Senat jednomyślnie przyjął rezolucję ws. sytuacji na Białorusi

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, rezolucja ws. Białorusi, źródło Marta Marchlewska Kancelaria Senatu

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, rezolucja ws. Białorusi, źródło Marta Marchlewska Kancelaria Senatu

Senat jednomyślnie przyjął rezolucję ws. sytuacji na Białorusi, w której apelował do prezydenta Alaksandra Łukaszenki o zaprzestanie represji, do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a do organizacji międzynarodowych o wykorzystanie wszelkich dyplomatycznych instrumentów na rzecz zakończenia przemocy i represji.

 

W środę (12 sierpnia) prezydenci Litwy i Polski Gitanas Nausėda i Andrzej Duda wyrazili gotowość współdziałania w powstrzymaniu przemocy na Białorusi, uwolnieniu zatrzymanych i doprowadzeniu do dialogu władzy z obywatelami. Natomiast dzień wcześniej (11 sierpnia) byli prezydenci RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski zwrócili się do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły, uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i poszukiwanie politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju.

Szefowie dyplomacji Łotwy, Estonii i Finlandii popierają inicjatywę Polski ws. Białorusi

Podczas wtorkowej konferencji w Rydze ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów zgodzili się co do konieczności zwołania posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych w sprawie wydarzeń na Białorusi.

Apel do Alaksandra Łukaszenki

W przyjętej wczoraj rezolucji Senat zwrócił się do prezydenta Alaksandra Łukaszenki o podjęcie dialogu z obywatelami i poszanowanie praw mniejszości, zaprzestanie represji i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zatrzymanych w związku z ostatnimi akcjami wyborczymi, poszanowanie i wykonywanie zaleceń zawartych w kolejnych rezolucjach Parlamentu Europejskiego i OBWE, a także o szacunek wobec własnych obywateli, ich aspiracji i praw.

Apel do Andrzeja Dudy

Natomiast do polskiego prezydenta zaapelowali o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu przedyskutowania konsekwencji, jakie wydarzenia na Białorusi niosą dla Polski, przedstawienie działań, jakie prezydent i rząd zamierzają podjąć dla wsparcia Białorusinów domagających się wolności i demokracji, przedstawienie w parlamencie przygotowań do przyjęcia Białorusinów, którzy mogą szukać schronienia w Polsce w obawie o swe bezpieczeństwo, zdrowie i życie oraz o szczególne w obecnej sytuacji wsparcie dla niezależnych mediów, międzynarodowych organizacji praw człowieka, a także innych instytucji obywatelskich.

Swój apel polscy senatorowie skierowali również do organizacji międzynarodowych, zwłaszcza  do Unii Europejskiej. Zwracają się do nich o adekwatne do sytuacji zainteresowanie sytuacją na Białorusi, z wykorzystaniem wszelkich dyplomatycznych instrumentów, zaangażowanie unijnej dyplomacji w działania na rzecz zakończenia przemocy i represji w tym kraju oraz nawiązania pokojowego dialogu między władzą a społeczeństwem i innymi grupami politycznymi.

Apelują też o doprowadzenie do formalnej debaty na najwyższym szczeblu unijnych władz ws. sytuacji na Białorusi, o pomoc represjonowanym z powodów politycznych, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego oraz niezależnym mediom, a także o wsparcie niepodległościowych, demokratycznych aspiracji białoruskiego narodu oraz napiętnowanie władz białoruskich i wywarcie na nie nacisku, by zaniechały brutalnej pacyfikacji trwających tam obywatelskich protestów.

Ministrowie spraw zagranicznych UE omówią w piątek kwestię sankcji wobec Białorusi

Podczas piątkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych omówiona zostanie kwestia nałożenia sankcji na Białoruś po brutalnej pacyfikacji opozycyjnych protestów. Poinformowała o tym szefowa szwedzkiej dyplomacji.

Prezydenci Litwy i Polski o współdziałaniu ws. Białorusi

Prezydenci Litwy i Polski Gitanas Nausėda i Andrzej Duda wyrazili wczoraj gotowość współdziałania w powstrzymaniu przemocy na Białorusi, uwolnieniu zatrzymanych i doprowadzeniu do dialogu władzy z obywatelami. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że w środę (12 sierpnia) odbyła się kolejna rozmowa prezydentów, podczas której wymienili się oni opiniami nt. rozwoju wypadków na Białorusi i uzgodnili, że “będą podejmować dalsze, wspólne kroki na rzecz rozwiązania tej trudnej sytuacji”.

