Parlament Europejski: Kontrowersje wokół wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie

Sala obrad Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu, źródło: Flickr/European Parliament

Sala obrad Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu, źródło: Flickr/European Parliament

Planowana na przyszły tydzień wizyta Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w Moskwie wywołała dyskusję na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

 

Josep Borrell uda się z wizytą do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Ponieważ trwają tam opozycyjne protesty po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego, część państw członkowskich – przede wszystkim Polska, Litwa, Łotwa i Estonia – sprzeciwiała się tej podróży.

Wskazywano, że w areszcie znajduje się nie tylko sam Nawalny, ale w ostatnią sobotę zatrzymano też ponad 3,2 tys. jego zwolenników. Do aresztów trafiło wielu działaczy Fundacji Walki z Korupcją, ujawniającej korupcję na najwyższych szczytach władzy w Rosji.

Szef unijnej dyplomacji oraz większość państw członkowskich optowali jednak za tą wizytą, przekonując, że Borrell w Moskwie poruszy w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem kwestię przestrzegania praw człowieka i demokratycznych swobód.

Szef unijnej dyplomacji pojedzie do Rosji mimo sprzeciwu Polski i państw bałtyckich

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell odwiedzi w lutym Moskwę. Swój sprzeciw wobec tych planów wyrazili na dzisiejszym spotkaniu w Brukseli szefowie dyplomacji Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

 

O relacjach unijno-rosyjskich rozmawiali dziś (25 stycznia) w Brukseli …

Sprzeciw Polski i państw bałtyckich

Ale Warszawa, Wilno, Ryga i Tallin głośną wyrażają swoje rozczarowanie wizytą Borrella w Moskwie. Europosłowie z tych krajów mówili o tym podczas wczorajszego (26 stycznia) posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych PE.

Ponieważ brał w nim udział także nowy sekretarz generalny unijnego korpusu dyplomatycznego, a więc jeden z najbliższych współpracowników Borrella, padały apele o to, aby szef unijnej dyplomacji przeprowadził przed wylotem do Moskwy konsultacje z unijnymi stolicami.

Polska europosłanka Anna Fotyga (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy/Prawo i Sprawiedliwość) pytała o to, czy Borrell może w drodze do Moskwy odwiedzić także stolice krajów, które były w ostatnich latach ofiarami rosyjskiej agresji militarnej, czyli Gruzji i Ukrainy.

„W świetle prowadzonej niezmiennie od wielu lat przez Kreml polityki agresji wobec sąsiadów i opresji własnego społeczeństwa, uważam za skandaliczne przyjęcie zaproszenia Siergieja Ławrowa do złożenia wizyty w Moskwie” – stwierdziła Fotyga.

Była polska minister spraw zagranicznych określiła też początek lutego „niefortunnym czasem na organizację wizyty szefa unijnej dyplomacji w Rosji”. Kolejne opozycyjne protesty zapowiedziane są w Rosji na 31 stycznia.

„Pytam więc – jaki powinien być plan B, jeśli przemoc w Rosji się nasili. Czy tysiące osób, które protestowały i zostały aresztowane wystarczą, by wstrzymać tę wizytę?” – mówiła. Inni europosłowie chcieli wiedzieć czy Borrell podjął już starania o to, aby przy okazji wizyty w Moskwie spotkać się w areszcie z Nawalnym.

Borrell: Rosja kłamie nt. zachodnich szczepionek na koronawirusa, aby sprzedawać własną

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa oskarżył Rosję o szerzenie dezinformacji na temat szczepionek na koronawirusa opracowanych w USA i Europie. Josep Borrell wskazał, że takie działania są prowadzone w krajach, gdzie Moskwa chce sprzedawać swoją własną szczepionkę.

 

Szef …

Na razie bez planów spotkania Borrella z Nawalnym

Szef unijnej dyplomacji w poniedziałek (25 stycznia) po naradzie ministrów spraw zagranicznych w Brukseli powiedział, że „chętnie by się z Nawalnym zobaczył”, ale zastrzegł też, że „jedzie na zaproszenie rosyjskiego rządu” i agenda zakłada na razie tylko oficjalne spotkanie z szefem dyplomacji Rosji

Ale europosłowie z Polski czy państw bałtyckich podkreślali, że spotkanie Borrella z Nawalnym byłoby mocnym sygnałem wsparcia dla osób walczących o demokrację. Przypominali, że tak odbierane były spotkania zachodnich dyplomatów z więźniami politycznymi w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w okresie zimnej wojny.

Ale nie tylko członkowie PE z naszej części Europy krytykowali planowaną wizytę Borrella w Moskwie. Również reprezentujący frakcję Zieloni/Wolny Sojusz Europejski niemiecki europoseł Reinhard Bütikofer przekonywał, że „obecnie jest najgorszy termin na oficjalną wizytę unijnego przedstawiciela w Rosji”.

Rosja: Protesty w obronie Nawalnego odbyły się w 140 miastach. Ponad 3,2 tys. zatrzymanych

Do manifestacji doszło w związku z tym, że po powrocie do Rosji doszło do aresztowania na 30 dni jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Policja brutalnie rozpędzała protesty, który odbyły się w wielu regionach kraju.

 

Według niezależnych rosyjskich mediów wczoraj …

EPL chce negocjacji nad uwolnieniem Nawalnego

Z kolei cała chadecka frakcja Europejskiej Partii Ludowej w PE wydała oświadczenie w tej sprawie. Nie skrytykowano w nim co prawda samej wizyty Borrella w Moskwie, ale pojawiło się oczekiwanie, że szef unijnej dyplomacji „nie wróci z Rosji z pustymi rękami, ale w rozmowie z ministrem Ławrowem wynegocjuje wypuszczenie Aleksieja Nawalnego”.

EPL oficjalnie poparła nałożenie na Rosję nowych unijnych sankcji w związku z aresztowaniem Nawalnego, jego współpracowników i biorących udział w ulicznych manifestacjach solidarności zwolenników opozycji.

O możliwości nałożenia takich sankcji rozmawiano na poniedziałkowym posiedzeniu ministrów, ale Josep Borrell poinformował po nim, że „żadne konkretne propozycje nie padły, więc nad nimi nie dyskutowano”. Większość krajów członkowskich UE chce bowiem najpierw poczekać na ewentualne efekty wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie.