Rosyjskie wybory lokalne w cieniu protestów

Prezydent Rosji Władimir Putin

Wstępne wyniki niedzielnych wyborów lokalnych w Rosji wskazują, że w czterech regionach kandydaci na gubernatorów partii rządzącej nie zwyciężyli w pierwszej turze. Największa partia Jedna Rosja, będąca zapleczem politycznym prezydenta Władimira Putina napotkała też problemy w wyborach do lokalnych parlamentów. W dniu wyborów w kilkunastu miastach odbywały się protesty przeciwko rządowej reformie podnoszącej wiek emerytalny.

 

To pierwszy taki przypadek od 2012 roku (gdy w Rosji przywrócono bezpośrednie wybory na gubernatorów), że w niektórych regionach może dojść do drugiej tury głosowania. Bezpośrednie wybory gubernatorów odbyły się w 22 regionach Federacji Rosyjskiej. Kolejnych trzech szefów regionów wybierały lokalne parlamenty.

Trudna kampania

Premier Dmitrij Miedwiediew zapewniał, że partia osiągnęła „godny” wynik wyborczy. Przyznał, że kampania wyborcza „toczyła się w ciężkich warunkach”, m.in. z powodu procedowanych obecnie w Dumie (niższej izbie parlamentu Rosji) zmian emerytalnych. Decyzja władz o podwyższeniu wieku emerytalnego jest w społeczeństwie rosyjskim bardzo niepopularna.

W całym kraju odbywają się protesty przeciwko zmianom emerytalnym. Wezwała do nich opozycja skupiona wokół Aleksieja Nawalnego. Sam Nawalny nie może nimi kierować, gdyż znajduje się w areszcie, do którego trafił pod koniec sierpnia. Sąd w Moskwie skazał  Aleksieja Nawalnego na 30 dni aresztu administracyjnego. Kara uniemożliwia Nawalnemu wzięcie udziału w demonstracjach. Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz informowała na Twitterze, że Nawalny otrzymał 30 dni aresztu za wykroczenie polegające na naruszeniu zasad organizacji zgromadzenia publicznego. Dotyczy to udziału Nawalnego w proteście antyrządowym w styczniu.

Protesty przeciw reformie emerytalnej

Przeciwko zmianom w systemie emerytalnym w niedzielnych demonstracjach, które odbyły się w całym kraju, zatrzymanych zostało 1018 osób, z czego 452 osoby w Petersburgu – wynika z danych organizacji OWD-Info, monitorującej przebieg wydarzeń w Rosji. Od czasu ogłoszenia przez rząd w połowie czerwca decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego w kraju odbyło się wiele demonstracji i pikiet. Według badań Centrum Lewady wynika, że około 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

Spotkanie Putin – Orban 18 września w Moskwie

Premier Węgier Viktor Orban spotka się 18 września w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformował w poniedziałek rzecznik węgierskiego premiera Bertalan Havasi, cytowany przez agencję MTI.
 

Dodał, że w najbliższy weekend pojedzie do Kirgistanu na III Światowe Igrzyska Nomadów. 4 …

W lipcu Duma uchwaliła rządową reformę zmian w systemie emerytalnym, zakładającą m.in. podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet do 63 lat i mężczyzn do 65 lat.

Prezydent Władimir Putin zabrał głos w sprawie reformy 29 sierpnia w orędziu telewizyjnym. Zmienił niektóre zapisy projektu, m.in. określił, że wiek emerytalny kobiet wzrośnie nie o 8, a o 5 lat.

Wiek emerytalny ma być podnoszony etapowo do 2034 roku. Mężczyźni – według zmian zmodyfikowanych i przedstawionych przez prezydenta Putina – mieliby przejść na emeryturę docelowo w wieku 65 lat (obecnie to 60), a kobiety w wieku 60 lat (obecny wiek emerytalny to 55 lat).

Jednocześnie Władimir Putin przekonywał, że reformę trzeba przeprowadzić.