Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poinformował w niej o nowych unijnych sankcjach na Białoruś, ale też zaapelował do Rosji, aby pomogła w sposób pokojowy rozwiązać białoruski kryzys polityczny. Upomniał się także o integralność terytorialną Ukrainy.
Charles Michel rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem wczoraj (7 czerwca) późnym popołudniem. Według wydanego później komunikatu poruszono głównie kwestie polityki zagranicznej – sytuację na Białorusi i w Libii, uregulowanie konfliktu azerbejdżańsko-armeńskiego o Górski Karabach czy walkę z pandemią COVID-19.
UE przypomina o swoim wsparciu dla Ukrainy
Osobno omówiono też kwestię relacje Unia Europejska-Rosja, a tym kontekście kwestię rosyjskich działań wobec Ukrainy. Przewodniczący Rady Europejskiej przypomniał stanowisko państw członkowskich Unii Europejskiej, które od lat popierają niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej, a więc także z kontrolowanym obecnie przez stronę rosyjską Krymem.
Ponadto Michel zwrócił uwagę na to, że na ostatnim szczycie UE w Brukseli przywódcy państw członkowskich po raz kolejny potępili nielegalne, prowokacyjne i destrukcyjne działania Rosji przeciwko UE, jej państwom członkowskim i innym krajom.
„UE jest zjednoczona i solidarna w obliczu takiego postępowania. Stosunki UE-Rosja są na niskim poziomie. Ta sytuacja lub jej dalsze pogarszanie się nie leży w interesie żadnej ze stron” – miał powiedzieć według komunikatu unijnych służb prasowych Putinowi Michel.
Michel: Rosja może odegrać ważną rolę ws. Białorusi
Szef Rady Europejskiej podkreślił także, że UE bardzo negatywnie ocenia ostatnie zajścia na Białorusi, a zwłaszcza zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna.
Przypomniał, że w związku z tym UE nałożyła sankcje na kolejnych przedstawicieli białoruskiego reżimu, a także w ubiegłym tygodniu zabroniła lotów na unijne terytorium białoruskim przewoźnikom lotniczym, a także zamknęła dla nich unijną przestrzeń powietrzną.
Michel zaznaczył, że w ocenie państw unijnych kluczowe dla rozwiązania kryzysu politycznego na Białorusi jest obecnie pilne wypuszczenie z aresztów i kolonii karnych więźniów politycznych, natychmiastowe zaprzestanie represji wobec opozycji, organizacji pozarządowych oraz niezależnych mediów, a także porzucenie przez reżim w Mińsku przemocy i rozpoczęcie szerokiego narodowego dialogu różnych środowisk.
Przewodniczący Rady Europejskiej zaapelował przy tym, aby także Rosja włączyła się w międzynarodowe naciski na białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę, aby zaczął rozmowy z opozycją. „Rosja może odegrać ważną rolę we wspieraniu pokojowego rozwiązania białoruskie kryzysu” – stwierdził Michel.