Rumunia: najwyższy wzrost gospodarczy przy nadmiernym deficycie budżetowym

Źródło: Komisja Europejska 6/12/2003

Prognozowany deficyt budżetowy Rumunii na poziomie prawie 4 proc. PKB niepokoi Komisję Europejską. Bukareszt nie widzi jednak powodów do zaniepokojenia. Między innymi ze względu na najszybszy w Europie wzrost rumuńskiej gospodarki.

 

Przedstawicielka KE w Bukareszcie Andrea Cristea udzieliła wczoraj (15. marca) wypowiedzi nt. obecnej sytuacji gospodarczej Rumunii. W jej opinii potencjalne powiększenie przez kraj deficytu w budżecie stanowi powód zainteresowania dla władz UE.

Rumuński cud gospodarczy

Rumuńska gospodarka rozwija się najszybciej w Europie – w zeszłym roku zanotowała wzrost gospodarczy na poziomie prawie 5 proc. Według ekspertów za takim wzrostem stoi obniżenie stawki podatku VAT z 24 do 20 proc. oraz wzrost płacy minimalnej z 1050 RON do 1250 RON (RON – lej rumuński).

„Rumunia odnotowała w ubiegłym roku najwyższy wzrost gospodarczy w Europie wynoszący 4,9 proc. Jednak raport potwierdził jednocześnie wysokie ryzyko wzrostu deficytu budżetowego” – ostrzegła Andrea Cristea. „Rząd zapewnia, że nie widzi powodów do obaw, lecz nas to nie przekonuje. Lepiej być zaniepokojonym nawet jeśli nic znaczącego się nie wydarzy” – kontunuowała.

UE oczekuje, że Rumunia nie przekroczy dopuszczalnych w Pakcie Stabilności i Wzrostu 3 proc. deficytu w relacji do PKB.

Szacunkowy deficyt budżetowy

W zeszłym miesiącu podobne ostrzeżenia w kierunku Bukaresztu kierował unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Pierre Moscovici.

„Informuję, że wysłałem pismo do władz w Bukareszcie podkreślając ryzyko przekroczenia przez Rumunię dozwolonych progów deficytowych w obecnym i przyszłym roku budżetowym. Nasze szacunki wskazują osiągnięcie 3,6 proc. deficytu względem PKB w obecnym roku, natomiast w przyszłym 3,9 proc.” – stwierdził 22 lutego unijny komisarz.

Pakt Stabilności i Wzrostu

Podpisany w 1997 r. podczas szczytu UE w Amsterdamie Pakt Stabilności i Wzrostu określa podstawowe zadania państw członkowskich zmierzające do zachowania dyscypliny budżetowej.

Obecnie pakt jest często naruszany, a kraje członkowskie nie ponoszą sankcji za takie zachowania. Dotychczas wyłącznie trzy państwa unijne – Estonia, Luksemburg, Szwecja – nie naruszyły postanowień tej umowy.