Serbia – Kosowo po czwartkowych rozmowach w Brukseli: Udało się osiągnąć „pewien postęp”

"Pierwsze spotkanie z premierem Kosowa nie należało do najłatwiejszych", stwierdził prezydent Serbii Aleksandar Vučić.

"Pierwsze spotkanie z premierem Kosowa nie należało do najłatwiejszych", stwierdził prezydent Serbii Aleksandar Vučić. / Foto via Facebook @vucicaleksandar

„Spotkanie z premierem Kosowa nie należało do najłatwiejszych”, stwierdził prezydent Serbii Aleksandar Vučić. W czwartek w Brukseli kontynuowano rozmowy między Belgradem a Prisztiną pod auspicjami UE. Co udało się ustalić?

 

 

„To jeden z najważniejszych problemów na Bałkanach, ale jesteśmy bardzo zdeterminowani, obie strony przy tym mają bardzo dużo dobrej woli, by ten problem rozwiązać” podkreślał przed czwartkowymi rozmowami w Brukseli z premierem Kosowa Avdullahem Hotim serbski prezydent Aleksandar Vučić. Serb odniósł się w ten sposób do napiętych stosunków między Serbia a Kosowem.

Serbia i Kosowo: Pierwsze kroki poczynione

Serb przyznał po rozmowach, że spotkanie nie należało do najłatwiejszych, aczkolwiek udało się osiągnąć „pewien postęp”. Jak zaznaczył Vučić postęp w rozmowach dotyczy w takich kwestii, jak wyjaśnienie losy osób zaginionych oraz zadośćuczynienie przesiedlonych w wyniku konfliktu sprzed 20 lat. Rozmowy posunęły się do przodu także w sprawach gospodarczych. Kolejna tura rozmów odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Z kolei premier Hoti powiedział, że czwartkowe spotkanie w Brukseli (pierwsze od 20 miesięcy) było trudne i dodał, że spodziewa się zakończenia dialogu za kilka miesięcy. „Jesteśmy pełni optymizmu na dokonanie postępów w dwustronnych rozmowach z Serbią. Mamy wsparcie kluczowych państw UE i unijnego wysłannika Miroslava Lajčáka”, dodał szef rządu Kosowa.

Czwartkowe rozmowy w Brukseli, na neutralnym gruncie, są pierwszym bezpośrednim spotkaniem od czasy zamrożenia dialogu między Belgradem i Prisztiną w listopadzie 2018 r. W ostatnim czasie serbski prezydent Aleksandar Vučić i premier Kosowa Avdullah Hoti rozmawiali dwukrotnie.

Serbia: Protesty przeciwko przywróceniu restrykcji. Policja na ulicach

Środa była drugim dniem protestów przeciwko przywróceniu koronawirusowych restrykcji, które zapowiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Na ulice Belgradu i Nowego Sadu wyszły setki osób. Czy serbskie władze wycofają się z pierwotnego planu?

Szczyt Kosowo – Serbia w USA odwołany z powodu oskarżeń o zbrodnie wojenne

Toczące się od 2011 r. pod egidą Unii Europejskiej rozmowy między dwoma państwami o uregulowaniu wzajemnych stosunków przerwano w listopadzie 2018 r., gdy Prisztina wprowadziła 100-procentową taryfę celną na produkty sprowadzane z Serbii. Była to odpowiedź na prowadzoną przez Belgrad kampanię dyplomatyczną przeciwko międzynarodowemu uznaniu niepodległości Kosowa. Serbskie władze z zadowoleniem przyjęły postanowienie gabinetu Hotiego.

Rozmowy pod auspicjami UE przyspieszyły, gdy w czerwcu zaangażowanie w dialog między Belgradem i Prisztiną zapowiedział prezydent USA Donald Trump, który zaprosił prezydentów obu krajów na koniec czerwca do Waszyngtonu. Spotkanie ostatecznie nie doszło do skutku z powodu oskarżenia prezydenta Kosowa Hashima Thaciego przez Specjalną Izbę Sądową Kosowa (KSC) trybunału w Hadze o popełnienie zbrodni wojennych. Wraz z prezydentem oskarżono 9 osób. W poniedziałek (13 lipca) w Hadze rozpoczęło się przesłuchanie Thaciego.