Sekretarz Obrony USA odwiedzi Macedonię zaniepokojony rosyjskimi planami

Stoltenberg spotkał się w Skopje z premierem Macedonii Zoranem Zaewem, aby wspomóc jego wysiłki zmierzające do przekonania rodaków do przyjęcia umowy z Grecją. Źródło: NATO

Premier Macedonii Zoran Zaev oraz szef NATO Jens Stoltenberg, źródło: NATO

Sekretarz obrony USA James Mattis powiedział we wtorek (11 września), że odwiedzi Macedonię przed referendum w sprawie zmiany nazwy kraju, wyrażając jednocześnie zaniepokojenie podejrzeniami rosyjskiej ingerencji w referendum, którym Moskwa zaprzecza.

 

„Obawiam się tego rodzaju niegodziwości, który Rosja praktykowała od Estonii przez Stany Zjednoczone i Ukrainę, a teraz Macedonię” – powiedział James Mattis. Dodał, że Stany Zjednoczone wspierają Macedończyków w dołączeniu do NATO.

Macedonia: 30 września referendum ws. zmiany nazwy kraju

Parlament Macedonii wyznaczył 30 września jako datę referendum w sprawie zmiany nazwy kraju na Republikę Północnej Macedonii. Będzie to głosowanie o wysokiej stawce, które może przyczynić się do rozwiązania długotrwałego konfliktu z Grecją i oczyszczenia sobie ścieżki do członkostwa w …

Konieczna zmiana nazwy

W czerwcu NATO zaprosiło Macedonię do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych, ale aby zakończyć rozmowy wymagane są zmiany konstytucyjne.

Macedonia wyznaczyła 30 września na dzień referendum w sprawie przyszłego członkostwa w NATO i UE oraz na temat porozumienia z Grecją w sprawie nazwy kraju. Bez tej zmiany wejście kraju z Bałkanów do organizacji nie będzie możliwe. Od dekad z tego właśnie powodu blokuje je południowy sąsiad Macedonii – Grecja.

Ta zmiana ma zakończyć sprzeciw Aten, które protestują przeciw zawłaszczaniu przez Skopje dziedzictwa starożytnej Macedonii i obawiają się wysuwania w przyszłości roszczeń terytorialnych ze strony Skopje. Ateny z tego powodu od początku lat 90. XX wieku (od chwili kiedy Macedonia proklamowała niepodległość) blokowały jej starania o członkostwo w NATO i UE.

UE oświadczyła również, że wyznaczy termin dla macedońskich rozmów akcesyjnych w oczekiwaniu na wdrożenie umowy o nowej nazwie państwa.

Macedonia zaproszona do rozmów ws. akcesji do NATO

Na marginesie wczorajszego (11 lipca) szczytu NATO w Brukseli Macedonia została oficjalnie zaproszona do negocjacji warunków akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To skutek zawarcia przez macedońskie władze porozumienia z Grecją, które zakończyło trwający niemal trzy dekady spór o nazwę kraju. Ateny …

Rosja reaguje

Ambasador Rosji w Skopje skrytykował plany Macedonii o wstąpieniu do NATO, mówiąc, że może stać się „uzasadnionym celem ataków”, jeśli stosunki między NATO a Rosją jeszcze bardziej się pogorszą.

Rząd premiera Zorana Zaewa, wybrany w 2017 r., dążył do porozumienia z Grecją. Nacjonaliści, w tym prezydent Gjorge Iwanow, sprzeciwiają się porozumieniu, twierdząc, że jest niezgodne z konstytucją.

W lipcu Grecja wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów i zakazała dwóm innym osobom wjazdu do kraju, oskarżając ich o wtrącanie się poprzez zachęcanie do demonstracji i przekupywanie niezidentyfikowanych urzędników w celu udaremnienia porozumienia z Macedonią.

Rosja zaprzeczyła oskarżeniom i odpowiedziała w sposób podobny, wydalając greckich dyplomatów.