Rumunia chce jako pierwszy kraj UE przenieść swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy

Premier Rumunii Viorica Dancila, źródło: Flickr/Partidul Social Democrat

Premier Rumunii Viorica Dancila, źródło: Flickr/Partidul Social Democrat

Rumuńska premier poinformowała, że Bukareszt jako pierwsza stolica kraju członkowskiego UE przeniesie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. W kwietniu ubiegłego roku zrobiły tak USA, co wywołało wiele kontrowersji i protesty na Bliskim Wschodzie. Przeniesienie takiej placówki dyplomatycznej jest bowiem uznawane za opowiedzenie się po jednej ze stron izraelsko-palestyńskiego konfliktu.

 

Premier Rumunii Viorica Dăncilă poinformowała o planach jej rządu podczas wizyty w Waszyngtonie. Na dorocznej konferencji The American Israel Public Affairs Committee (AIPAC), czyli bardzo wpływowej organizacji lobbującej w USA w sprawach dotyczących Izraela, oświadczyła: „Ja jako premier Rumunii i rząd, którym kieruję, przeniesiemy naszą ambasadę do Jerozolimy, stolicy Izraela.”

Byłby to pierwszy przypadek, gdy robi tak kraj członkowski Unii Europejskiej. Gdy w grudniu 2017 r. prezydent USA Donald Trump zapowiadał przeniesienie z Tel Awiwu do Jerozolimy amerykańskiej ambasady oraz gdy w kwietniu 2018 r. decyzję tę wprowadzano w życie, Bruksela informowała, że nie ma zamiaru pójść w ślady Waszyngtonu, a Wysoka Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Federica Mogherini mówiła o „pełnej jedności państw członkowskich w tej sprawie”.

Nie udało się jednak wówczas wystosować wobec Waszyngtonu oficjalnego unijnego protestu w tej sprawie. Zablokowały to Węgry, Czechy i właśnie Rumunia.

Unijne ambasady nie przeniosą się na razie do Jerozolimy

Wysoka Przedstawiciel UE ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa Federica Mogherini potwierdziła, że Unia Europejska wspiera rozwiązanie, w którym w przyszłości Jerozolima staje się się stolicą nie tylko Izraela, ale także (we wschodniej części miasta) niepodległej niegdyś Palestyny. W UE panuje w …

Dăncilă pod wrażeniem decyzji Trumpa

Viorica Dăncilă poinformowała, że Bukareszt „jest pod wrażeniem decyzji prezydenta USA i zamierza postąpić podobnie”. Decyzja Trumpa wywołała jednak w ubiegłym roku wiele kontrowersji, a w licznych państwach Bliskiego Wschodu dochodziło pod burzliwych antyamerykańskich demonstracji.

Prawno-międzynarodowy status Jerozolimy jest bowiem obiektem sporów. Zarówno Izrael, jak i Autonomia Palestyńska traktują to miasto jako najważniejsze. Dziś władze palestyńskie rezydują w Ramallah na Zachodnim Brzegu, a Hamas kieruje władzami w Strefie Gazy. Gdyby jednak powstała w przyszłości niepodległa Palestyna, to wschodnia część Jerozolimy miałaby się stać palestyńską stolica.

Izrael jednak stoi na stanowisku, że ma prawo do całości miasta, którego wschodnią część zajął w 1967 r. po tzw. wojnie sześciodniowej. Od 1980 r. obowiązuje tzw. Podstawowe Prawo Jerozolimy, w którym Kneset uznał Jerozolimę za izraelską stolicę. Społeczność międzynarodowa nie uznała jednak tego faktu.

Dlatego właśnie międzynarodowy konsensus stanowi, że do czasu ostatecznego uregulowania statusu miasta, co byłoby de facto tożsame za całkowitym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego, zdecydowana większość państw utrzymuje swoje placówki dyplomatyczne w Jerozolimie. Rozmowy pokojowe między Izraelczykami a Palestyńczykami załamały się jednak w 2014 r.

UE przeciwko uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan

Unia Europejska podkreśla, że nie uzna suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. To reakcja na deklarację Donalda Trumpa o uznaniu przez USA formalnej suwerenności Izraela nad tym spornym terytorium.
 

„Zgodnie z prawem międzynarodowym UE nie uznaje suwerenności Izraela nad terytoriami okupowanymi przez …

Tylko dwie ambasady w Jerozolimie

Choć premier Izraela Benjamin Netanjahu nawołuje od ubiegłego roku do tego, aby wszystkie państwa przeniosły swoje ambasady do Jerozolimy. Dotąd zrobiła to jednak oprócz USA tylko Gwatemala. Rumunia byłaby dopiero trzecia. Konsulat Generalny w Jerozolimie ma jeszcze Stolica Apostolska.

Dodatkowego znaczenia decyzji Bukaresztu dodało to, że o planach przeniesienia ambasady Rumunii poinformowali w chwili, gdy sprawują półroczne rotacyjne przewodnictwo w pracach UE.

Ale ewentualną ustawę przenoszącą rumuńskie przedstawicielstwo z Tel Awiwu do Jerozolimy będzie musiał jeszcze podpisać związany z centroprawicową opozycją prezydent Klaus Iohannis, który już zapowiedział, że tego nie zrobi.

Sąd UE: Hamas może być uznawany za organizację terrorystyczną

Radykalna palestyńska organizacja niepodległościowa od lat toczy sądową batalię o to, aby zostać skreślona z listy organizacji terrorystycznych. Dziś (6 marca) poniosła jednak kolejną porażkę. Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że nie ma podstaw, aby Hamas został z takiej listy usunięty.