Prezydencki minister sprecyzował, że chodzi o przygotowania regionalnego planu dla tego kraju obejmujący powstrzymanie przemocy, uwolnienie osób zatrzymanych i podjęcie rozmów „okrągłego stołu” przedstawicieli władz i obywateli. Szczerski zapowiedział ponadto, że propozycja udziału w tych mediacjach zostanie skierowana również do innych partnerów. Zastrzegł jednak, że skorzystanie z tej inicjatywy jest wewnętrzną decyzją Białorusi.

Nausėda: Trzypunktowy plan wstępem do mediacji prezydentów regionu

Prezydent Nausėda zadeklarował natomiast gotowość przedstawienia tego trzypunktowego planu, który – jego zdaniem – “mógłby stać się wstępem do pośrednictwa prezydentów regionu w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Białorusi”. Poinformował przy tym, że gotowość podjęcia się mediacji wyrazili już poza nim również prezydenci Polski i Łotwy Andrzej Duda i Egils Levits, z którymi rozmawiał telefonicznie.

Niemiecki MSZ chce dyskusji w UE nad przywróceniem sankcji wobec Białorusi

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podkreślił w poniedziałek (10 sierpnia) konieczność rozmów na szczeblu UE o przywróceniu sankcji na Białoruś po niedzielnych wyborach i brutalnych represjach władz wobec protestujących Białorusinów.

 

 

Maas zaznaczył, że Unia Europejska zniosła sankcje wobec Białorusi, ponieważ …

Byli prezydenci RP: Protesty “społecznym wotum nieufności” wobec Łukaszenki

Również byli prezydenci RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski zwrócili się do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły wobec pokojowych zgromadzeń i dalszej eskalacji przemocy ze strony sił porządkowych, a także o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i podjęcie dialogu ze społeczeństwem i przedstawicielami opozycji w celu znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu. W wystosowanym we wtorek (11 sierpnia) wspólnym apelu  ws. wyborów prezydenckich i społecznych protestów na Białorusi przekazali, że napływające stamtąd informacje śledzą “z głębokim niepokojem”.

W cytowanym w mediach tekście zwrócili także uwagę, że „erupcja społecznych emocji nie ma precedensu w najnowszej historii tego kraju”, a „wielotysięczne demonstracje w dziesiątkach miast to wyraz przekonania znacznej części białoruskiego społeczeństwa, że wybory były nieuczciwe, a ich wynik sfałszowany”. W ich ocenie trwające od niedzieli protesty są “społecznym wotum nieufności” wobec urzędującego od 26 lat prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

„Wszelkie wątpliwości co do uczciwości wyborów powinny zostać wyjaśnione przez władzę publiczną, we współpracy z instytucjami międzynarodowymi, w sposób satysfakcjonujący dla białoruskiego społeczeństwa. Społeczność międzynarodowa musi okazać determinację i wielką solidarność w obronie demokracji, praw człowieka i obywatela na Białorusi” – napisali m.in. byli prezydenci. Zaapelowali też do organizacji międzynarodowych: OBWE, Rady Europy, ONZ i UE, o wypracowanie z władzą i opozycją w tym kraju metod deeskalacji konfliktu i konstruktywnego dialogu politycznego.

Białoruś: Apele ze świata o zaniechanie represji i podanie prawdziwych wyników wyborów

Unia Europejska, NATO, ONZ, USA, a także Polska są wśród tych, którzy apelują do władz Białorusi o powstrzymanie się od przemocy wobec protestujących w całym kraju Białorusinów rozsierdzonych zafałszowaniem wyników niedzielnych wyborów prezydenckich.

Wsparcie byłych prezydentów RP dla polskiego rządu

„Wspieramy propozycję polskiego rządu zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej ws. Białorusi, jako wyrazu politycznego zaangażowania i solidarności demokratycznej Europy z białoruskim społeczeństwem” – podkreślili Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Zaapelowali przy tym do polskich władz o dalsze “intensyfikowanie działań na forum UE, w celu zwiększenia zaangażowania Wspólnoty w proces demokratyzacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi”.