Rosja zapowiada sankcje odwetowe na USA. Chodzi o Nord Stream 2 i Nawalnego

Układanie Nord Stream 2 na nieopodal niemieckiej wyspy Rugia, źródło: Flickr, fot. Jürgen Mangelsdorf (CC BY-NC-ND 2.0)

Układanie Nord Stream 2 na nieopodal niemieckiej wyspy Rugia, źródło: Flickr, fot. Jürgen Mangelsdorf (CC BY-NC-ND 2.0)

Władze w Moskwie oznajmiły, że odpowiedzą na sankcje USA związane z Nord Stream 2 i otruciem rok temu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa uznała postawę Amerykanów za sprzeczną z „duchem” niedawnego spotkania przywódców obu państw w Genewie.

 

Departament Stanu USA poinformował w piątek (20 sierpnia) o nałożeniu sankcji na rosyjski statek i dwie firmy powiązane z budową gazociągu oraz na organizacje i instytucje odpowiedzialne za próbę zabójstwa Aleksieja Nawalnego z użyciem substancji typu nowiczok: Instytut Kryminalistyki FSB, Państwowy Instytut Eksperymentalnej Medycyny Wojskowej oraz dwa instytuty związane z bronią chemiczną.

USA nakładają kolejne sankcje w związku Nord Stream 2 i sprawą Nawalnego

Dotychczas w związku z Nord Stream 2 Stany Zjednoczone objęły sankcjami 7 osób i 16 statków.

Zacharowa o „arogancji” i „chamstwie” Waszyngtonu

“Postrzegamy takie wrogie działania administracji Joego Bidena jako podyktowane brakiem woli politycznej i niechęcią do budowania rosyjsko-amerykańskich relacji na zasadach partnerstwa”, oświadczyła w sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, cytowana przez państwową agencję TASS.

“Znów obserwujemy urządzoną przez zachodnie służby specjalne prowokację z rzekomym otruciem Aleksieja Nawalnego, a także groźby pod adresem przedsiębiorstw, biorącym udział w prawie zakończonym już projekcie Nord Stream 2”, stwierdziła.

„Wygląda to żałośnie i świadczy o niezdolności Waszyngtonu wyrzec się arogancji i chamstwa oraz liczyć się z rzeczywistością, wiedząc, że wywieranie presji na Rosję nie ma sensu, a nasza odpowiedź, jak zawsze, będzie surowa i adekwatna”, zapowiedziała rzeczniczka.

Merkel w Moskwie zaapelowała do Putina o uwolnienie Nawalnego

Angela Merkel i Władimir Putin poruszyli też kwestie sytuacji w Afganistanie, Libii, Syrii oraz na Białorusi, a także omówili relacje dwustronne oraz relacje z Ukrainą.

„USA sprzeciwiają się duchowi genewskiego spotkania”

Zdaniem Zacharowej sankcje stoją w sprzeczności z “duchem” porozumień, jakie zawarli Joe Biden i rosyjski prezydent Władimir Putin podczas czerwcowego spotkania w szwajcarskiej Genewie.

“Wbrew duchowi genewskiego spotkania i osiągniętym tam porozumieniom prezydentów, Waszyngton w obecnym, niełatwym czasie, wymagającym od naszych krajów rozszerzenia współpracy i koordynacji działań, wprowadza z wyimaginowanych powodów kolejne sankcje przeciwko Rosji”, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji.

Nie omieszkała dodać, że “wszystko to dzieje się w obliczu największej porażki polityki zagranicznej USA, do jakiej doszło w Afganistanie”.

“Chciałoby się mieć nadzieję, że w Białym Domu mimo wszystko zwycięży rozsądne myślenie i świadomość kontrproduktywności wiecznego podsycania toksycznej atmosfery w relacjach dwustronnych, która to atmosfera pozbawia te stosunki jakichkolwiek pozytywnych perspektyw”, oceniła Zacharowa.

USA: Nord Stream 2 gotowy w 99 %, ale Senatorowie nadal chcą, by Joe Biden nałożył sankcje

Senatorowie z Partii Republikańskiej grożą blokadą nominacji w Departamencie Skarbu USA. 

Już 7 osób objętych sankcjami w związku z Nord Stream 2

Dotychczas w związku z Nord Stream 2 Stany Zjednoczone objęły sankcjami 7 osób i 16 statków, przypomniał Blinken w wydanym w piątek oświadczeniu. Na mocy poprzedniego kwartalnego raportu sankcje miały też dotknąć spółkę Nord Stream 2 AG i jej szefa Mattiasa Warniga, ale szef amerykańskiej dyplomacji wycofał się z tych restrykcji, obawiając się pogorszenia stosunków z Niemcami.

W lipcu Berlin i Waszyngton osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu. Blinken oznajmił, że USA ma zamiar wdrożyć w życie zawartą umowę, a odpowiedzialny za to będzie specjalny doradca ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein, znany z krytycznej postawy wobec Nord Stream 2.