Rosja wstrzymała tranzyt ropy na Białoruś

Prezydent Rosji Władimir Putin (z prawej) z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. / Zdjęcie via @KremlinRussia_E

Jak poinformował białoruski koncern Biełnaftachim, od 1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń.

 

 

W informacji udzielonej agencji Interfax-Zachód, przedstawiciel Biełnaftachimu dodał, że rafinerie  w Mozyrzu i Nowopołocku „pracują na najniższym możliwym poziomie technicznym”. To ogromny problem dla Białorusi, ponieważ produkty naftowe są głównym towarem eksportowym tego kraju. Tymczasem rosyjski Transnieft poinformował agencję TASS, że tranzyt ropy na zachód przez terytorium Białorusi odbywa się „w pełnym zakresie”.

Białoruś: Opozycja znów protestowała przeciw zacieśnianiu integracji z Rosją

Białoruscy opozycjoniści przeprowadzili w Mińsku piątą już w tym miesiącu akcję protestacyjną przeciw pogłębianiu integracji ich kraju z Rosją. Prezydenci obu państw rozmawiali na ten temat w grudniu dwukrotnie.

 

We wczorajszej (29 grudnia) opozycyjnej manifestacji wzięło udział ok. 200 osób. Jej …

Napięte negocjacje

Negocjacje w sprawie dostaw ropy i gazu z Rosji na Białoruś toczą się od wielu miesięcy w nerwowej atmosferze. O ile w sprawie gazu osiągnięto częściowe porozumienie – przedłużono kontrakt o 12 miesięcy i ustalono cenę dostaw na pierwsze dwa miesiące – to kwestia ropy pozostaje nierozwiązana. Licząc na osiągnięcie konsensusu tuż przed Nowym Rokiem Alaksandr Łukaszenka odbył dwie telefoniczne rozmowy z Władimirem Putinem.

Prezydent Białorusi rozmawiał również z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem i ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem, jednak stron nie udało się osiągnąć porozumienia. Mińsk i Moskwa poinformowały o tym w komunikatach prasowych w ostatni dzień ubiegłego roku. Kreml oświadczył jednak, że „rozmowy będą kontynuowane”.

Wobec powyższego, jak powiedział dyrektor Biełnaftachimu Andrej Rybakou, Aleksandr Łukaszenka polecił zapewnić alternatywne dostawy ropy. Przedstawiciel białoruskiego koncernu naftowego doprecyzował, że chodzi o transport ropy z krajów bałtyckich koleją, a także o wykorzystanie rurociągu Przyjaźń – najprawdopodobniej miał na myśli rewers z kierunku zachodniego.

Rosja i OPEC znów windują ceny ropy naftowej

W transporcie zaczął się szczyt przewozów na święta, a paliwo jest najdroższe od sierpnia. Drożeje też ropa naftowa, bo Rosja z OPEC uzgodniła nowe cięcia wydobycia.
 
Kierowcy z niepokojem patrzą, jak przed świętami Bożego Narodzenia rosną ceny na pylonach stacji benzynowych. …

Pogłębiona integracja

Od pewnego czasu pomiędzy władzami rosyjskimi i białoruskimi prowadzone są rozmowy odnośnie pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego. Warunki dostaw surowców energetycznych są jedną z najtrudniejszych poruszanych kwestii.

Część obserwatorów jest zdania, że utworzenie państwa związkowego jest jednym ze scenariuszy pozostania Władimira Putina u władzy po upływie jego czwartej kadencji na fotelu prezydenta, która kończy się w 2024 roku.

USA nie wyklucza dalszych sankcji na rosyjskie gazociągi

To nie koniec działań USA ws. rosyjskich gazociągów. EURACTIV informuje, że Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć sankcje na wszystkie nitki sponsorowanego przez Rosję gazociągu Turkish Stream.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił 20 grudnia ur. nałożenie sankcji na dwa rosyjskie rurociągi, które …