Rosną szanse, by UE nałożyła wcześniejsze sankcje na Iran

Przywódcy państw członkowskich UE na szczycie w Brukseli 23 luego 2018 r., źródło-Rada Europejska

Przywódcy państw członkowskich UE na szczycie w Brukseli 23 luego 2018 r., źródło-Rada Europejska

Państwa członkowskie UE wykazują większe poparcie dla nałożenia nowych sankcji na Iran zaproponowanych przez Wielką Brytanię, Francję i Niemcy. Ruch ten ma zmniejszyć ryzyko, że Donald Trump wycofa się porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 r.

 

Wiele państw członkowskich UE nie przyjęło dobrze inicjatywy Londynu, Paryża i Berlina, by nałożyć nowe sankcje na Iran przed wyznaczonym przez Donalda Trumpa terminem 12 maja. Propozycja by nałożyć sankcje na 15 irańskich wysokich urzędników cywilnych i wojskowych oraz firmy została złożona w marcu.

Niemniej jednak, zapewnienia ze strony amerykańskich urzędników, że decyzja o sankcjach może wpłynąć na Donalda Trumpa zdają się przekonywać państwa UE do poparcia nowych sankcji. Prezydent USA dał Europie czas do 12 maja, aby „naprawić” jak to określił Trump „najgorszą umowę, którą kiedykolwiek wynegocjowano”.

UE apeluje do USA ws. umowy z Iranem

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii oraz Wysoka Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa wezwali prezydenta USA, aby nie porzucał porozumienia nuklearnego z Iranem. Europejscy politycy wydali wspólne oświadczenie po spotkaniu, jakie odbyli z szefem irańskiej …

Rządy państw członkowskich UE również znajdują się są pod większą presją, by zaprotestować przeciwko roli Iranu w wojnie w Syrii, w szczególności w świetle ataku chemicznego na Dumę 7 kwietnia,  o który Zachód obwinia prezydenta Syrii Baszara al-Assada.

„To nie jest jeszcze sfinalizowana umowa, ale kilka państw zmniejszyło swój opór” – powiedział jeden z dyplomatów, wymieniając Austrię, Hiszpanię i Szwecję wśród państw, które wyraziły swoje poparcie dla sankcji.

Po spotkaniach w Waszyngtonie, Luksemburgu i Brukseli, które miały miejsce w ciągu ostatniego tygodnia, Wielka Brytania, Francja i Niemcy zgodziły się przyjąć bardziej konsensualne podejście, aby wyjść naprzeciw innym 25 krajom, które muszą jeszcze wyrazić zgodę na sankcje.

Oznacza to m.in. formalne zbadanie potencjalnego politycznego i ekonomicznego wpływu zakazów podróży, zamrożenia środków finansowych i innych proponowanych kroków. Po tym może nastąpić ostatnia runda rozmów w Brukseli lub, jeśli wszystkie kraje dostrzegą tylko niewielki wpływ sankcji, oficjalny dokument zakładający sankcje  może zostać ogłoszony już w ciągu najbliższych tygodni.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkają się z Donaldem Trumpem podczas osobnych wizyt w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu. Zgodnie z oczekiwaniami powinni oni omówić umowę w sprawie Iranu.

Niespodziewane stanowisko Włoch

Nowe unijne sankcje są częścią wielostronnego podejścia negocjowanego obecnie z urzędnikami amerykańskimi aby pokazać Trumpowi, że wycofanie się z umowy zwartej między Iranem a Chinami, Francją, Niemcami, Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią może być wysoce niebezpieczne dla Bliskiego Wschodu.

Jednak Włochy, które w styczniu podpisały umowę o wartości pięciu miliardów euro z Teheranem, obawiają się, że sankcje mogą zniweczyć wysiłki na rzecz odbudowy relacji biznesowych z Iranem. Teheran był niegdyś drugim pod względem wielkości partnerem naftowym UE. Po nierozstrzygających wyborach we Włoszech w zeszłym miesiącu dyplomaci twierdzą, że rząd tymczasowy w Rzymie może powiedzieć swoim unijnym partnerom, że nie może poprzeć żadnych nowych sankcji. Włoscy dyplomaci również wątpią, czy sankcje naprawdę wpłyną na Trumpa, jak twierdzą niektórzy amerykańscy urzędnicy.

Podzielone opinie świata ws. sobotniego ataku w Syrii

Podzielone opinie świata ws. sobotniego ataku w Syrii: zarówno UE, jak i NATO poparły atak sił USA, Wielkiej Brytanii i Francji wymierzony w syryjski potencjał broni chemicznej. Podobne stanowisko zajęło wiele państw, w tym Polska. Jednak Rosja, główny sojusznik rządu …

Jednak uzgodnienie sankcji przed wyznaczonym terminem może być mniej ważne, niż ich faktyczne finalne zatwierdzenie. Unia Europejska chce wyrazić swój sprzeciw wobec poparcia Teheranu dla Assada. „Najważniejsze jest to, że został ustalony cel i że Europejczycy podzielają obawy dotyczące działalności balistycznej i regionalnej Iranu” – powiedział jednen z dyplomatów.

Zgodnie z propozycjami sankcji przesłanymi do stolic państw UE, Paryż, Belin i Londyn są również zaniepokojenia irańskim programem broni balistycznej i  oskarżają Teheran o „transfer irańskich pocisków i technologii rakietowych” do Syrii i sojuszników Teheranu w Jemenie i Libanie. Iran natomiast twierdzi, że jego pociski są przeznaczone tylko do celów defensywnych.