Rosja straszy Kijów: USA zostawiły Afganistan, pozostawią i Ukrainę

Ukraina, USA, Wołodymyr Zełenski, Antony Blinken, Stany Zjednoczone

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania w Kijowie, 6 maja 2021. [Twitter, Володимир Зеленський, @ZelenskyyUa]

Sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew podważył amerykańskie zobowiązania wobec zachodniego sąsiada Rosji, posuwając się do stwierdzenia, że tak samo, jak USA zostawiły na lodzie sojuszników z Afganistanu, tak samo mogą zostawić i Ukrainę.

 

W wywiadzie dla gazety “Izwiestia” Nikołaj Patruszew stwierdził, że Ukraina stała się wasalem Amerykanów, a Stany kontrolują kraj poprzez wspieranie lojalnych sobie stronnictw. Zdaniem Patruszewa USA wspierają na Ukrainie nazizm.

“Nie mogę nie wspomnieć o Ukrainie, gdzie Waszyngton doprowadził do władzy i nadal doprowadza lojalne sobie osoby. kusi niepotrzebnym samym Amerykanom sprzętem wojskowym, zasłania oczy, a tak naprawdę wspiera kwitnący neonazizm, wzrost ekstremizmu, przestępczości, handlu narkotykami, nienawiści na tle religijnym i etnicznym”, powiedział, cytowany przez RBK.

Ukraina: Droga do NATO “jak dwustronne kopanie tunelu”

“Myślę, że to droga dwukierunkowa” – ocenił dążenie Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

„Ukrainę czeka los Afganistanu”

“Kijów oczywiście służy interesom swoich zamorskich patronów, bo chce do NATO”, ocenił. “Ale czy odsunięty od władzy afgański rząd uratował fakt, że Afganistan miał status kluczowego sojusznika USA spoza NATO?”, pytał. “Taki sam los czeka zwolenników sojuszu z Ameryką na Ukrainie”, uważa Patruszew.

Jego zdaniem kryzys polityczny w Afganistanie jest wynikiem niekompetencji wywiadu USA, Wielkiej Brytanii i innych państw NATO, a przede wszystkim święte przekonanie tych państw o słuszności podejmowanych kroków. Były szef FSB oskarżył Waszyngton, że ten pozostawił Afgańczyków “na pastwę losu”

Zaangażowania USA na Ukrainie, obejmującego przede wszystkim sprzęt wojskowy i wsparcie szkoleniowe oraz wspólne ćwiczenia, nie można jednak porównać z 20-letnią obecnością amerykańskich sił w Afganistanie, zwraca uwagę agencja Reutera. Jak zauważa, prezydent Władimir Putin jest coraz ostrzej nastawiony do swojego ukraińskiego odpowiednika i imiennika Wołodymyra Zełenskiego, któremu zarzuca antyrosyjski kurs i uległość wobec Zachodu.

Putin: Rusofobiczne władze Ukrainy działają wbrew narodowi. "Kijów nie potrzebuje Donbasu"

W artykule na temat Ukrainy Putin zarzuca Kijowi ograniczanie wolności słowa wobec zwolenników integracji z Rosją, a samemu Wołodymyrowi Zełenskiemu okłamywanie Ukraińców.

Zełenski: NATO nie chce przyjąć Ukrainy

Tymczasem Zełenski z nieskrywanym zawodem ocenił w wywiadzie dla “Washington Post” i innych amerykańskich mediów, że Sojusz Północnoatlantycki wydaje się sygnalizować brak gotowości do przyjęcia kolejnych członków.

Ukraiński prezydent podkreślił, że członkostwo w NATO to dla Ukrainy kwestia bezpieczeństwa, ale niejednoznaczna postawa Zachodu w kwestii ukraińskiej akcesji to jego zdaniem “sygnał dla innych krajów, że was tu, chłopaki, nikt nie oczekuje, podczas gdy Rosja zaledwie dwa kroki stąd zwiększa swoją strefę wpływów”.

Ukraiński prezydent przypomniał też, że “wiele osób wypomina Ukrainie korupcję”, co w jego opinii jest obraźliwym zarzutem. “A wiecie, dlaczego? Bo nie ma ani jednego kraju, gdzie nie byłoby korupcji”, wskazał, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

W najbliższym czasie Zełenski spotka się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, a 31 sierpnia będzie rozmawiał w Waszyngtonie z prezydentem USA Joem Bidenem.