Rosyjsko-gruzińskie rozmowy w tle nierozwiązanego konfliktu sprzed 10 lat

W wyniku rosyjskiej agresji na Gruzję dwa separatystyczne regiony Abchazja i Osetia Południowa ogłosiły niepodległość od Tbilisi. Źródło: Służba Bezpieczeństwa Gruzji

W wyniku rosyjskiej agresji na Gruzję dwa separatystyczne regiony Abchazja i Osetia Południowa ogłosiły niepodległość od Tbilisi. Źródło: Służba Bezpieczeństwa Gruzji

W drugiej połowie stycznia 2019 r. ma dojść do spotkania specjalnego wysłannika gruzińskiego rządu ds. relacji z Rosją Zuraba Abaszydze z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Grigorym Karasinem – podała rosyjska agencja informacyjna TASS.

 

„Zostało zawarte wstępne porozumienie z panem Karasinem. Nasze kolejne spotkanie w Pradze odbędzie się w drugiej połowie stycznia przyszłego roku” – powiedział we wtorek Abaszydze.

Unijne sankcje dla prorosyjskich separatystów z Donbasu

Rada UE zatwierdziła wczoraj (10 grudnia) unijne sankcje wobec dziewięciu osób zaangażowanych w organizację nielegalnych wyborów w Donbasie. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE nie zdecydowali się jednak na żadne restrykcje za rosyjski atak na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.

Zaznaczył także, że strony „zajmą się konkretnymi kwestiami związanymi ze współpracą między oboma krajami w zakresie handlu, gospodarki, transportu i problemów humanitarnych, które narosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, oraz perspektywą rozwoju współpracy w tych obszarach.

Dawne urazy idą w niepamięć?

Abaszydze dodał, że w spotkaniu w stolicy Czech wezmą udział przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych Gruzji i Rosji oraz ministerstw gospodarki i transportu obu krajów.

Karasin wcześniej zapowiadał natomiast , że planuje spotkać się z Abaszydze na początku przyszłego roku. „Spotkanie ze stroną gruzińską planowane jest po świętach i nowym roku” – zapowiedział  niedawno rosyjski dyplomata.

Armenia: Blok Nikola Paszinjana wygrywa wybory parlamentarne

Ugrupowanie ,,Mój Krok” Nikola Paszinjana wygrało przedterminowe wybory parlamentarne w Armenii zdobywając według częściowych wyników około 70 proc .głosów. To oznacza uzyskanie konstytucyjnej większości i bardzo silny mandat do wprowadzenia reform, które Paszinjan obiecał społeczeństwu po wiosennych protestach.
 

W Zgromadzeniu Narodowym …

Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne z Moskwą w 2008 roku po tym, jak Rosja uznała niepodległość Abchazji i Południowej Osetii. Gruzińskie MSZ oświadczyło wówczas jednak, że utrzyma stosunki konsularne z Rosją.

W listopadzie 2012 r. ówczesny premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili powołał specjalnego wysłannika przy premierze kraju ds. stosunków z Rosją i wyznaczył na to stanowisko dyplomatę Zuraba Abaszydze, byłego ambasadora Gruzji w Rosji w latach 2000-2004. 14 Grudnia 2012 r. odbyło się pierwsze spotkanie Abaszydze z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Grigorym Karasinem na przedmieściach Genewy.

Wznowiono wtedy bezpośredni dialog między przedstawicielami obu krajów, który został zawieszony po konflikcie zbrojnym z 2008 r.

Kolejne napięcia na linii Serbia – Kosowo

Utworzenie regularnych sił zbrojnych w Kosowie może doprowadzić do zbrojnej odpowiedzi Belgradu – ostrzegła w środę premier Serbii Ana Brnabić. Listopad stał pod znakiem wzrostu napięcia między Prisztiną i Belgradem między innymi po tym, jak Kosowo nałożyło stu procentowe cła …