Samolot Lufthansy zatrzymany na lotnisku w Mińsku z powodu „zagrożenia terrorystycznego”

Lufthansa, samolot

Samolot linii Lufthansa lądujący we Frankfurcie [Unsplash] [Jan Rosolino]

Na mińskim lotnisku wstrzymywany był lot samolotu Lufthansa, poinformowały niezależne białoruskie media. Lotnisko przekazało informację o podejrzeniu „zamiaru dokonania aktu terrorystycznego”. Po powtórnej kontroli pasażerów i bagażu samolot wystartował.

 

„Na adres mailowy lotniska przyszła wiadomość od nieustalonych osób o zamiarze dokonania ataku terrorystycznego na samolot LH1487 linii lotniczych Lufthansa, lecącego do Franfurtu. Wylot był planowany na godz. 14:20 (13:20 w Polsce – red.)”, poinformowało lotnisko.

Jak donosi telewizja Biełsat, po ponownym sprawdzeniu pasażerów i sprzętu pasażerowie powrócili na pokład samolotu. Start maszyny potwierdzają informacje portalu Flightradar24.com.

Białoruś. Porwanie samolotu Ryanaira, żeby aresztować opozycjonistę

Polskie władze uznały porwanie samolotu Ryanair przez reżim Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu.

Awaryjne lądowanie w Mińsku samolotu Ryanair

To już drugie w ciągu dwóch dni w Mińsku zakłócenie w kursie samolotu spowodowane według oficjalnej wersji zagrożeniem terrorystycznym. W niedzielę samolot Ryanair lecący na trasie Ateny – Wilno został zmuszony do awaryjnego lądowania na mińskim lotnisku. Podobnie jak w przypadku Lufthansy, przyczyną miała być informacja o bombie. Na pokładzie nie znaleziono ładunku wybuchowego.

Samolotem leciał popularny opozycyjny bloger Raman Pratasiewicz. Białoruskie MSW potwierdziło informację o jego zatrzymaniu. Służba prasowa prezydenta Alaksandra Łukaszenki poinformowała, że samolot miał sam poprosić o zgodę na lądowanie w Mińsku.

Zatrzymanie samolotu zostało natychmiast potępione przez społeczność międzynarodową, także władze Polski. Wydarzenia w białoruskiej stolicy na prośbę m.in. polskiego premiera Mateusza Morawieckiego i litewskiego prezydenta Gitanasa Nausėdy mają być jednym z tematów rozpoczynającego się dzisiaj szczytu Rady Europejskiej.