Sejm potępił oskarżenia Putina pod adresem Polski

Sejm przyjął uchwałę ws. prowokacyjnych oskarżeń rosyjskich władz, źródło Łukasz Błasikiewicz, sejm.gov.pl

Sejm przyjął uchwałę ws. prowokacyjnych oskarżeń rosyjskich władz, źródło Łukasz Błasikiewicz, sejm.gov.pl

Sejm potępił wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, w których zarzucał Polsce antysemityzm i przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej.

 

W uchwale przyjętej w czwartek (9 stycznia) posłowie przez aklamację wyrazili w ten sposób sprzeciw wobec “prowokacyjnych i niezgodnych z prawdą” wypowiedzi przedstawicieli rosyjskich władz, próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

W ostatnich tygodniach m.in. prezydent Rosji Władimir Putin kilkakrotnie wypowiadał się na temat genezy wybuchu II wojny światowej, umniejszając odpowiedzialność Związku Sowieckiego, a jednocześnie  obciążając współodpowiedzialnością rządy międzywojennej Polski i kilku innych państw, m.in. Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Polsko-rosyjskie spięcie na historycznym tle

Prezydent Rosji oskarża polskich polityków o współpracę z III Rzeszą, przewodniczący rosyjskiego parlamentu żąda od Polski przeprosin, a rzeczniczka rosyjskiego MSZ przekonuje, że polscy politycy utrudniają relacje Moskwy z Warszawą, ale i z Brukselą. Polskie MSZ: To fałszywy obraz wydarzeń

“Wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii, dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany przypomnieć, że do wybuchu II wojny światowej doprowadziły dwa ówczesne mocarstwa totalitarne: hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki”” – głosi przyjęty przez posłów dokument. Posłowie sprzeciwiają się w ten sposób manipulowaniu faktami i zakłamywaniu historii w celu dyskredytowania Polski i pogarszania stosunków rosyjsko-polskich.

Dwa totalitaryzmy

Posłowie przypomnieli w uchwale, że po zawarciu „haniebnego paktu Ribbentrop-Mołotow” pierwszymi ofiarami obu totalitaryzmów były Polska i państwa Europy Środkowo-Wschodniej, a także że w wyniku wojny zginęły dziesiątki milionów ludzi. Ponadto – podkreślają w czwartkowej uchwale – w Europie powstały nazistowskie obozy koncentracyjnych i Holocaust – jedna z największych zbrodni w dziejach ludzkości.

80 rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow: Polska, Rumunia i kraje bałtyckie przeciwko fałszowaniu historii

Europa wspomina dziś ofiary wszystkich reżimów totalitarnych. Ten dzień został wybrany przez Parlament Europejski ze względu na przypadającą 23 sierpnia rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Ministrowie dyplomacji Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy oraz Estonii wystosowali apel, w którym domagają się prawdy o …

Polscy parlamentarzyści podkreślili ponadto, że nie kwestionuje się ofiar, jakie narody Związku Sowieckiego poniosły w walce z III Rzeszą, ani tego, że „sowiecki totalitaryzm zwracał się też przeciw własnym obywatelom, wśród których byli Rosjanie”. “Niestety nie przyniosło to państwom Europy Środkowo-Wschodniej niepodległości i suwerenności, a ich mieszkańcom – poszanowania praw człowieka” – zauważają.

“Nie” dla fałszowania historii

W uchwale podkreślono również, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nie godzi się na powrót do imperialnych fałszerstw, które cofają dialog historyczny władz Rosji z innymi narodami”, składa natomiast “hołd ofiarom nazistowskiego i sowieckiego totalitaryzmu i wyraża pragnienie, żeby historia ich męczeństwa nigdy nie była fałszowana i traktowana instrumentalnie”. Na koniec posłowie apelują o “wspólną refleksję nad zasadami budowania stosunków międzynarodowych, które powinny być podstawą wzajemnego szacunku, partnerstwa i dobrego sąsiedztwa”.

Korwin-Mikke zwolennikiem Putina?

Po odczytaniu w Sejmie przez marszałek Elżbietę Witek treści dokumentu i propozycji przyjęcia jej przez aklamację, posłowie powstali i wyrazili zgodę oklaskami. Włamał się jedynie  poseł Konfederacji, prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke.

“Prawie cały Sejm przez aklamację przyjął uchwałę sprzeciwiającą się manipulowaniem historii przez Federację Rosyjską! Prawie, bo jeden poseł Korwin-Mikke, miał to gdzieś!” – zareagował na twitterze szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. “Jegomość Korwin taki szacunek ma do ofiar II Wojny Światowej!” – wtórował posłowi Lewicy Mariusz Kałużny z PiS. “Jako Sejm RP przyjmowaliśmy uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec manipulowania faktami i zakłamania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej. Wszyscy wstali? Czyżby JKM wolał narrację Putina?” – pytał w tym samym medium społecznościowym Kałużny. Obaj dołączyli do swoich wpisów zdjęcie Korwin-Mikkego, który jako jedyny siedzi w swobodnej pozie w pierwszym rzędzie sejmowej sali obrad.

Morawiecki odpowiada na oskarżenia Putina

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że  wielokrotnie i świadomie kłamał nt. Polski dla swoich politycznych celów. W wydanym wczoraj oświadczeniu podkreślił też, że nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami.