Serbia: Śmierć obrońcy Slobodana Milosevicia

Dragoslav Ognjanović (Żródło: flicktr)

Dragoslav Ognjanović (Żródło: flicktr)

Serbski prawnik Dragoslav Ognjanović został postrzelony śmiertelnie przez nieznanych sprawców przed swoim mieszkaniem w Belgradzie.

 

„Adwokat diabła”

29 lipca 2018 r. Dragoslav Ognjanović zmarł na skutek zaplanowanego ataku. Ognjanović pracował w zespole prawniczym, broniącym jugosłowiańskiego przywódcę i serbskiego prezydenta Slobodana Milosevicia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii za zbrodnie wojenne lat. 90. Był również obrońcą Djordje Prelicia – jednego z liderów grupy piłkarskiej FK Partizana, który w bójce przed meczem zabił 28-letniego Brytyjczyka Brica Tatona.

W ostatnich latach reprezentował w sądzie głównie Luka Bojovicia, a także jego rodzinę i współpracowników. Luk Bojović należy do klanu rodzinnego, rywalizującym już ponad 5 lat z klanem rodziny Szaranović. Serbskie media podają, że w ciągu ostatnich miesięcy zamordowano kilka bliskich współpracowników i przyjaciół Bojovicia w Belgradzie. Policja przypuszcza, że śmierć prawnika jest elementem walki serbskich i czarnogórskich grup przestępczych o rynek narkotyków. Zamach na Ognjanovicia został nazwany przez wielu serbskich komentatorów politycznych – „egzekucją na adwokacie diabła”.

Szczyt NATO: Region Bałkanów strategiczny dla Sojuszu

Ostatni szczyt NATO jest kojarzony nie tylko z szeregiem nieporozumień między prezydentem USA Donaldem Trumpem a europejskimi przywódcami, ale również ze wsparciem dalszych postępów państw bałkańskich na drodze euroatlantyckiej.

 

Efektem ostatniego szczytu NATO (11-12 lipca 2018 r.) była nowa deklaracja współpracy …

Początek strajków

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zwołał konferencję prasową, podczas której potwierdził, że śledczy „natrafili już na pewne poszlaki” i obiecał, że państwo będzie kontynuowało walkę ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.

We wspólnym oświadczeniu szefowie Izby Adwokackiej w Serbii i Izby Adwokackiej w Belgradzie dodali, że zastrzelenie Ognjanovica było jednym z serii licznych ataków na prawników. „Będziemy wywierać maksymalną presję na właściwe organy państwowe, by znaleźć sprawców tego przestępstwa w jak najkrótszym czasie”, podkreślili w dokumencie.

Przez tydzień serbscy adwokaci zaplanowali strajk i odmówili reprezentowania podczas rozpraw sądowych i w urzędach w przypadku spraw innych niż przemoc w rodzinie oraz postępowań grożących przedawnieniem. Domagają się też dymisji ministra spraw wewnętrznych Nebojszy Stefanovicia, ponieważ ponosi według nich polityczną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa w państwie i ochrony obywateli. Wielu serbskich adwokatów podkreśla, że jest to wstyd dla państwa, jeśli dochodzi bardzo często do zabójstw dziennikarzy, sędziów i prawników.