Rosja: Przez koronawirusa nie będzie Defilady Zwycięstwa 9 maja

Defilada Zwycięstwa w Moskwie w 2018 r., źródło: kremlin.ru (CC BY 4.0)

Miało być wielkie święto z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, ale na razie uroczystości zaplanowane na 9 maja w Moskwie się nie odbędą. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Coroczna wielka wojskowa defilada na Placu Czerwonym w Moskwie (tuż pod murami Kremla) to centralny punkt obchodów Dnia Zwycięstwa – obchodzonego w państwach byłego ZSRR  9 maja, czyli dzień później niż w innych krajach europejskich. Gdy bowiem III Rzesza podpisywała 8 maja 1945 r. akt kapitulacji, w Berlinie była godzina 22:43. Ale w Moskwie była już godzina 00:43, czyli rozpoczął się już 9 maja.

Weterani przekonali Putina?

Każdego roku w czasach ZSRR i we współczesnej Rosji tego dnia odbywała się wielka defilada prezentująca rozmaite rodzaje sił zbrojnych. W tym roku rosyjski prezydent Władimir Putin planował szczególne atrakcje. Defilada w Dzień Zwycięstwa miała być zdaniem wielu znawców Rosji finałowym akcentem prowadzonej przez Kreml od kilku miesięcy kampanii próbującej na nowo napisać historię II wojny światowej.

Jednym z elementów tej kampanii były ataki na Polskę czy państwa bałtyckie na tle najnowszej historii. Do tego repertuaru należało przypisywanie II RP kolaboracji z III Rzeszą przy rozbiorze Czechosłowacji w 1938 r., przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej przy jednoczesnym wybielaniu paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajne protokoły dotyczyły m.in. ataku zbrojnego na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz działań prowadzonych przez Armię Czerwoną.

O zmianę terminu tegorocznej defilady apelowały do władz na Kremlu środowiska kombatanckie i to zarówno weterani II wojny światowej, jak i uczestnicy późniejszych konfliktów zbrojnych oraz emerytowani żołnierze. „Defilada wojskowa powinna być świętem pokoju i bezpieczeństwa, a nie zagrożeniem dla zdrowia i życia jej uczestników” – napisali w liście otwartym do Putina.

Prezydent Rosji długo był głuchy na te apele, ale dziś podczas telekonferencji z członkami rządu sam oświadczył, że defiladę należy odłożyć na czas, gdy „pozwolą na nią warunki sanitarne”. Zapewnił przy tym, że „zrobi wszystko, aby parada odbyła się jeszcze w tym roku.”  Być może – jak sugeruje telewizja RBK – będzie to 24 czerwca, a więc 75. rocznica pierwszej Defilady Zwycięstwa, która odbyła się w 1945 r.

Możliwe też, że wówczas – jeśli epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 będzie jeszcze w Rosji trwać – wojskowa parada odbędzie się bez udziału publiczności, a Rosjanie obejrzą ją tylko w telewizji.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Coraz więcej zakażeń w Rosji

W Rosji coraz mocniej rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wczoraj przybyło prawie 3,5 tys. nowych infekcji. W sumie odnotowano już prawie 28 tys. zakażeń i 232 zgony z tego powodu.

Większość przypadków patogenu wykryto w Moskwie i to właśnie w rosyjskiej stolicy obowiązują obecnie najostrzejsze rygory sanitarne. Odwołano wszystkie imprezy i zgromadzenia oraz zawieszono funkcjonowanie większości komunikacji miejskiej. Moskwianie bez wyraźnego powodu nie mogą też opuszczać swoich miejsc zamieszkania.

Kierowcy muszą natomiast od środy posiadać specjalną elektroniczną przepustkę w formie kodu QR wysłanego na ich smarftona. Wcześniej drogą mailową muszą zgłosić cel i dokładną drogę swojej podróży i uzyskać pozwolenie. Jeśli zboczą ze wskazanej trasy, mogą otrzymać mandat w wysokości nawet 40 tys. rubli (ok. 2,2 tys. złotych).

W innych regionach Rosji notowanych jest o wiele mniej zakażeń, ale wiele wskazuje na to, że sytuacja np. na rosyjskim Dalekim Wschodzie nie jest po prostu rozpoznana. Jednak Chiny zanotowały wzrost zachorowań przy północnej granicy z Rosją, którą w efekcie uszczelniły, zaś wszystkie osoby trafiają na kwarantannę.

Chińskie służby graniczne patrolują częściej odcinki graniczne, a za informację o osobach przechodzących przez tzw. zieloną granicę można otrzymać bardzo wysoką nagrodę pieniężną – 5 tys. juanów, czyli prawie 3 tys. złotych.

Najwięcej nowych zakażeń w Chinach wykrywanych jest u osób powracających właśnie z Rosji, a w szczególności w prowincji Heilongjiang. W granicznym 70-tysięcznym mieście Suifenhe powstał pierwszy poza Wuhan tymczasowy szpital dla osób zakażonych SARS-CoV-2. Pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się w tym mieście już ponad 1,3 tys. osób.

Nie wiemy jednak, czy informacje na temat wirusa z importu nie są tylko elementem chińskiej propagandy spod znaku „co złego to nie my”.

Rosja: Putin przekłada referendum konstytucyjne przez koronawirusa

Decyzję o zmianie terminu referendum w sprawie poprawek do konstytucji ogłosił w orędziu do narodu prezydent Władimir Putin.