Sąd nakazuje Rosji zapłacić Ukrainie za stacje benzynowe na Krymie

Alex Tora by wikimedia

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Hadze zasądził od Rosji ponad 44 mln dol. odszkodowania za przejęte na Krymie stacje benzynowe ukraińskiej firmy Ukrnafta. Moskwa nie uznaje wyroku.

 

Ukraińska firma Ukrnafta ogłosiła, że stały Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Hadze postanowił wyegzekwować od Rosji 44,5 mln dol. odszkodowania za 16 stacji benzynowych ukraińskiej firmy, przejętych przez Rosję po aneksji Krymu.

Dodatkowo do zasądzonego odszkodowania są naliczane odsetki, począwszy od kwietnia 2014 r. Obecnie wynoszą one 5,5 mln dol.

Sąd w Hadze zobowiązał też Rosję do pokrycia 3,5 mln dol. kosztów postępowania arbitrażowego, które wytoczyła Ukrnafta. Jest to największa firma naftowa na Ukrainie kontrolowana przez ukraiński państwowy koncern Naftohaz.

Wicepremier Ukrainy: Możemy odzyskać Krym i Donbas – WYWIAD z Iwanną Kłympusz-Cyncadze

Każdego dnia zmagamy się z rosyjską propagandą czy cyberatakami przeciwko naszemu państwu. Po rewolucji godności i rosyjskiej agresji zdecydowaliśmy, by stać się podmiotem – a nie przedmiotem – stosunków międzynarodowych – twierdzi wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze w rozmowie z EURACTIV.pl.
 

Karolina …

Rosja nie uznaje wyroku

Rosja nie uznaje wyroku, bo jej zdaniem pozew Ukrnafty nie podlegał jurysdykcji Trybunału w Hadze – oświadczyło rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości. Jednocześnie resort ten zapowiedział, że Rosja zamierza zaskarżyć ten wyrok i wykorzystać wszelkie mechanizmy obrony prawnej przewidziane prawem międzynarodowym.

Ukrnafta zażądała od Rosji odszkodowania za przejęte na Krymie stacje benzynowe, powołując się na umowę rządów Ukrainy i Rosji z 1998 r. o wzajemnej ochronie inwestycji.

Tako rzecze Szwajcaria

Rosja już wcześniej próbowała wstrzymać rozpatrzenie pozwu Ukrnafty.

Gdy latem trybunał w Hadze uznał, że ma kompetencje do zajęcia się pozwem ukraińskiej firmy i przekazał go do rozpatrzenie sądowi arbitrażowemu w Genewie, Rosja zaskarżyła tę decyzję do sądu najwyższego Szwajcarii. Ten w październiku zeszłego roku oddalił skargę Rosji. A także uznał, że Ukrnafta ma status inwestora przewidzianego w umowie Ukrainy z Rosją, a jej majątek na terenie Krymu stanowił inwestycję.

Moskwa przegrywa co i rusz

Ukraińskie firmy zarzuciły Rosję pozwami do międzynarodowych sądów arbitrażowych o odszkodowanie za ich majątek zagrabiony po okupacji Krymu przez Rosję.

Ukraina: Piąta rocznica aneksji Krymu

Władimir Putin odbył wizytę na Krymie z okazji pięciolecia aneksji półwyspu. Położone nad Morzem Czarnym terytorium okupowane jest przez wojska rosyjskie od 2014 r. Po przeprowadzeniu nielegalnego referendum 16 marca 2014 r. Kreml ogłosił włączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej.
 

Wizyta prezydenta …

Pod koniec zeszłego roku Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Paryżu zdecydował, że Rosja ma wypłacić 1,3 mld dol. odszkodowania ukraińskiemu państwowemu bankowi Oszczadbank za jego majątek przejęty na Krymie. Do kwoty odszkodowania doliczane jest 100 tys. dol. za każdy dzień zwłoki w wypłacie odszkodowania.

W marcu Trybunał w Hadze uznał, że Rosja odpowiada za przejęcie na Krymie majątku ukraińskiego koncernu Naftohaz. Jeszcze nie ustalił, jakie odszkodowanie ma zapłacić. W pozwie Naftohaz swoje straty szacował na 5 mld dol.

Moskwa kwestionuje te wyroki. Jednocześnie rosyjscy politycy postanowili podjąć kontrofensywę.

Niech Kijów zapłaci za Krym

Przed miesiącem Wiaczesław Wołodin, przewodniczący rosyjskiego parlamentu Duma, zaproponował, aby ocenić, ile stracił Krym, należąc do Ukrainy przez 25 lat po rozpadzie Związku Sowieckiego (od uzyskania niepodległości przez Ukrainę do rosyjskiej inwazji na Krym minęło niespełna 23 lata).

Ukraina obchodziła się z Krymem bardzo nieuczciwie: naruszano podstawowe prawa obywateli, prawo do języka, prawo do wykształcenia w ojczystym języku. Zniszczyli gospodarkę Krymu i Sewastopola. To faktycznie była aneksja” – atakował Wołodin.

Inicjatywę przewodniczącego Dumy podchwycili rosyjscy parlamentarzyści, którzy w specjalnej grupie roboczej ustalają, ile dolarów ma zapłacić Ukraina za Krym. Wstępnie w Dumie szacują to odszkodowanie na ponad 25 mld dol.