Sejm potępił oskarżenia Putina pod adresem Polski

Sejm, źródło Łukasz Błasikiewicz, sejm.gov.pl

Posiedzenie Sejmu, źródło Łukasz Błasikiewicz, sejm.gov.pl

Sejm potępił wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, w których zarzucał Polsce antysemityzm i przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej.

 

W uchwale przyjętej w czwartek (9 stycznia) posłowie przez aklamację wyrazili w ten sposób sprzeciw wobec “prowokacyjnych i niezgodnych z prawdą” wypowiedzi przedstawicieli rosyjskich władz, próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

W ostatnich tygodniach m.in. prezydent Rosji Władimir Putin kilkakrotnie wypowiadał się na temat genezy wybuchu II wojny światowej, umniejszając odpowiedzialność Związku Sowieckiego, a jednocześnie  obciążając współodpowiedzialnością rządy międzywojennej Polski i kilku innych państw, m.in. Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Polsko-rosyjskie spięcie na historycznym tle

Prezydent Rosji oskarża polskich polityków o współpracę z III Rzeszą, przewodniczący rosyjskiego parlamentu żąda od Polski przeprosin, a rzeczniczka rosyjskiego MSZ przekonuje, że polscy politycy utrudniają relacje Moskwy z Warszawą, ale i z Brukselą. Polskie MSZ: To fałszywy obraz wydarzeń

“Wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii, dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany przypomnieć, że do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki”” – głosi przyjęty przez posłów dokument. Posłowie sprzeciwiają się w ten sposób manipulowaniu faktami i zakłamywaniu historii w celu dyskredytowania Polski i pogarszania stosunków rosyjsko-polskich.

Dwa totalitaryzmy

Posłowie przypomnieli w uchwale, że po zawarciu „haniebnego paktu Ribbentrop-Mołotow” pierwszymi ofiarami obu totalitaryzmów były Polska i państwa Europy Środkowo-Wschodniej, a także że w wyniku wojny zginęły dziesiątki milionów ludzi. Ponadto – podkreślają w czwartkowej uchwale – w Europie powstały nazistowskie obozy koncentracyjnych i Holocaust – jedna z największych zbrodni w dziejach ludzkości.

80 rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow: Polska, Rumunia i kraje bałtyckie przeciwko fałszowaniu historii

Europa wspomina dziś ofiary wszystkich reżimów totalitarnych. Ten dzień został wybrany przez Parlament Europejski ze względu na przypadającą 23 sierpnia rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Ministrowie dyplomacji Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy oraz Estonii wystosowali apel, w którym domagają się prawdy o …

Polscy parlamentarzyści podkreślili ponadto, że nie kwestionuje się ofiar, jakie narody Związku Sowieckiego poniosły w walce z III Rzeszą, ani tego, że „sowiecki totalitaryzm zwracał się też przeciw własnym obywatelom, wśród których byli Rosjanie”. “Niestety nie przyniosło to państwom Europy Środkowo-Wschodniej niepodległości i suwerenności, a ich mieszkańcom – poszanowania praw człowieka” – zauważają.

“Nie” dla fałszowania historii

W uchwale podkreślono również, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nie godzi się na powrót do imperialnych fałszerstw, które cofają dialog historyczny władz Rosji z innymi narodami”, składa natomiast “hołd ofiarom nazistowskiego i sowieckiego totalitaryzmu i wyraża pragnienie, żeby historia ich męczeństwa nigdy nie była fałszowana i traktowana instrumentalnie”. Na koniec posłowie apelują o “wspólną refleksję nad zasadami budowania stosunków międzynarodowych, które powinny być podstawą wzajemnego szacunku, partnerstwa i dobrego sąsiedztwa”.

Korwin-Mikke zwolennikiem Putina?

Po odczytaniu w Sejmie przez marszałek Elżbietę Witek treści dokumentu i propozycji przyjęcia jej przez aklamację, posłowie powstali i wyrazili zgodę oklaskami. Włamał się jedynie  poseł Konfederacji, prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke.

“Prawie cały Sejm przez aklamację przyjął uchwałę sprzeciwiającą się manipulowaniem historii przez Federację Rosyjską! Prawie, bo jeden poseł Korwin-Mikke, miał to gdzieś!” – zareagował na twitterze szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. “Jegomość Korwin taki szacunek ma do ofiar II Wojny Światowej!” – wtórował posłowi Lewicy Mariusz Kałużny z PiS. “Jako Sejm RP przyjmowaliśmy uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec manipulowania faktami i zakłamania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej. Wszyscy wstali? Czyżby JKM wolał narrację Putina?” – pytał w tym samym medium społecznościowym Kałużny. Obaj dołączyli do swoich wpisów zdjęcie Korwin-Mikkego, który jako jedyny siedzi w swobodnej pozie w pierwszym rzędzie sejmowej sali obrad.

Morawiecki odpowiada na oskarżenia Putina

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że  wielokrotnie i świadomie kłamał nt. Polski dla swoich politycznych celów. W wydanym wczoraj oświadczeniu podkreślił też, że nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami.