Rosja zatrudniła do strategicznego banku byłego ambasadora Włoch

Cesare Maria Ragaglini, Władimir Putin i Sergiej Ławrow, fot. Kremlin.ru [Wikipedia cc 4.0]

Cesare Maria Ragaglini, Władimir Putin i Sergiej Ławrow, fot. Kremlin.ru [Wikipedia cc 4.0]

Wiceprezesem rosyjskiego banku rozwoju VEB został Cesare Maria Ragaglini, były ambasador Włoch w Rosji. Jest pierwszym cudzoziemcem w zarządzie rosyjskiej państwowej korporacji.

 

Bank rozwoju Rosji VEB ogłosił, że na stanowisko wiceprezesa tego rządowego banku został powołany Cesare Maria Ragaglini. Ma nadzorować międzynarodową działalność tego banku, który latem 2014 r. został objęty sankcjami UE i USA w odpowiedzi na agresję Rosji wobec Ukrainy.

Cesare Maria Ragaglini był ambasadorem Włoch w Rosji od 2013 do końca 2017 r. To znaczy, że pełnił swoją misję w czasie inwazji Rosji na Krym. Wcześniej przez cztery lata Ragaglini zajmował stanowisko stałego przedstawiciela Włoch w ONZ. A rosyjski bank VEB uczestniczy w programie ONZ dotyczącym ochrony środowiska.

Odznaczony przez Putina

W rosyjskich spółkach pracuje wielu zagranicznych menedżerów i polityków. Z zasady zajmują stanowiska doradców lub dostają posady w radach dyrektorów i radach nadzorczych.

Cesare Maria Ragaglini to pierwszy cudzoziemiec, który dostał posadę w zarządzie rosyjskiej państwowej korporacji – wskazał dziennik Wiedomosti. Na dodatek korporacji zajmującej się inwestycjami o strategicznym znaczeniu dla Rosji i objętej sankcjami Zachodu.

Bank VEB nie wyjaśnił, czym Ragaglini zasłużył sobie na takie uznanie i zaufanie rządu Rosji. Wiadomo, że pod koniec misji w Moskwie ten włoski dyplomata został odznaczony przez prezydenta Władimira Putina Orderem Przyjaźni, jednym z najwyższych rosyjskich odznaczeń.