje kapitałowe i infrastrukturę, czy też zadłużenie zaciągnięte w poprzednich dekadach. Rząd będzie nadal dążył do wcześniejszej spłaty pożyczek i długów o wyższych stopach procentowych, takich jak zmiana harmonogramu spłat pożyczek w Banku Światowym. Nasz kraj jest dziś o wiele bardziej odporny i silniejszy gospodarczo niż kilka lat temu, dlatego jesteśmy bardziej przygotowani na każdy potencjalny globalny kryzys gospodarczy”.

Państwa byłej Jugosławii a pożyczki

Pod koniec lat 70. XX wieku republiki byłej Jugosławii mogły pożyczać niezależnie. Najwięcej pożyczyła Serbia, która w większości środki przeznaczyła na projekty infrastrukturalne, a także na potrzeby gospodarki oraz energii elektrycznej.

W maju 1980 r. zmarł Josip Broz Tito, co stanowiło zakończenie pewnego okresu w historii Jugosławii, ale już wtedy wtedy zadłużenie przekraczało 20 mld euro, i nadal dochodziło do uzależniania się jugosłowiańskich republik od pomocy finansowej. Od 1985 r. władze federacji jugosłowiańskiej zobowiązały się do przygotowania i wdrożenia programu naprawczego.

Najmniej zadłużone kraje byłej Jugosławii to Chorwacja, która spłaciła ostatnią pożyczkę w 2008 r. i Słowenia (wszystko spłaciła już w 1995 r.).